Technika opakowań. Podstawy, materiały, procesy wytwarzania

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
technika
LubimyCzytać

Niezbędne źródło wiedzy zarówno dla osób z doświadczeniem, jak i stawiających pierwsze kroki w branży!O opakowaniach wiemy, że muszą ładnie wyglądać, bo opakowanie przecież sprzedaje produkt. Tymczasem podstawowa funkcja opakowania to właściwa ochrona znajdującego się w nim produktu, a zapakować trzeba wszystko. Opakowania trzeba produkować wciąż nowe, gdyż są najczęściej jednorazowe. Ich wykorzystywanie wymaga wiedzy pozwalającej współpracować z technologami z poszczególnych segmentów gospodarki, z poligrafami, z fachowcami od logistyki.Książka stanowi kompendium wiedzy na temat opakowalnictwa - zarówno stan aktualny jak i perspektywy rozwoju przemysłu opakowań oraz problemów natury technologicznej i materiałowej. Są w niej omówione:* podstawy opakowalnictwa - aspekty społeczne i przepisy prawne dotyczące opakowań, funkcje opakowań, zagadnienia ochrony środowiska i marketing opakowań;* materiały i komponenty stosowane do produkcji opakowań (szkło, papier, metal) oraz nowoczesne rozwiązania w tej dziedzinie wykorzystujące materiały z tworzyw sztucznych, a także zamknięcia opakowań, kleje do opakowań;* procesy pakowania - maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie pakowania, w tym linie pakujące, oraz zagadnienia projektowania opakowań i techniki druku stosowane w ich produkcji.Opakowalnictwo to różnorodny i bardzo złożony temat, na końcu każdego rozdziału zamieszczono więc odnośniki do dodatkowych źródeł informacji.Książka jest uważana za swoistą "opakowaniową biblię" i ukaże się z inicjatywy i przy współudziale Polskiej Izby Opakowań.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

anka | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: styczeń 2017

Bardzo szczegółowa i obszerna pozycja. Pewne braki rzucają się w oczy, jednak nie jest to podręcznik dla laika, tylko osoby mającej już pewne pojęcie o opakowalnictwie. No właśnie - podręcznik, bo zdecydowanie zaklasyfikowałabym tę księgę, jako podręcznik akademicki, aniżeli lekturę do hobbystycznego czytania, bo któż dla przyjemności wertuje przeszło 700 stron, aby rozkoszować się zagadnieniami procesu wytwarzania aluminium, czy specyfikacją klejów do etykiet.
Nie zmienia to faktu, że książka jest nieocenionym źródłem wiedzy, szczególnie, że znaleźć można w niej informacje, których dotychczas trzeba było poszukiwać w kilku różnych pozycjach. Mamy tutaj wszystko, od krótkiej historii każdego z materiałów opakowaniowych, po ich dokładny proces produkcyjny, zastosowanie i wprowadzane innowacje.