historyczna

To książka trafnie nazwana, ważna, pomysłowa i wnikliwa. Daje wiele intelektualnie i duchowo. W pięknej, przejrzystej prozie, w dojrzałym dyskursie badawczym, autorka, wybitna znawczyni zarówno pisarstwa jak i plastyki, władając wielojęzyczną bibliografią jest pieczołowita, aż przejmująco, wobec wszelkich swoich poprzedników. Sama nade wszystko chce być uważnym rozmówcą swoich bohaterów: twórców literatury i malarstwa Europy minionych wieków. Koncentruje się zwłaszcza na rolach, jakie spełnili w kulturze XIX stulecia, poczynając od dzieł Prusa i Sienkiewicza po Jacka Malczewskiego i słusznie Lechonia, który po swojemu w XX wieku wskrzesza ikonogramy romantyków.Prof. dr hab, Alina Brodzka-WaldIBL PAN