rozwiń zwiń

Co ze mnie zostało

Okładka książki Co ze mnie zostało
Kat Zhang Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Kroniki Hybrydy (tom 1) literatura młodzieżowa
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Kroniki Hybrydy (tom 1)
Tytuł oryginału:
What’s Left Of Me
Wydawnictwo:
Papierowy Księżyc
Data wydania:
2015-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-21
Data 1. wydania:
2012-09-18
Język:
polski
ISBN:
9788361386636
Tłumacz:
Gabriela Jakubowska
Tagi:
dystopia Papierowy Księżyc What’s Left Of Me Kat Zhang young adult młodzieżowe hybryda
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
182 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
457

Na półkach: , , ,

Zawsze razem


Siostry bliźniaczki utożsamia się z osobami, które rozumieją się doskonale, które znają się doskonale, które rozumieją się bez słów. Często mówi się również o bliźniaczych duszach, osobach jakby stworzonych do przebywania ze sobą, idealnie do siebie pasujących. Powieść Kat Zhang, debiutującej autorki amerykańskiej, podeszło do tematu bliźniaczych dusz trochę inaczej...

Wyobraźcie sobie bowiem, że w każdym z nas, od najmłodszych lat, są dwie osoby. Dusze splecione ze sobą, z całkowicie odmienną świadomością, z innymi charakterami. Jedno ciało dzielone przez dwie osoby, z tym że jedna z nich jest recesywna. Właśnie ona po pewnym czasie musi odejść, dominujący organizm przejmuje całkowitą kontrolę, kontroluje, zaś dusza podległa znika...
Nie stało się to jednak w przypadku Addie i Eva. Eva choć jest i była duszą recesywną nie zniknęła, wciąż jej myśli wpływają na życie ich ciała, choć jedynie psychicznie.
Państwo, osoby takie jak one, określa jako hybrydy i stara się usunąć je ze społeczeństwa. Addie ukrywała się doskonale, jednak do czasu...

Debiut amerykańskiej pisarki jest intrygujący. W "Co ze mnie zostało" szczególnie wyróżnia się pomysł, jest oryginalny, nietuzinkowy i co najważniejsze nowatorski. Hybrydy pojawiały się już w literaturze, ale autorka potraktowała ich jako zupełnie inne jednostki. W jej powieści są to osoby, które nie potrafiły się Ustalić, zdecydować, która powinna pozostać i kierować ciałem. Osoby takie są właściwie dwoma osobami w jednym ciele.

Zastanawiać może jak autorka podźwignęła ten temat, przecież musiała wykreować dwie, zupełnie inne osobowości, których umysły nie pracują tak samo, a jednak wciąż muszą ze sobą współpracować, a do tego swoją obecność ujednolicić, by środowisko nie miało pojęcia, o tym, co się z nimi dzieje. Ważne jest tu to, że autorka przekazała narracje siostrze, która jest duszą recesywną, co jeszcze mocniej pozwoliło odczuć jak trudne jest takie życie. Eva, mimo słabszej osobowości, nie pozostawała jednak bez zdania, wciąż doradzała Addie, starała się pomagać, dzięki temu czytane jej perspektywy było przyjemne, a nie jak się obawiałam jedynie bierne. Druga z dusz, choć tak mogłoby się zdawać, wcale nie była w pełni stawiającą na swoim osobą, przez co dało się ją lubić, niekiedy narzucała swoje decyzje, jednak w większości przypadków obie konsultowały ze sobą, to co mają zrobić.

Hybryd jest więcej. Poza siostrami, mamy również dwójkę ludzi w ich wieku, a także ciągłe informacje o zagrażających państwu planach hybryd. Są one ponoć powszechne w świecie poza USA, w którym akcję osadziła autorka, jednak rząd jednak odcina kraj od tych niebezpiecznych rejonów. Przepływ informacji jest znikomy, zaś obywatele żyją w strachu przed tymi istotami, gdyż tego właśnie chcą władze. Tak naprawdę poza tymi małymi urywkami informacji nie dowiadujemy się za wiele o polityce państwa, a także o sąsiednich krajach. Informacji o pochodzeniu hybryd przez dużą część książki też jest niewiele, co odrobinę mnie rozczarowało. Powieść mogłaby bardziej obrazowo ukazać, genezę tego zjawiska. Liczę, że wspomniany w tym akapicie temat zostanie rozwinięty w kolejnych tomach z serii, gdyż nie widzę bez tego bym książkę mogła uznać za jedną z lepszych, jakie czytałam.

Kat Zhang poruszyła jednak inny problem, a mianowicie, co dzieje się z hybrydami, kiedy zostaną złapane. Autorka musiała przedstawić wielką różnorodność zachowań dzieci, które trafiły do ośrodka, tego jak sobie radzą z sytuacją, w jakiej się znalazły. Jednak nie skupia się jedynie na psychice, a także porusza tematy eksperymentów, jakim są poddawane osoby z nierozdzielonymi duszami.

Pomysł nie może uratować całej powieści, jednak tu już na starcie wniósł wiele dla mojej oceny powieści. Muszę napisać także, co mi się nie spodobało. Szczególnie w powieści brakowało mi szybkiego tempa, momentami książka zdawała mi się przegadana. Przez brak motoru napędowego dla wydarzeń pierwszej części wszystko wydawało się lekko powolne, dopiero trafienie do ośrodka spowodowało, że bohaterowie mieli cel i powieść nabrała werwy. Kwestia związku, który narodził się poza bohaterami, na razie zarysowanego dość lekko, nie spodobała mi się. Mam wątpliwości, co do tego, skąd narodziło się uczucie między bohaterami, właściwie jakby wypłynęło z powietrza... Uderzyło mnie to i lekko zniechęciło do kibicowania szczęściu bohaterów jako pary.

Jeśli podejść by do powieści ze strony filozoficznej, to autorka dała mi ciekawy temat do rozważań. Bo przecież kto ma prawo odbierać jednej, nawet słabszej duszy szansę na życie? Kto może o tym decydować? Czy jedynym wyjściem jest zaakceptowanie podwójnej osobowości?

Co ze mnie zostało to powieść, która zachwyca pomysłem, jednak brak jej dopracowania i dynamiki. Chciałoby się, by autorka jeszcze bardziej dopracowała swoją historię, gdyż ma ona wielki potencjał. Nie ukrywam, że mimo mankamentów, będę wyczekiwała kontynuacji, licząc, że wiele wątków, szczególnie tych politycznych, zostanie tu rozwiniętych.
Ocena: dobra-[4-/6]

Zawsze razem


Siostry bliźniaczki utożsamia się z osobami, które rozumieją się doskonale, które znają się doskonale, które rozumieją się bez słów. Często mówi się również o bliźniaczych duszach, osobach jakby stworzonych do przebywania ze sobą, idealnie do siebie pasujących. Powieść Kat Zhang, debiutującej autorki amerykańskiej, podeszło do tematu bliźniaczych dusz trochę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    898
  • Przeczytane
    231
  • Posiadam
    96
  • Chcę w prezencie
    10
  • Ulubione
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Z biblioteki
    8
  • 2016
    6
  • Biblioteka
    4
  • 2016
    4

Cytaty

Więcej
Kat Zhang Co ze mnie zostało Zobacz więcej
Kat Zhang Co ze mnie zostało Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także