rozwiń zwiń

Z książką miesiąc w miesiąc

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
21.03.2016
Okładka książki Rok w mieście Katarzyna Bogucka

Gdzie jest Karolina? Kiedy można spotkać Angelikę? Co ciekawego robi Andrzej we wrześniu? A co dzieje się w ratuszu? Jak zmienia się park na przestrzeni miesięcy? Jakie nieszczęście przydarzyło się w lutym? Kogo spotkamy w szpitalu w styczniu, a kogo w listopadzie? Ile stopni jest w maju, a ile w lipcu? Odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania możemy (z radością) odszukać oglądając sztywnostronicową książkę „Rok w mieście”. Tom zawiera dwanaście rozkładanek obrazujących (a nie opisujących, ponieważ w publikacji tekst znajdziemy tylko na początku i końcu) poszczególne miesiące roku. Każdy z nich ma jakiś dominujący kolor i przedstawia życie miasta, z jego instytucjami, domami mieszkalnymi i mieszkańcami, uchwyconymi o jakiejś konkretnej godzinie, pokazanymi także w kontekście typowej dla tej danej pory roku temperatury powietrza. A wszystko to zostało narysowane charakterystyczną kreską Katarzyny Boguckiej.

Książka, mimo niewielu stron, wciąga w swój świat do tego stopnia, że traci się poczucie czasu. Każdy może wybrać sobie własny sposób jej przeglądania: szukając na każdej karcie konkretnej osoby (osób) i poznając rozwój jej (ich) historii przez kolejne działania, obserwując oznaki przemian w przyrodzie (rośliny, zwierzęta) widoczne w parku, śledząc przejawy życia miasteczka czyli tego, co dzieje się na deptaku, w ratuszu czy przed kawiarnią lub też oglądając dokładnie każdą stronę bez koncentrowania się na jakiejś szczególnej osobie, miejscu czy temacie. Można też (użytkując tom wspólnie z dzieckiem czy innym chętnym) urządzić zabawę z zadaniami – zadając zagadki czy na czas szukając konkretnej osoby lub sytuacji. Pomocą bez wątpienia będą przedstawione na pierwszych stronach postaci opowieści (a także ich profesja lub zajęcie) w liczbie sześćdziesięciu kilku, co – jak sądzę – doskonale ukazuje stopień skomplikowania przedstawionych w książce scenek rodzajowych. Na końcu książki odnaleźć możemy planszę z zadaniem, które z pewnością w podobnym stopniu zaangażuje małych i większych czytelników, a raczej oglądaczy.

Warto docenić różnorodność bohaterów - znajdziemy tu osoby w różnym wieku, ze zróżnicowanym stopniem sprawności ruchowej i pochodzące z kilku krajów - oraz ogromną dbałość autorki książki o detale, zarówno te wynikające ze zmienności natury (pory roku), jak i wydarzeń kulturalnych czy tradycji (święta, rocznice). Uważni obserwatorzy zauważą nawiązania do ważnych medialnych wydarzeń czy dyskutowanych kwestii społecznych, ale także z uznaniem odnotują holistyczne podejście do życia – są tu scenki związane ze zdrowiem, edukacją, kulturą i sztuką, rozrywką, życiem rodzinnym, przyjaźnią, pracą, hobby, sportem, aktywnością społeczną czy duchowością. Dzieci ucieszy bogactwo wydarzeń, dorośli chętnie oddadzą się przyjemności porównywania czy odnajdywania analogii do życia swojego miasta lub miejscowości, a jedni i drudzy nasycą swoje oczy doskonałymi ilustracjami, czym zapewnią sobie wielką estetyczną przygodę.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia niedawno opublikowało także „Rok w lesie”, którego autorką jest Emilia Dziubak. Wydaje się zatem, że może to oznaczać początek świetnej serii książek przedstawiających zamiany zachodzące w różnych miejscach na przestrzeni roku. Z nadzieją zatem wyglądając kolejnych tomów z niesłabnącą ciekawością oglądajmy wciąż scenki miejskie. Książka za każdym razem odkrywa bowiem nowe tajemnice, a w zależności od nastroju oglądającego, jego poziomu aktywności i stopnia zmęczenia odnaleźć w niej można coś zupełnie innego. Zaskakujących odkryć!

Jowita Marzec