Tramwaje dolnośląskie. Tom 2

Wydawnictwo: Eurosprinter
technika

Tramwaje Dolnośląskie, to drugi z tomów poświęcony historii miejskiego transportu szynowego w miastach Dolnego Śląska. Przed państwem próba syntetycznego opracowania dziejów legnickich tramwajów. Choć przez siedemdziesiąt lat tram­waje wpisywały się w codzienność miasta, pamięć o ich ist­nieniu coraz bardziej się zaciera. Nic dziwnego, ostatni tramwaj zjechał z ulic Legnicy przed blisko półwieczem… Jeszcze mniej znanym, kilkuletnim epizodem, było funkcjono­wanie w Legnicy komunikacji trolejbusowej. I ten wątek staraliśmy się ocalić od zapomnienia.

Niejako wbrew tytułowi, pozycja może być również pretekstem do odbycia swego rodzaju historycznej wędrówki po Legnicy od chwili uruchomienia tu w 1898 r. tramwajów — od razu elektrycz­nych. Zamieszczone w książce fotografie dają okazję do zachwytu urodą miasta.

Opracowanie jest w głównej mierze efektem kwerendy archi­walnej i bibliotecznej. Niestety zachowane zbiory dokumentów i prasy nie są kompletne — dotyczy to zwłaszcza lat pięćdziesią­tych XX wieku. Podobny niedostatek zauważa się w ikonografii tego okresu. Mieszkańcy Legnicy na co dzień dzielili wtedy prze­strzeń publiczną z Rosjanami. W mieście — siedzibie dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej — i jego najbliższych okolicach przebywało ich stale kilkadziesiąt tysięcy — żołnierzy oraz ich rodzin. Może także i z tego powodu w Legnicy znacznie rzadziej wyciągało się w latach PRL na ulicy aparat fotograficzny… Tym cenniejsze są prezentowane teraz zdjęcia z prywatnych szu­flad, w większości dotąd niepublikowane.

źródło opisu: https://www.eurosprinter.com.pl/tramwaje-dolnoslaskie-tom-2.html

źródło okładki: https://www.eurosprinter.com.pl/tramwaje-dolnoslaskie-tom-2.html

Marcin Kowalczyk | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Pięknie wydany drugi tom o tramwajach w Legnicy.
Mnóstwo materiału ilustracyjnego i sporo ciekawostek. Dogłębnie zbadany dział o taborze. Staranne schematy zmian i przebiegu linii.
Książka pisana według sprawdzonego szablonu - wstęp, historia i tabor.
Dodatkowo mamy smaczek w postaci historii legnickich trolejbusów. Wady - jak dla mnie za krótka... ale trudno to nazwać brakiem. Pochłonąłem jak ciepłe bułeczki z piekarni.