Basia i piłka nożna

Okładka książki Basia i piłka nożna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia i piłka nożna
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Basia Seria: Basia literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2015-03-25
2015-03-25
24 min.

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Opowiem ci, mamo, co robią żaby Katarzyna Bajerowicz-Dolata, Marcin Brykczyński
Opowiem ci, ma... Katarzyna Bajerowic...
Okładka książki Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Piaskowy Wilk Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Basia i moda Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i moda Marianna Oklejak, Z...

"To, że coś zginęło, nie musi oznaczać kradzieży."

Sympatyczna przygoda małej Basi.

"To, że coś zginęło, nie musi oznaczać kradzieży."

Sympatyczna przygoda małej Basi.

Parę lat temu przeczytaliśmy wiele książek o Basi i jej przeżyciach. Teraz wracamy do nich ponownie dla innej czytelniczki, sięgamy zwłaszcza po te, których jeszcze nie czytaliśmy. Ta seria jest nam bliska, bo z naszego polskiego podwórka. Można się łatwo odnaleźć w którejś historii albo i w wielu.

Ta szczególnie przypadła nam do gustu, nie dlatego że jesteśmy fankami, bo tak nie jest, ale dlatego, że świetnie pokazuje zachowanie w rodzinie podczas konfliktu, sytuacji wymagającej wyjaśnienia i reakcji.

Temat podjęty przez autorkę jest bardzo współczesny i bliski, bo jest w niej zauroczenie piłką nożną i zbieranie kart z piłkarzami. Obserwowaliśmy temat albumów z piłkarzami u znajomych, związaną z tym rywalizację, wyścig, wymiany, negocjacje, kłótnie, itp. Cały szereg zachowań, łatwiejszych i trudnych.
W książce Basia też toczy kłótnie z bratem, jest i zazdrość i rywalizacja. To prowadzi do posunięcia dalekosiężnego w skutkach zarówno dla dziewczynki jak i jej brata.
Mamy tutaj prawdziwy pokaz emocji i reakcji rodziców. Mamy także wspaniałe sposoby mamy na rozwiązanie konfliktu i zjednoczenie dzieci.

Pani Zofia Stanecka pokazała w tej opowieści jak można reagować na nieporozumienia pomiędzy dziećmi, jak dobrze być spokojnym, opanowanym a jednocześnie przebiegłym. Jak wkręcić dzieci w spiralę korzystnych działań, prowadzących do współpracy. Pokazuje jak wzmocnić dzieci w trudnych sytuacjach.

Ta szczególnie przypadła nam do gustu, nie dlatego że jesteśmy fankami, bo...

Basia jest przedszkolakiem, ma starszego i młodszego brata, bywa roztrzepana, ciekawska świata, miewa konflikty ze starszym bratem i bardzo lubi spędzać czas ze swoją rodziną. Szczególnie, kiedy można głośno krzyczeć i skakać po kanapie bez upominanie. Tak jest podczas rodzinnego oglądania meczów. Zapalonym kibicem jest tata, który swoim pociechom tłumaczy skomplikowany świat piłki nożnej. Miłość ta jest podsycana zbieraniem kart z piłkarzami oraz treningami. Basia też ma swój album, ale jej nie jest tak piękny jak starszego brata Janka, przez co chciałaby ciągle oglądać jego kolekcję. Chłopiec jednak jej nie pozwala, ponieważ boi się, że młodsza siostra może uszkodzić jego kolekcję. Pewnego dnia ginie mu jedna z kart, co zniechęca go do zostania na treningu. Kto niechcący zabrał kartę? Jak kończą się sprzeczki rodzeństwa, które ma mamę potrafiącą umiejętnie manewrować i zaskakiwać swoje dzieci? Przekonajcie się sami.
„Basia i piłka nożna” to kolejna książka z serii przygód o Basi, która już podbiła nasze serca. Ciepłe opowieści o dziecięcych problemach i sposobach ich rozwiązywania sprawiają, że dzieci zaczynają na swoje emocje patrzeć z innej perspektywy. Może być ona pretekstem do rozmów z dzieckiem o jego odczuciach i sposobem tłumaczenia świata.

Ta "Basia" pokazuje bardzo ważną sprawę kłótni między rodzeństwem - winy i wyrzutów sumienia. Myślę, że dobrze zrobi każdemu dziecku, które ma brata czy siostrę. Bo konflikty są nieuniknione, ale to nie koniec świata. A jak pokazuje Basia - we wspólnej zabawie i zdrowej rywalizacji znikają uprzedzenia i łatwiej jest przebaczyć młodszej siostrze:)
Polecam jak każdą "Basię"

Polecam jak każdą...

malewielkieksiazki.blogspot.com

Piłka nożna wydawałaby się mało interesującym tematem opowieści z bohaterką-dziewczynką. Dlatego z zaciekawieniem sięgamy po tę książkę i od razu napisze, że nie zawiodła.
Opowiadanie o rodzinie, jej codziennych zajęciach, niby zwyczajnych, a jednak wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju, bo rodzina jest jedna i dzieciństwo również :)

Mamy tutaj oczywiście grę w piłkę nożną, mamy temat zbierania kart z piłkarzami, ale...
Basia nie jest grzeczną, małomówną istotką, to już wiemy, a w tej historii, przypada jej w udziale kłótnia z bratem. Też codzienność wśród dzieci, ale nie poprzestajemy na tym w opowieści
Wkracza mama, a jej sposób na pogodzenie i zjednoczenie rodzeństwa jest genialny i prosty jednocześnie. Świetnie rozegrana sytuacja, w której przy okazji poznajemy nowe umiejętności mamy Basi i jej rodzeństwa.
Bardzo dobry przykład na rozwiązywanie problemów wśród rodzeństwa. Reagowanie na kłótnie i sytuacje, w których trzeba wykazać się rodzicielską mądrością, często iście salomonową.
Polecam wszystkim, bo przy okazji czytania, nie tylko skorzystają dzieci, ale i rodzice.

malewielkieksiazki.blogspot.com

Mamy...

Piłka nożna budzi wielkie emocje również w rodzinie Basi, szczególnie fascynuje jej starszego brata Janka oraz tatę. Pewnego razu dziewczynkę bardzo zaintrygował prowadzony przez Janka album z piłkarskimi kartami. Chłopiec nakrywa małą bohaterkę na myszkowaniu, a ona w całym zamieszaniu chowa jedną katę do kieszeni i natychmiast o niej zapomina. Po południu Janek orientuje się, że brakuje jednej z kart i rozpoczyna szukanie winnego. Co było dalej? Przeczytajcie sami.

Twarda okładka, czytelna czcionka, kolorowe i oryginalne ilustracje czynią książkę bardzo atrakcyjną nie tylko dla najmłodszych. Historia jest napisana prostym językiem, dzieci nie mają problemu ze zrozumieniem jej.

Podoba mi się, że książka opowiada o codzienności, przedstawia typową rodzinę, w której czasami dochodzi do konfliktów. Wydaje mi się, że dziecku jest łatwiej zrozumieć i odnieść się do sytuacji, która jest realna.

Ważne jest, że bajka nie ma tylko walorów rozrywkowych , ale posiada czytelny i wyraźny morał. Poruszony jest temat przyznania się do winy oraz wybaczania. Najmłodsi dzięki przygodom Basi wiedzą, że nie należy brać bez pytania czegoś , co do nich nie należy oraz że współpraca popłaca. Bądź co bądź futbol jest grą zespołową i samemu meczu nie można wygrać.

Dziecięcy świat pełen jest fascynujących zainteresowań, nieoczekiwanych zdarzeń, a także trudnych emocji. Wie o tym Basia, bohaterka książki Zofii Staneckiej, którą czytelnicy mieli okazję poznać we wcześniejszych pozycjach z tej serii. Ta sympatyczna dziewczynka ma głowę pełną pomysłów, co nie zawsze dobrze się kończy. Jednak każde wydarzenie w jej życiu jest zawsze jakąś mądrą lekcją, co sprawia, że ta książka jest dla mnie wyjątkowa.

Tym razem wszystko kręci się wokół piłki nożnej. Tata oraz brat Janek są zafascynowani tym sportem i zawsze razem oglądają mecze. Dla Basi to tylko okazja do późniejszego kładzenia się spać. Jednak w pewnym momencie jej uwagę zwraca kolekcja kart z piłkarzami, która należy do jej starszego brata. Gdy Janek przyłapuje siostrę na przeglądaniu albumu, ta nieopatrznie wkłada najcenniejszą kartę do kieszeni. I tu zaczyna się całe zamieszanie... Chłopiec jest rozgniewany i przeżywa trudne chwile, z kolei Basia czuje wstyd i trudno jej się przyznać do schowania karty, która jak się później okazało pogniotła się i zniszczyła.

Co było dalej? Przeczytajcie sami. Powiem tylko, że zarówno przyznawanie się do winy jak i wybaczanie nie jest łatwe, ale jest bardzo ważne nie tylko w przypadku skłóconego rodzeństwa. Podobało mi się również zakończenie „Basi i piłki nożnej”, w którym mała bohaterka wraz z Jankiem biorą udział w rodzinnym meczu. I jest to emocjonująca rozgrywka, pozwalająca dzieciom na wzajemną współpracę.

„Basia i piłka nożna” Wydawnictwa Egmont to książka zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Pokazuje bowiem w jaki sposób można rozwiązywać problemy i jak ważny jest wzajemny szacunek. Na uwagę zasługują również świetne ilustracje, które są dopełnieniem tej wartościowej książki.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

• Dla dzieci
  • Dzieci
  • Proza
  • Nina

Dodaj cytat z książki Basia i piłka nożna