Mosty Kolejowe na Śląsku

Księży Młyn Dom Wydawniczy
2019-01-01
2019-01-01

"Te wspaniałe mosty"
Zarzekałem się, że nie wezmę do ręki nowych dzieł Przemysława Dominasa. Z racji tego, co tworzył ostatnio.
Jednak skusiła mnie tematyka i postanowiłem zaryzykować.
Od razu powiem, jest zwyżka formy. Ciekawy temat, zgrabnie opracowany i w miarę przyzwoicie wydany.
Ale po kolei...
Na początku mamy wkładkę z mapą Śląska. Na niej zaznaczono rozmieszczenie wybranych obiektów kolejowych powstałych w latach 1842-1945.
Już tutaj natrafiamy na pierwszy zgrzyt. Każda z ikon ma swój numer, który nie jest opisany w legendzie. Czytelnik musi się domyślać, co oznacza - kolejność wybudowania.
Wstęp jest dość obszerny, autor wyjaśnia w nim dlaczego podjął się tematu oraz omawia sposób prezentacji poszczególnych obiektów w książce.
Rozdział pierwszy to zarys wiadomości o mostach, ich budowie i dziejach. Rozdział bardzo potrzebny i warto się na nim skupić, zanim przejdziemy dalej. Wyjaśniono w nim stosowane później pojęcia i zasady funkcjonowania konstrukcji nośnych. Oprócz tego poznajemy budulec z jakiego wykonywano mosty - jego wady i zalety.
Jest krótka o pierwowzorach naszych mostów, a także o militarnym piętnie odciśniętym na tych konstrukcjach.
W rozdziale drugim mamy zarysowane sylwetki budowniczych (wybrane) i przedsiębiorstw stawiających mosty.
Dalej wchodzimy już w czasowo podzielone dzieje wybranych budowli. Zawsze na samym początku mamy krótką charakterystykę okresu i stosowanych metod budowy , by później poznać śląskich przedstawicieli.
Autor wybrał poszczególne budowle kierując się ich cechami i unikatowością. Niektóre z nich są dość bogato opisane, zilustrowane zdjęciami i rysunkami. Inne nieco mniej. Niekiedy autor cytuje oryginalne opisy konstrukcji, co stanowi mocny punkt publikacji dla mnie, gdyż lubię obcować z oryginalnymi dokumentami.
Wady publikacji to przede wszystkim za małe niektóre dość ważne rysunki i zdjęcia. Miejscami trzeba użyć lupy.
Jeden z rysunków źle wydrukowano (odbicie lustrzane) przez co jego opis jest nieczytelny ( rysunek 285 ze strony 207).
Zbyt małe, umieszczone w postaci kół, są fragmenty map z naniesionymi pozycjami postów.
Wielka szkoda, że nikt nie pomyślał o porządnym wydrukowaniu tych rysunków. Książka zyskała by na wartości, choćby jako cenna pomoc dla modelarzy redukcyjnych...
Autor czasami też opisuje, że przykładem jest most zbudowany w obcym kraju. Wszystko świetnie, ale brakuje ilustracji przy niektórych tych przykładach. Trzeba oderwać się od lektury i poszukać w innych źródłach. Kolejnym nieco mniejszym przewinieniem jest stosowanie pojęcia mostu dla obiektu wybudowane nad droga lub torami. Właściwe byłoby stosowanie bardziej szczegółowego i jednoznacznego określenia - "wiadukt".
Wydanie, nie licząc błędów w opracowaniu rysunków, jest bardzo staranne. Karty są z grubego kredowego papieru. Wszystko szyte w twardej nielakierowanej oprawie.
Język jest niestety trudny, naszpikowany technicznym nazewnictwem. Dla osób nie związanych z tematem odbiór tekstu może być trudny.
Podsumowując dostajemy ciekawe opracowanie, które mimo wad, warto przeczytać. Autor znów zwyżkuje i mam nadzieję, że kolejne książki będą też na tym poziomie.

"Te wspaniałe mosty"
Jednak skusiła mnie tematyka i postanowiłem zaryzykować.
Ale po kolei...
Na początku mamy wkładkę z mapą Śląska. Na niej zaznaczono...

• Kolej
  • Architektura