Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jacek Zygmunt Sawicki
5
7,7/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,7/10średnia ocena książek autora
34 przeczytało książki autora
55 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Służba Zwycięstwu Polski
Jacek Zygmunt Sawicki
Cykl: Polska Walcząca (tom 2)
8,0 z 9 ocen
24 czytelników 1 opinia
2015
"Hubal" i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego 1939-1940
Jacek Zygmunt Sawicki
Cykl: Polska Walcząca (tom 1)
7,8 z 23 ocen
54 czytelników 4 opinie
2015
Powstanie Warszawskie. Antologia tekstów nieobecnych
Jacek Zygmunt Sawicki
0,0 z ocen
7 czytelników 0 opinii
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
"Hubal" i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego 1939-1940 Jacek Zygmunt Sawicki
7,8
Pierwsza książka z serii "Polska Walcząca", która opisuje dzieje Polskiego Państwa Podziemnego. Oczywiście objętość nie rzuca na kolana, bo to tylko nieco ponad 60 stron, ale książka zawiera wiele interesujących fotografii i jest napisana bardzo sprawnie. 2/3 to opis Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego kierowanego przez tytułowego "Hubala" (kończy te dzieje jego śmierć pod Anielinem 30.04.1940 roku z rąk Niemców),a ostatnia część to krótka nota biograficzna mjr. Dobrzańskiego. Notabene jak ktoś nie zna życiorysu "Hubala", to ta ekspresowa nota wprawi go w osłupienie ukazując bohatera walczącego w Legionach Polskich, w wojnie z bolszewikami, świetnego jeźdźca biorącego udział w wielu zawodach międzynarodowych, człowieka odznaczonego 4-krotnie Krzyżem Walecznych, i raz Virtuti Militari. To bohater, który wykazywał się brawurą, odwagą, dbałością o swoich podwładnych. Nie złożył broni mimo klęski Polski w 1939 roku, chciał czekać do ataku Aliantów na Niemcy w 1940 roku. Na jego skromny oddział Niemcy rzucili 5-tysięczne siły. Za jego działalność w ramach akcji odwetowych Niemcy stracili 711 mieszkańców 31 okolicznych wsi takich jak np. Hucisko, co "Hubal" wewnętrznie przeżywał. Autor pokazuje też jego negatywne cechy, głównie niesubordynację, nie chciał zgodzić się na rozwiązanie oddziału mimo nacisków ze strony "Grota" Roweckiego. Polecam, ale od razu przestrzegam, to tylko skrótowe podejście do tematu i za to nota nie jest bardzo wysoka.
"Hubal" i jego Oddział Wydzielony Wojska Polskiego 1939-1940 Jacek Zygmunt Sawicki
7,8
Henryk Dobrzański ps. "Hubal" - legendarny pierwszy polski partyzant. To mit, "Hubal" był de facto ostatnim polskim zagończykiem i ostatnim żołnierzem wojny obronnej. Człowiek, którego karierę uratował wybuch II wojny światowej gdyż w latach 30 przez swój zawadiacki charakter stracił szacunek wojska, przyjaciół i rodziny. W 1939 otrzymał od losu szansę zrehabilitowania się którą wykorzystał. Sól w oku Niemców i... Polaków ze Służby Zwycięstwa Polski i Związku Walki Zbrojnej, którzy wielokrotnie bez skutku kazali Dobrzańskiemu rozwiązać oddział a jego chciano postawić przed sądem polowym.
Oddział Wydzielony Wojska Polskiego min. dzięki filmowy Bohdana Poręby z niezapominanym Ryszardem Filipskim w roli tytułowej (który potem podobno zaczął utożsamiać z "Hubalem") to prawdziwa legenda polskie oręża. Chociaż de facto nie byli partyzantami tylko zagończykami to właśnie oni jako jedni z pierwszych wystąpili zwarci, umundurowani i uzbrojeni przeciwko hitlerowskiemu najeźdźcy (ruch partyzancki odradzał się w Polsce nieśmiale od 1941; nacisk od dopiero 1943). Hubalczycy legendą stali się jeszcze za życia gdyż przez kolejne lata okupacji ludność z kieleckiego opowiadała historie o "szalonym majorze" i jego ludziach.