Kolej Kłodzko - Lądek Zdrój - Stronie Śląskie

Seria: Monografie komunikacyjne
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu

Oddajemy w Państwa ręce książkę przedstawiającą historię budowy i eksploatacji linii kolejowej Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie przebiegającej przez atrakcyjny turystycznie górski teren ziemi kłodzkiej, na szlaku prowadzącym do znanego uzdrowiska Lądka Zdroju. Dr Przemysław Dominas ‒ badacz dziejów komunikacji i transportu w Polsce i Niemczech ‒ w przystępny i ciekawy sposób opisuje...

Dr Przemysław Dominas ‒ badacz dziejów komunikacji i transportu w Polsce i Niemczech ‒ w przystępny i ciekawy sposób opisuje potencjał gospodarczy regionu pod koniec XIX wieku. Zamieszczone w książce liczne zdjęcia z okresu budowy linii (koniec XIX w.), lat międzywojennych oraz czasów najnowszych uzupełniają tekst, a także ukazują, jak interesujący jest to krajobraz pod względem architektonicznym. Na fotografiach zostały utrwalone zabytkowe drewniane dworce o konstrukcji szkieletowej oraz mosty i wiadukty będące budowlaną wizytówką ówczesnej epoki. Autor wykorzystał w publikacji wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, informacje z ówczesnych periodyków o postępach w budowie i uroczystościach organizowanych z okazji uruchomienia linii.
Po zaprzestaniu przewozów pasażerskich w 2004 roku liczne obiekty kolejowe przestały pełnić swoje pierwotne funkcje. W książce znajdą Państwo szczegółowe informacje dotyczące losów poszczególnych stacji w ostatnich dziesięcioleciach.
Aby przybliżyć Czytelnikom przebieg linii Kłodzko – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie, rozdziały zostały uzupełnione archiwalnymi planami wiaduktów, przepustów i mostów, mapami oraz rozkładami jazdy.

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=18&idk=239

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=18&idk=239

Marcin Kowalczyk | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Książka wydana przez Księży Młyn to drugie wydanie tej pozycji. Poprzednia miała format B5 i nieco skromniejszą zawartość.
Drugie wydanie zostało rozbudowane o rysunki elewacji budynków i kilka zdjęć.
Niestety powiela też wady pierwszego, czyli wykonane przez autora plany stacyjne. Nie są one kolejowe, układ torów bez zaznaczonych rozjazdów (ani ich rodzai). Tak nie może być. Książka jest czytana w 90 procentach przez miłośników kolei i pseudo plany stacyjne autora rażą nieporadnością. Fakt ten dziwi, gdyż są dostępne oryginalne plany i można je było przerysować (jeżeli stan nie pozwalał na przedruk) lub bezpośrednio przedrukować. Książka zyskałaby na atrakcyjności.
W tekście tradycyjnie, jak na takie pozycje przystało. Najpierw historia budowy, potem eksploatacja i wreszcie opis poszczególnych stacji na linii. W tej kwestii autor jest konsekwentny. I nie jest to wadą całej serii publikacji.
Tradycyjnie też dominuje opis stacji Kłodzko Główne i jest bardzo podobny do...

Łukasz M | 2018-08-02
wes | 2018-07-31