Przyszłość kapitalizmu. Jak dzisiejsze siły ekonomiczne kształtują świat jutra

Okładka książki Przyszłość kapitalizmu. Jak dzisiejsze siły ekonomiczne kształtują świat jutra Lester C. Thurow
Okładka książki Przyszłość kapitalizmu. Jak dzisiejsze siły ekonomiczne kształtują świat jutra
Lester C. Thurow Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Poza horyzont nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
430 str. 7 godz. 10 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Poza horyzont
Tytuł oryginału:
The Future of Capitalism: How Today's Economic Forces Shape Tomorrow's World
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
430
Czas czytania
7 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
8370236685
Tagi:
ekonomia polityczna kapitalizm wyzysk klasa robotnicza
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
76
31

Na półkach:

Do książki tej podchodziłam dobre 3-4 razy.
Lester C. Thurow widzi pięć sił, które zdominują światową gospodarkę po upadku muru berlińskiego, tworząc Drugi Świat (stary komunistyczny) między Pierwszym a Trzecim.
Siły:
1. wraz z upadkiem muru berlińskiego dobrze wykształcona, ale tania siła robocza z Drugiego Świata przeniesie się do Pierwszego Świata, wywierając presję na płace w Pierwszym;
2. technologiczne przejście do ery stworzonego przez człowieka przemysłu umysłowego i jednocześnie zanik przewagi konkurencyjnej Ricardo;
3. znaczne zmiany demograficzne: duży wzrost osób starszych (wróg finansowy) w Pierwszym Świecie i masowa migracja niewykwalifikowanej siły roboczej z Trzeciego Świata do Pierwszego, ponownie wywierając presję na przeciętne płace na świecie
4. globalizacja gospodarki światowej
5. epoka bez dominującej siły, która mogłaby funkcjonować jako lokomotywa ekonomiczna
Kapitalizm sam w sobie
Przed upadkiem muru berlińskiego świat kapitalistyczny spajał strach przed komunizmem. Teraz kapitalizm, którego sercem jest „maksymalizacja zysku poprzez minimalizację kosztów i maksymalizację przychodów”, jest osamotniony. Ma tylko jednego przeciwnika: demokrację (politykę).
Kapitalizm kontra demokracja
Demokracja wierzy w całkowicie równą dystrybucję władzy politycznej (jeden człowiek, jeden głos),podczas gdy kapitalizm uważa, że ​​obowiązkiem ekonomicznie zdolnych jest doprowadzić do ekonomicznej zagłady lub, jak powiedział Spencer, zagłodzić ich na śmierć. („Kontrakt dla Ameryki”: w obliczu głodu, wszyscy zabiorą się do pracy).
Ale wersja kapitalizmu przetrwania najsilniejszych nie działa. Np. czysto kapitalistyczny system nie zrobi nic przeciwko długoterminowym problemom środowiskowym, takim jak globalne ocieplenie.
Polityka
Odpowiedź powinna pochodzić ze sfery politycznej, od demokratycznie wybranych rządów (niedemokratyczne rządy będą służyć tylko partykularnym interesom). Politycy potrzebują wizji, jak zmniejszać nierówności i jak podnosić średnie płace na świecie. W przeciwnym razie każde społeczeństwo wycofa się do etniczności.
Ale co widzimy? Wiele rządów ma negatywne horyzonty czasowe. Pożyczają (deficyty budżetowe) z funduszy, które powinny być przeznaczone na inwestycje w przyszłości. W tych okolicznościach nieodłączne problemy kapitalizmu widoczne w momencie jego narodzin (niestabilność, rosnące nierówności, armia niedostatków) mogą i nie zostaną rozwiązane.
W tej mistrzowskiej analizie aktualnej i przyszłej drogi świata Lester C. Thurow stawia demokratycznie wybranych polityków przed ich obowiązkami: Jutro przed Dzisiaj, więcej równości i więcej demokracji.
Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć świat, w którym żyjemy i których interesują się przyszłoscia ludzkości.

Do książki tej podchodziłam dobre 3-4 razy.
Lester C. Thurow widzi pięć sił, które zdominują światową gospodarkę po upadku muru berlińskiego, tworząc Drugi Świat (stary komunistyczny) między Pierwszym a Trzecim.
Siły:
1. wraz z upadkiem muru berlińskiego dobrze wykształcona, ale tania siła robocza z Drugiego Świata przeniesie się do Pierwszego Świata, wywierając presję na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    2
  • Do kupienia
    1
  • Na później
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także