Fortuna sprzyja odważnym. Co robić, by zbudować trwałą i dobrze prosperującą gospodarkę globalną

Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
Fortune Favors the Bold: What We Must Do To Build a New and Lasting Global Prosperity
Robert

Bezustannie atakuje nas dziś globalizacja. Budzi w nas ona niepokój, lęki i obawy, wierzymy, że wiąże się z zagrożeniem dla naszego dobrobytu. Czy jednak wiemy naprawdę, jaki wpływ ma globalizacja na nasze życie? Czy nie mamy przypadkiem do czynienia ze "słowem-wytrychem", niejasnym pojęciem, za pomocą którego próbujemy opisać nieprawdopodobnie złożone przemiany współczesnego świata? I wreszcie, czy naprawdę powinniśmy się obawiać tego, co niesie przyszłość? Książka pozwala poznać reguły, jakie rządzą światową gospodarką, i zrozumieć, że globalizacja jest wielką szansą, którą można i powinno się w pełni wykorzystać.

źródło opisu: www.muzaklub.com

źródło okładki: www.muzaklub.com

Lukullus | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Autor jest "uczonym baranem", który z wielką śmiałością próbuje przewidzieć skutki obecnych trendów w nauce i gospodarce światowej. Brak pokory skutkuje tym, że jego przewidywania są żałośnie nietrafione (a od momentu napisania książki minęło raptem kilkanaście lat), ba nawet jego ocena współczesności okazuje się tylko zręcznie napisaną lecz kompletnie nietrafioną narracją (wspomnieć można choćby zarys wielkiej przyszłości, która rzekomo ma czekać Long-Term Capital Management). Thurow ma się za wybitnego specjalistę i sądzi, że dzięki temu może skutecznie przewidywać przyszłość, niestety jest w błędzie co potwierdza prawie każda strona jego książki. Autor jest typowym przypadkiem zapatrzonego w siebie humanisty, którego zwiodła losowość.

Adis | 2014-04-21
Adam Kaim | 2013-01-14