Życie i śmierć w Ameryce Łacińskiej

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
popularnonaukowa
Człowiek

Teoria i praktyka medycyny w krajach kontynentu zwanego ogólnie Ameryką Łacińską była i nadal jest odbiciem panujących tam stosunków społeczno-politycznych i kulturalnych. Problematyka zdrowotna i sposób jej rozwiązywania są wyrazem panującego tam wyzysku, zacofania kulturalnego, ubóstwa, niebywałych dysproporcji społeczno-gospodarczych i olbrzymich kontrastów w warunkach życia i pracy z jednej strony klasy posiadającej i rządzącej, powiązanej z określonymi kołami USA, a z drugiej strony klasy robotniczej i chłopstwa.
W momencie, który może zapoczątkować nowy etap w historycznym rozwoju krajów tego kontynentu również i w zakresie rozwiązywania problematyki zdrowotnej, decyzja PZWL wydania pracy popularnonaukowej opisującej w jakimś stopniu teorię i praktykę medycyny przede wszystkim dotychczasową, wydaje się być słuszna i uzasadniona. Literatura o problematyce zdrowotnej krajów tego kontynentu jest w Polsce skąpa. Dobrze więc, że społeczeństwo polskie, a przede wszystkim świat medyczny, otrzymuje pracę, która tę problematykę porusza - na tle ogólnych stosunków społecznych i warunków życia i pracy ludności krajów Ameryki Łacińskiej.

źródło opisu: Ze wstępu

źródło okładki: Zdjęcie autorskie