Basia i piłka nożna

Seria: Basia
Wydawnictwo: Egmont Polska
sweetdream

Piłka nożna może budzić wielkie emocje. Ale miłość do tego sportu prowadzi czasem do spięć nawet wśród bliskich… Czy Basi i Jankowi uda się zażegnać rodzinne spory?

źródło opisu: sklep.egmont.pl

źródło okładki: sklep.egmont.pl

Ida | 2017-03-07

malewielkieksiazki.blogspot.com

Piłka nożna wydawałaby się mało interesującym tematem opowieści z bohaterką-dziewczynką. Dlatego z zaciekawieniem sięgamy po tę książkę i od razu napisze, że nie zawiodła.
Opowiadanie o rodzinie, jej codziennych zajęciach, niby zwyczajnych, a jednak wyjątkowych i jedynych w swoim rodzaju, bo rodzina jest jedna i dzieciństwo również :)

Mamy tutaj oczywiście grę w piłkę nożną, mamy temat zbierania kart z piłkarzami, ale...
Basia nie jest grzeczną, małomówną istotką, to już wiemy, a w tej historii, przypada jej w udziale kłótnia z bratem. Też codzienność wśród dzieci, ale nie poprzestajemy na tym w opowieści
Wkracza mama, a jej sposób na pogodzenie i zjednoczenie rodzeństwa jest genialny i prosty jednocześnie. Świetnie rozegrana sytuacja, w której przy okazji poznajemy nowe umiejętności mamy Basi i jej rodzeństwa.
Bardzo dobry przykład na rozwiązywanie problemów wśród rodzeństwa. Reagowanie na kłótnie i sytuacje, w których trzeba wykazać się...

AnnaSikorska | 2017-11-04

Basia jest przedszkolakiem, ma starszego i młodszego brata, bywa roztrzepana, ciekawska świata, miewa konflikty ze starszym bratem i bardzo lubi spędzać czas ze swoją rodziną. Szczególnie, kiedy można głośno krzyczeć i skakać po kanapie bez upominanie. Tak jest podczas rodzinnego oglądania meczów. Zapalonym kibicem jest tata, który swoim pociechom tłumaczy skomplikowany świat piłki nożnej. Miłość ta jest podsycana zbieraniem kart z piłkarzami oraz treningami. Basia też ma swój album, ale jej nie jest tak piękny jak starszego brata Janka, przez co chciałaby ciągle oglądać jego kolekcję. Chłopiec jednak jej nie pozwala, ponieważ boi się, że młodsza siostra może uszkodzić jego kolekcję. Pewnego dnia ginie mu jedna z kart, co zniechęca go do zostania na treningu. Kto niechcący zabrał kartę? Jak kończą się sprzeczki rodzeństwa, które ma mamę potrafiącą umiejętnie manewrować i zaskakiwać swoje dzieci? Przekonajcie się sami.
„Basia i piłka nożna” to kolejna książka z serii przygód o Basi,...

testolandia | 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, Synek czyta
Przeczytana: 24 marca 2015

Piłka nożna budzi wielkie emocje również w rodzinie Basi, szczególnie fascynuje jej starszego brata Janka oraz tatę. Pewnego razu dziewczynkę bardzo zaintrygował prowadzony przez Janka album z piłkarskimi kartami. Chłopiec nakrywa małą bohaterkę na myszkowaniu, a ona w całym zamieszaniu chowa jedną katę do kieszeni i natychmiast o niej zapomina. Po południu Janek orientuje się, że brakuje jednej z kart i rozpoczyna szukanie winnego. Co było dalej? Przeczytajcie sami.

Twarda okładka, czytelna czcionka, kolorowe i oryginalne ilustracje czynią książkę bardzo atrakcyjną nie tylko dla najmłodszych. Historia jest napisana prostym językiem, dzieci nie mają problemu ze zrozumieniem jej.

Podoba mi się, że książka opowiada o codzienności, przedstawia typową rodzinę, w której czasami dochodzi do konfliktów. Wydaje mi się, że dziecku jest łatwiej zrozumieć i odnieść się do sytuacji, która jest realna.

Ważne jest, że bajka nie ma tylko walorów rozrywkowych , ale posiada czytelny i wyraźny...

casia | 2017-07-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Ta "Basia" pokazuje bardzo ważną sprawę kłótni między rodzeństwem - winy i wyrzutów sumienia. Myślę, że dobrze zrobi każdemu dziecku, które ma brata czy siostrę. Bo konflikty są nieuniknione, ale to nie koniec świata. A jak pokazuje Basia - we wspólnej zabawie i zdrowej rywalizacji znikają uprzedzenia i łatwiej jest przebaczyć młodszej siostrze:)
Polecam jak każdą "Basię"

Agnieszka | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Parę lat temu przeczytaliśmy wiele książek o Basi i jej przeżyciach. Teraz wracamy do nich ponownie dla innej czytelniczki, sięgamy zwłaszcza po te, których jeszcze nie czytaliśmy. Ta seria jest nam bliska, bo z naszego polskiego podwórka. Można się łatwo odnaleźć w którejś historii albo i w wielu.

Ta szczególnie przypadła nam do gustu, nie dlatego że jesteśmy fankami, bo tak nie jest, ale dlatego, że świetnie pokazuje zachowanie w rodzinie podczas konfliktu, sytuacji wymagającej wyjaśnienia i reakcji.

Temat podjęty przez autorkę jest bardzo współczesny i bliski, bo jest w niej zauroczenie piłką nożną i zbieranie kart z piłkarzami. Obserwowaliśmy temat albumów z piłkarzami u znajomych, związaną z tym rywalizację, wyścig, wymiany, negocjacje, kłótnie, itp. Cały szereg zachowań, łatwiejszych i trudnych.
W książce Basia też toczy kłótnie z bratem, jest i zazdrość i rywalizacja. To prowadzi do posunięcia dalekosiężnego w skutkach zarówno dla dziewczynki jak i jej brata.
Mamy tutaj...

sweetdream | 2015-04-24
Przeczytana: 2015 rok

Dziecięcy świat pełen jest fascynujących zainteresowań, nieoczekiwanych zdarzeń, a także trudnych emocji. Wie o tym Basia, bohaterka książki Zofii Staneckiej, którą czytelnicy mieli okazję poznać we wcześniejszych pozycjach z tej serii. Ta sympatyczna dziewczynka ma głowę pełną pomysłów, co nie zawsze dobrze się kończy. Jednak każde wydarzenie w jej życiu jest zawsze jakąś mądrą lekcją, co sprawia, że ta książka jest dla mnie wyjątkowa.

Tym razem wszystko kręci się wokół piłki nożnej. Tata oraz brat Janek są zafascynowani tym sportem i zawsze razem oglądają mecze. Dla Basi to tylko okazja do późniejszego kładzenia się spać. Jednak w pewnym momencie jej uwagę zwraca kolekcja kart z piłkarzami, która należy do jej starszego brata. Gdy Janek przyłapuje siostrę na przeglądaniu albumu, ta nieopatrznie wkłada najcenniejszą kartę do kieszeni. I tu zaczyna się całe zamieszanie... Chłopiec jest rozgniewany i przeżywa trudne chwile, z kolei Basia czuje wstyd i trudno jej się przyznać do...

alicze | 2018-10-09
Na półkach: Nataszki, Przeczytane