Koncepcje psychologiczne człowieka

Okładka książki Koncepcje psychologiczne człowieka Józef Kozielecki
Okładka książki Koncepcje psychologiczne człowieka
Józef Kozielecki Wydawnictwo: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2000-01-01
2000-01-01

Bardzo dobrze napisana książka, po którą mogą sięgnąć nie tylko osoby studiujące psychologię lub związane ze specjalizacją pedagogiczną, ale także zainteresowani ogólnie genezą postępowania człowieka. Kozielecki w łatwy sposób mówi o trzech (w nowszych wydaniach o czterech) koncepcjach, jakie ukuła psychologia, według których tłumaczy się osobę człowieka, jego osobowości. Szybko się czyta, a jeszcze szybciej zapamiętuje różne pojęcia użyte w książce.

Rewelacyjny podręcznik zarówno dla studentów psychologii jak i osób zainteresowanych tym tematem. Autor w bardzo przystępny sposób opisuje 3 najważniejsze koncepcje dotyczące istoty człowieka.

Psychologia behawioralna to głównie kary i nagrody, a także próba sterowania zachowaniem człowieka przez środowisko. Psychoanaliza to nieświadome popędy oraz pragnienia i konflikt pomiędzy nimi. W koncepcji poznawczej człowiek dużo myśli zarówno twórczo jak i analitycznie, zbiera informacje i je przetwarza, a to pcha go do przodu. Psychologia humanistyczna skupia się na mocnych stronach jednostki i ich rozwoju, tak aby żyć harmonijnie w zgodzie ze swoją prawdziwą naturą, a to na wstępie brzmi bardzo dobrze, bo pokazuje, że z kimś wszystko jest w porządku.

Mam nadzieję, że za niedługo na świecie nurt psychologi humanistycznej, która na chwilę obecną raczkuje, mocno się rozwinie. Przybędzie specjalistów, którzy dążą do wszechstronnego rozwoju potencjału jednostki. Kibicuję z całego serca, aby pacjencji gabinetów psychologicznych doszli na sam szczyt piramidy Maslowa, bo to jedyna słuszna droga do prawdziwego zdrowia psychicznego i szczęśliwego życia. Nie ma innej drogi i nigdy nie będzie.

"Jeśli człowiek chce urzeczywistnić humanistyczną wizję świata, jeśli chce rozwiązać gigantyczne problemy ekologiczne, demograficzne, edukacyjne i polityczne, które przed nim stoją, jeśli chce przystosować współczesną cywilizację do swoich potrzeb i aspiracji, musi postępować racjonalnie, musi umieć wykorzystać najbardziej skuteczne narzędzia osiągania celów, musi - jak ktoś powiedział trafnie działać z pozycji siły. Taką siłą jest bez wątpienia również wiedza psychologiczna; to ważny środek, za którego pomocą ludzie o humanistycznych horyzontach mogą tak wiele zrobić dla jednostki, społeczeństwa i kultury. Troska o rozwój nauki jest jednocześnie troską o człowieka."

Bardzo ciekawa książka psychologiczna, nawet dla osób, które nie znają się na psychologii. Napisana przystępnym językiem

Rewelacyjna pozycja, pomagająca zsyntetyzować wiedzę przed egzaminem. Książka zawiera wiadomości - w przystępny sposób opisane - o czterech najważniejszych nurtach psychologicznych. Zawiera wiele przykładów eksperymentów oraz ciekawostek psychologicznych.

Bardzo trafne uzupełnienie materiału, dodatkowo koncepcje psychologiczne wartościowane są przez autora, co działa zachęcająco na czytelnika.

Przedstawia różne koncepcje człowieka, myślę że robi to dobrze, ale dla mnie osobiście (nie jestem psychologiem) trochę przy ciężka.

Świetna książka dla ludzi zainteresowanych psychologią, jednak nie zagłębionych w ciężkie definicje. W książce omówione są trzy główne koncepcje - psychodynamiczna, poznawcza, behawiorystyczna. Na końcu znaleźć można również zalążek opisu koncepcji humanistycznej. Idealna jako swoisty wstęp do tematu koncepcji psychologicznych.

W szczególności polecam tę książkę wszystkim studentom psychologii, nauk społecznych i pedagogiki, ale też i wszystkim innym, którzy chcą zrozumieć ludzkie zachowanie i otaczający świat.
Autor książki opisuje 4 główne koncepcje psychologiczne człowieka. Opisuje ich różnice, podobieństwa i zastosowanie ich w szkolnictwie. Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, a treść lektury dodatkowo wzbogacona jest o ciekawe przykłady.

Bardzo dobre, obszerne i krytyczne opracowanie podstawowych, najpopularniejszych koncepcji psychologicznych człowieka. Polecam wszystkim, którzy rozpoczynają swoją przygodę z psychologią.

• Psychologia
  • Studia

Dodaj cytat z książki Koncepcje psychologiczne człowieka