Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część 2

Cykl: Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie
historia
Kuba

Historia Polaków na Wołyniu pisana jest krwią, potem i łzami. Krwią tych, którzy zostali zamordowani przez władze sowieckie w podziemiach odebranego wiernym kościoła w Połonnem; potem tych, którzy podczas zesłania trudzili się w kazachskich kopalniach; łzami tych, którzy potracili rodziny podczas Wielkiego Głodu i w wyniku licznych represji. Dzieje Wołyniaków to historia heroizmu prostych...

Dzieje Wołyniaków to historia heroizmu prostych ludzi i cichego bohaterstwa duchownych, którzy w czasach sowietyzacji i ateizacji, ryzykując życie za rodaków i wiarę, umacniali na Ukrainie Kościół katolicki i poczucie przynależności do narodu polskiego.
Od upadku ZSRR minęły lata; tymczasem Polacy na dawnych Kresach wciąż walczą o polskość – o swobodę nauczania ojczystego języka, kultywowanie tradycji oraz język polski w liturgii. Robią, co mogą, by ocalić od zapomnienia tragiczną opowieść o poległych.
Mówią, bo wiedzą, że w obliczu Historii każdy, kto milczy na ten temat, jest zdrajcą.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=523

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=523

Dariusz | 2018-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Druga część o ludziach, którzy przeżyli represję z rąk ZSRR. Historie Polaków, którzy walczyli o przetrwanie na Syberii. Walczyli z mrozem ciężką pracą, by móc kiedyś wrócić do domu. Wiele historii, różne losy ludzi opowiadają strachem o swoim życiu. Byli prześladowani za to że są Polakami, katolikami. Propaganda Związku Radzieckiego była ogromna, kto nie z nami to wróg narodu i trzeba się wrogów pozbywać.
Książka pamiętnik spisany przez autora, który wysłuchał opowieści wielu ludzi. Jak czytałem, to ciężko to uwierzyć że człowiek człowiekowi zgotował taki los

Iwona | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Tak naprawdę trudno ocenić książkę historyczną. To się po prostu wydarzyło.Warto jednak o tym pamiętać.Książka to zbiór opowiadań polaków ,którzy przeżyli ten trudny czas. To opowiadania o odradzaniu się polskości ,katolicyzmu i podtrzymywaniu ważnych wartości .