Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle

Okładka książki Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle Józef Kozielecki
Okładka książki Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle
Józef Kozielecki Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) biografia, autobiografia, pamiętnik
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2010-06-01
2010-06-01

"Człowiek więcej może, niż mu się wydaje"

Niezwykle szczera i mądra publikacja opowiedziana wartko i z poczuciem humoru, który uwielbiam...

Najważniejsza dla Profesora jest potrzeba poznawcza i czytanie świata. W autobiografii z psychologią w tle doskonale łączy swoją drogę i pracę na uczelniach w różnych krajach z niezwykle przystępnym odsłanianiem psychologii.

Wychodząc z założenia, że człowiek jest tym, czym się staje - nadmienia, że błędy w nauce są ważne, o ile nie mają charakteru trywialnego :-) Zaznacza, że niczego się nie nauczył poza pracą, przy czym praca pozorna jest trudniejsza od dobrze wykonanej roboty. Zdecydowanie warto dość dobrze działać na czas, niż optymalnie, ale po czasie...

Panie Profesorze, bardzo dziękuję za niezwykłą mapę drogową, którą chciał się Pan ze mną podzielić. Moje życie ma szansę być pełniejsze.

KU PAMIĘCI

Zaciekawił mnie opis sposobu, w jaki Amerykanie podejmują decyzje:
1. Określ to, co rzeczywiście jest możliwe.
2. Zbadaj, czy to co jest możliwe jest wartościowe.
3. Oceń prawdopodobieństwo rzeczy wartościowych.
4. Pojednaj to co wartościowe z tym, co prawdopodobne.
5. Wybierz działanie, które odpowiada twojemu poziomowi aspiracji.
6. Zbieraj owoce materialne i duchowe.

7 grzechów głównych:
Bogactwo bez pracy
Przyjemność bez świadomości
Wiedza bez charakteru
Handel bez moralności
Nauka bez humanizmu
Szacunek bez poświęcenia
Polityka bez zasad.

"Człowiek więcej może, niż mu się wydaje"

Książka ta jest dla mnie wielkim odkryciem literackim.
Leżała sobie na ladzie jednej z księgarń, mocno przeceniona i niedoceniona przez rzesze czytelników.

To świetnie - jak dla mnie- spisana autobiografia polskiego psychologa, Józefa Kozieleckiego, twórcy psychologii transgresyjnej o niemałym dorobku literackim. Poszczególne rozdziały mają swoje podtytuły zakończone trafną, adekwatną do treści puentą.
Poprzez tę autobiografię, profesor prowadzi czytelnika w barwną podróż przez swoje pracowite, intensywne i kreatywne życie z przygodami.

Z pochodzenia jest wilniukiem. Wilno, to jego ukochane miasto, gdzie mieszkał z rodzicami, bratem i siostrą. Tam mieli swój dom, przyjaciół. Na skutek wichrow wojny i z postanowienia aliantów, Kresy Wschodnie zostały wchłonięte przez Związek Sowiecki, tym samym Polska zmalała o ok.80 tysięcy kilometrów.
Ten rozdział życia zatytułowany " Wypędzeni zza Buga", zakończył wymowną puentą- " Kres Kresów".

Osobowość profesora rozwijała się etapami wpisanymi w mapę geografii Polski ( Wilno, Pomorze, Warszawa...),której tłem wydarzenia wojenne i powojenne z dziejów Polski. Kozielecki jest żywym świadkiem historii z czasów komunistycznych aż po współczesne.
Socjalizm uważał za utopię ciemniaków, a pisarza R.Bratnego za " oświeconego ciemniaka". Zaproszony do Partii, nie dał się kupić i nigdy nie współpracował z ludżmi władzy PRL-u- " Nie wpadłem w ich sidła".

J.Kozielecki zjeżdził niemało świata. Zaczęło się od Kalifornii- stypendium naukowe Stanford University. Potem była Szwecja, kraina reniferów z metafizyką chleba. Niemcy z adnotacją do tego okresu:-" Niemcy górą, a Polska ledwo przędzie". Japonia, gdzie miliony jej mieszkańców uprawiają poezję haiku. Indiana pachnąca miodem.
Meksyk, Holandia, dużo przedtem jeszcze Moskwa, Czechy.
Wszystkie te podroże - wyklady, kongresy naukowe, seminaria nt podejmowania decyzji, samopoznania- i obcowanie z przyrodą, były impulsem do pracy twórczej i przekraczania granic swoich proksemicznych możliwości.

Widział wiele rzeczy - ciekawostek- zjawisk natury ( sekwoje pamiętające czasy Chrystusa, las sosnowy podobny do tego na Pomorzu) i pełzającą nędzę ludzką. Wywołała jego gniew, wzburzenie, które uzewnętrzniło się w dosadnej wypowiedzi:
_ " Do dupy cała ta cywilizacja, skoro dzieciom kiszki marsza grają, skoro ich żołądki są puste".
Profesor nie rzuca słów na wiatr, osobiście nie raz pomoga innym, także swoim rodakom.

Autobiografia Kozieleckiego należy do lektur mądrych, poznawczych także artystycznie, pod względem intelektualnym, społecznym, historycznym i literackim. Powoli smakuje się jej treść, zainteresowanie czytelnika nie słabnie. Nie ma w niej monotonii.
O niektórych sprawach czy kwestiach, sędziwy już dziś Profesor, pisze z dumą, ale bez pychy. Jest krytyczny także wobec siebie, czasami z uczuciem wstydu, żalu...
Autobiografia uświadomiła Autorowi jak ważną spełniła rolę na drodze osobistego samopoznania, ma również szansę uświadomić jej niemałe znaczenie i wartość każdemu jej potencjalnemu czytelnikowi.
Że warto i trzeba pracować nad sobą!

Książka ta jest dla mnie wielkim odkryciem literackim.

Krótkie historyjki, ciekawy człowiek, rozliczenie z życiem - prowokuje do myślenia.

• Psychologia
  • Biografia
  • Z polecenia
  • Książki do nabycia ;)
  • Psychologia
  • Ludzie ciekawi
  • Psycho- w wersji "mistic" i "soft"

Józef Kozielecki Moje wzloty i upadki. Autobiografia z psychologią w tle Zobacz więcej