Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim

Okładka książki Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim Robert Kirchubel
2013-10-23
2013-10-23
Tomasz Szlagor
II wojna światowa czołgi Wehrmacht

Ogólne opracowanie, w którym autor na szczęście dobrze formułuje wnioski, potwierdzając tym samym cztery główne grzechy główne Niemców w wojnie z ZSRR, a więc brak jasnej koncepcji strategicznej, Hitlera "trafione" decyzję operacyjne, nie pełne przestawienie gospodarki na tory wojenne oraz słaba logistyka. Na pewno brakuje Armii Pancernych SS. Mimo to polecam początkującym.

Książka na przyzwoitym dobrym poziomie. w sposób solidny opisuje każdą z czterech armii Hitlera na wschodzie. Do zalet należy zaliczyć dokładne opisanie drogi bojowej każdej z armii od 1939 do 45r. W treści znajdziemy kilka wspomnień uczestników walk krótkie opisy najważniejszych walk, wykonywanych manewrów oraz relacji Hitler - dowódcy. Miłą niespodzianką są dwa załączniki na końcu książki z wykazem wszystkich dowódców opisywanych armii oraz mocno rozbudowaną tabelę ze składem każdej armii /wykaz korpusów i dywizji/ w kolejnych miesiącach i latach.
Co do minusów to niewątpliwie mamy tu koncentrację autora na faktach, nazwiskach i datach co sprawia wrażenie encyklopedii. Praca jest zdecydowanie zbyt szczupła objętościowo aby ta narracja mogła ulec pogłębieniu i zawierać więcej "beletrystyki".
Sama książka wydana bardzo ładnie - twarde lakierowane okładki, szyta, zawiera 17 map oraz sporą wkładkę ze zdjęciami, liczy 301 stron.

Moja rekomendacja: książka warta przeczytania ale raczej dla osoby mocno siedzącej w temacie. Przypadkowy czytelnik raczej się zniechęci. Książka to typowe, niezbyt obszerne kompendium wiedzy w tym temacie.
Dla zainteresowanych polecam

Kompilacja. Autor stworzył zwięzłą monografię 4 pancernych armii. Korzystał ze znanych i oklepanych źródeł, głównie zachodnich. Na wschód się nie wybrał, gdyż jak tłumaczy we wstępie - odmówiono mu wizy.
Niestety autor podszedł dość bezkrytycznie do posiadanych informacji i powielił znane już od wielu lat mity. Na szczęście tłumacz był czujny i zareagował.
Jak na odtwórczą pracę czyta się dobrze. Brakuje porządnie wykonanych map, a te które są nie nadają się do niczego. Dziwne, że wojskowy nie potrafił wykonać rasowych frontowych map. Cóż nie jest to pierwsza książka tego wydawnictwa, gdzie mapy "wykonał uczeń gimnazjum w Paint-e"
Wydanie porządne - w twardej oprawie, papier biały. W środku trochę zdjęć na kredowych wkładkach.
Na dzisiejszym rynku wydawnictwa starają się o atrakcyjne pozycje. Niektóre z nich pytają czytelników "czy warto?". Inne wydają w ciemno. Nie zawsze są to trafione strzały. Przeczytana pozycja nie wnosi nic nowego do tego, co już mamy na rynku. Można by było przeznaczyć siły i środki na coś innego.
Książka dla tych co, chcą mieć zwięzłą kompilację losów niemieckich armii pancernych. Reszta bardziej zaawansowanych może sobie darować.

Jak na odtwórczą...

Autor położył zbyt wielki nacisk na podanie suchych danych, recytując - przy okazji opisywanych potyczek - na pół strony wszystkie jednostki biorące w niej udział. Przyznam, że miejscami stawało się to męczące. Kirchubel w przedmowie stwierdza, że nie prowadził żadnych badań archiwalnych w powyższym temacie, a nawet nie odwiedził w Rosji żadnego miejsca będącego teatrem działań armii Hitlera. Twierdzi, iż zostało mu to uniemożliwione. Pochwalił się za to odbyciem wycieczki na Ukrainę w podobnym celu. Cała wiedza zawarta w książce opiera się na przeprowadzonych badaniach wtórnych, głównie artykułach, których tematem były cztery armie niemieckie wydelegowane na wschód, od czasów rozpoczęcia operacji Barbarossa i do zakończenia wojny 8 maja 1945 roku.

Kirchubel podjął się tematu, który wzbudza wysokie zainteresowanie w szerokich zastępach miłośników historii II wojny światowej. Sam spodziewałem się rozszerzenia wiedzy wyciągniętej z innej książki WD, również wydanej w serii "Wojny i konflikty" - "Paulus: Trauma Stalingradu". Niestety, pomimo chęci, książka ta nie przyniosła zbyt wielu rewelacji. Niewątpliwą zaletą jest jej podział na cztery rozdziały, z których każdy opisuje losy jednej z armii - od początku operacji Barbarossa, aż do kapitulacji Niemiec. Książka została wzbogacona o zestaw map, grafik, zdjęć przedstawiających dowódców, sprzęt wojskowy, a w załącznikach również skład osobowy i dywizji wszystkich armii. Niestety nie jest również wolna od minusów. Wspomniane mapy są mikroskopijne i trudno w nich cokolwiek odczytać. Listy nazwisk są z kolej niekompletne, a biogramy dowódców niezwykle wybiórcze.

• II Wojna Światowa
  • DWS front wschodni opracowania