isabelle142

Migracje zagraniczne nie są zjawiskiem nowym, lecz w ostatnich latach, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, mamy do czynienia ze znacznym wzrostem wyjazdów zagranicznych, przede wszystkim w celach zarobkowych. Emigracja zarobkowa oprócz korzyści, chociażby finansowych, niesie ze sobą także wiele zagrożeń. Ma charakter wielowymiarowy z tego też względu można analizować ją z różnych perspektyw. Jednym ze szczególnych aspektów jest odniesienie tego zjawiska do grupy społecznej, jaką jest rodzina. Wyjazdy zagraniczne sprawiają, że tworzy się nowa struktura rodziny, a mianowicie czasowo niepełna. Mamy też obecnie do czynienia z nową kategorią dzieci określanych jako eurosieroty.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: google

isabelle142 | 2015-06-01

Nie sposób mi oceniać całości, bowiem przeczytałam zaledwie jeden rozdział, a konkretnie "Pomoc dziecku osieroconemu" Teresy Zbyrad, który w zasadzie nie dotyczy problemu eurosieroctwa, lecz sieroctwa społecznego.
Jeśli chodzi o ten artykuł, to został on bardzo dobrze napisany. Język jest zrozumiały, a temat opisany chyba ze wszystkich możliwych perspektyw: typologia, etiologia, konsekwencje... Ponadto rozdział zawiera genezę opieki nad dziećmi pozbawionymi rodziców, a także opis współczesnych form pomocy dla tych jednostek, zwieńczony krytyką stanu obecnego.