Zmagania z wewnętrznym aniołem. Wiara, choroba psychiczna, uzdrowienie

Tłumaczenie: Grzegorz Baster
Wydawnictwo: WAM
Wrestling with our inner angels
Marago

"Zmagania z wewnętrznym aniołem" to fascynująca i bardzo osobista opowieść o pionierskiej pracy autorki z osobami dotkniętymi chorobą psychiczną. Wbrew niektórym koncepcjom klinicznym, doktor Kehoe w kontakcie z podopiecznymi nie unika rozmów na temat życia duchowego. Jej doświadczenie oraz zamieszczone w książce świadectwa potwierdzają, że poważne potraktowanie problemów religijnych osób chorujących psychicznie jest dla terapeutów warunkiem zrozumienia cierpienia, a nierzadko pomyślnego leczenia pacjentów.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011

Ewagriusz | 2019-03-02

Ważna i ciekawa książka. Autorka jest zakonnicą rzymskokatolicką oraz psychologiem klinicznym i instruktorem psychologii klinicznej, z doktoratem.
Zapiski s. Nancy Kehoe zawierają wiele interesujących wątków, związanych z jej pracą, wiarą, kryzysem tożsamości czy też powołania, i nie tylko. Mocną stroną "Zmagań... " jest ich mocne osadzenie hic et nunc, w konkrecie bieżącego życia.
Dla mnie najważniejszy okazał się wątek potrzeby uzwgledniania religii (czy może szerzej: światopoglądu) jako istotnego składnika życia, zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy, wychowanych w mniej lub bardziej naturalistycznym, czy zgoła scjentystycznym środowisku. Wiele jest w niej niesentymentalnego optymizmu czy nadziei, bo pokazuje wychodzenie"poza siebie ", poza swój sposób myślenia i wartościowania, by lepiej dotrzeć do innych, by innym lepiej pomóc.
Na takim tle wyraźnie widać szkodliwość tych wszystkich fanatyków, którzy z nauki, religii (narodu, techniki, postępu...) czynią...

Kasieka | 2015-12-20
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Fenomenalna książka! Była dla mnie (jako przyszłego psychologa) odpowiedzią na wiele nurtujących już od dłuższego czasu pytań. Myślę, że książka sprawdzi się także wspaniale dla osób, które z chorymi mają kontakt i nie wiedzą jak z nimi na takie tematy rozmawiać. Dla mnie byłą swego rodzaju "objawieniem". Dodam, że zaraz po przeczytaniu zakupiłam dodatkowe 2 sztuki :)