Odwrót Wehrmachtu

historia
2014-12-01
2014-12-01
Mateusz Grzywa

Kolejna część analizy II wojny światowej z punktu widzenia Heer autorstwa Roberta Citino. To co było nużące to powtarzanie niemal słowo w słowo tych samych opisów dotyczących prusko-niemieckiej tradycji wojskowej (ale rozumiem, że praca ma stanowić zamkniętą całość, a nie kolejną część większej całości). Dużą zaletą jest ukazanie tego jak różni dowódcy podchodzili do tematu prowadzenia wojny w nowy, sprzeczny z niemiecką tradycją sposób - w odwrocie oraz tego jak Heer radził sobie z amerykańskim sposobem wojny. Ogólnie to sprawnie napisane czytadło historyczne, które w zasadzie kopiuje tezy z książki o roku 1942. Gdybym nie czytał "Zagłady Wehrmachtu" to pewnie dałbym 1-2 punkty więcej.

"Zgrabna analiza"
Autor przesiewa przez sito działania Armii Niemieckiej w 1943 roku. Swój nacisk kładzie głównie na działania lądowe. Zakres syntezy to front wschodni, Afryka Północna i Włochy. Książka przypomina wykład rzekę. Czyta się dość sprawnie. Autor ma dość ciekawy styl, który przykuwa uwagę czytelnika.
Niektóre rozdziały mienią się podtytułami "nowe spojrzenie na". Publikacja powstała w 2012 roku i autor powojuje się na dostęp do nowych dokumentów. Tymczasem wiele z nich zostało już wcześniej opublikowane i rozdziały "nowe spojrzenie na" są po prostu spojrzeniem. Powiewu świeżości zbyt dużego nie ma. Czasami autor się w swoich wywodach za bardzo rozwija. Wątki poboczne są eksploatowane aż do bólu. Tymczasem czytelnik zatraca kontakt z główną tezą. Zdarzają się w tekście powtórzenia. Nie dotyczy to pojedynczych zdań. Możemy natrafić na podobnie brzmiące akapity. Na wykładzie to ujdzie w książce denerwuje.
Mapy ilustrujące niektóre bitwy są koszmarne. Osobiście przyznaję, że zrobiłbym je lepiej. Zdjęcia ciekawe dość trafnie dobrane.
Wydanie ekonomiczne - miękka oprawa klejona ale na dobrej jakości papierze.
Lektura dla osób mniej strategicznych, ale chcących poznać w ogólnym zarysie jak Niemcy prowadzili przegraną z góry wojnę.

"Zgrabna analiza"
Niektóre rozdziały mienią się podtytułami "nowe spojrzenie...

Książka jest bardzo ciekawie napisana, pokazuje sposób myślenia niemieckiej kadry dowódczej i jednocześnie zestawia wydarzenia z różnych frontów na jednej osi czasu. To mi się podobało.
To co mi się nie podobało to jakość korekty polskiego tłumaczenia. Dawno nie czytałem książki z taką ilością literówek, niewłaściwych form albo brakujących słów. Ale to nie wina autora tylko polskiego wydawcy.

• II Wojna Światowa
  • II wojna światowa