One kochały Hitlera. Führer i kobiety, dla których był bogiem

Sie liebten den Führer. Wie Frauen Hitler verehrten
historia
literatura faktu
Ag2S

Historie kobiet zafascynowanych człowiekiem, który zepchnął świat w otchłań piekła. Charyzmatyczne rządy Hitlera fascynowały wiele kobiet, które wielbiły Führera, doradzały mu i wspierały na wszystkie możliwe sposoby. Małżonka wydawcy, Elsa Bruckmann, w Monachium, i Helene Bechstein, żona właściciela fabryki fortepianów, w Berlinie, umożliwiły Hitlerowi nawiązanie kontaktów w najwyższych...

Charyzmatyczne rządy Hitlera fascynowały wiele kobiet, które wielbiły Führera, doradzały mu i wspierały na wszystkie możliwe sposoby. Małżonka wydawcy, Elsa Bruckmann, w Monachium, i Helene Bechstein, żona właściciela fabryki fortepianów, w Berlinie, umożliwiły Hitlerowi nawiązanie kontaktów w najwyższych kręgach. Viktoria von Dirksen, która prowadziła jeden z najbardziej wpływowych salonów w Berlinie, utrzymywała bliskie kontakty nie tylko z Hitlerem, lecz także z Josephem Goebbelsem. Elisabeth Förster-Nietzsche, siostra wielkiego filozofa, dała ruchowi narodowosocjalistycznemu duchowy fundament, opracowując pisma swojego brata w duchu nazizmu. O względy ukochanej córki „Duce”, Eddy Ciano, zabiegali nie tylko Hitler, ale i inni dostojnicy nazistowscy. Otrzymała honorowe członkostwo w Waffen-SS Himmlera i została zaproszona przez Hitlera do Wilczego Szańca – rzadkie wyróżnienie dla kobiety, które przypadło w udziale jeszcze tylko architektce Gerdy Troost, bliskiej powierniczce Hitlera. Lekarka Mathilde Ludendorff, zachwycona Hitlerem, rozpoczęła karierę polityczną, a pianistka Elly Ney wielce zabiegała o względy Führera. Nie tylko dawała koncerty, lecz także przemawiała do jego zwolenników w służbie wielkiej sprawy.
Wybitna historyczka, Martha Schad, na podstawie nieznanych materiałów archiwalnych i wywiadów z potomkami wielbicielek Hitlera, portretuje niezwykłe kobiety, zafascynowane mężczyzną, który zepchnął świat w otchłań piekła.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Tytuł, delikatnie mówiąc mylący. To po prostu opowieść o kobietach, które były zafascynowane Hitlerem i niejako przy okazji wprowadziły go na berlińskie salony.

Justyna | 2019-01-15
Przeczytana: 2018 rok

Jedna ze słabszych książek o kobietach Hitlera. Niewiele było w niej rzeczy, które mnie zainteresowały. Napisana w dosyć nudny i schematyczny sposób. Nie polecam, jest wiele innych książek dotyczących tej tematyki, o wiele ciekawszych.

Pawello | 2018-08-19

Sporo interesujących informacji dotyczących Hitlera i jego otoczenia. Szkoda, że mało postaci i książka krótka.

CUD-NATURY | 2017-12-18

Wiedząc jak ideologia nazistowska widzi rolę kobiety w społeczeństwie byłam ciekawa co tyle kobiet w niej widziały. Ilu odpowiadała rola kucharki, rodzicielki kolejnych dzieci itp. a ile zafascynowała osoba Hitlera. Z jakiego powodu była ta fascynacja.
Z tego powodu zabrałam się za czytanie tej książki. Książka opowiada o losach kilku wpływowych kobietach, które uległy fascynacji Hitlerem, wiązały z nim jakieś plany. I co z tego wyszło.

zimt89 | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2015

Problemem tej książki jest niekonsekwentne tłumaczenie i nagromadzenie faktów, które może być dla nieobeznanego z historią Niemiec czytelnika przytłaczające.

Iwona_C_ | 2015-10-19
Przeczytana: październik 2015

Dzisiaj zafascynowanie Hitlerem i jego ideologią wydaje się nam co najmniej dziwne. Trudno pojąć, dlaczego inteligentni ludzie, w szczególności kobiety ślepo za nim podążali. Martha Schad w swojej książce próbuje wyjaśnić ten fenomen.

Zjawisko zafascynowania Hitlerem wśród kobiet wykształconych, często pochodzących z rodzin arystokratycznych dziwi tym bardziej, gdy przypomnimy sobie stanowisko ideologii nazistowskiej wobec kobiet. Ich miejsce było w domu, miały rodzić chłopców i dosłownie dbać o ich szczęście, by wyrośli na zdolnych do walki mężczyzn. Warto wspomnieć tu o regule 3xK (Küche, Kirche, Kinder – kuchnia, kościół, dzieci) odnoszącej się do kobiet. Co bardzo ciekawe, naziści nie widzieli niewiast w życiu publicznym, a już najmniej w polityce, o czym mogą świadczyć wypowiedzi Goebbelsa odnośnie Eleanor Roosevelt, którą nazwał komediantką. Później powiedział U nas taka kobieta prawdopodobnie zostałaby ukamienowana. Znamienne są też jego słowa z 5 listopada 1941 r. Pani...