Apoteoza kapitana Cooka. Europejskie mitotwórstwo w rejonie Pacyfiku

Gananath Obeyesekere obala jeden z najtrwalszych mitów imperializmu, cywilizacji i podbojów, zgodnie z którym zachodni krzewiciel cywilizacji był dla dzikich bogiem. Korzystając z oficjalnych i nieoficjalnych dzienników prowadzonych na pokładzie okrętu przez kapitana Cooka i jego oficerów, Obeyesekere przedstawia kapitana zarówno jako świadomego krzewiciela cywilizacji, jak i człowieka, który gdy jego misja kończy się fiaskiem sam staje się dzikim . W obecnym wydaniu autor odnosi się w obszernym, nowo napisanym posłowiu do kontrowersji powstałych po publikacji jego książki. Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

Radek91 | 2015-06-02
paprotkowa | 2013-06-09