Heretycy. Krucjata przeciw albigensom

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
historyczna

Autor zebrał bogatą dokumentację i odbył długą podróż śladami albigensów po wioskach i miasteczkach Langwedocji, której krajobrazy i przyroda tworzą ważne tło przedstawionych wydarzeń. W tym reportażu historycznym diabeł pokazuje swą średniowieczną twarz: krwawą, z imieniem Chrystusa na ustach.

Fidel-F2 | 2015-12-11

Nie jest to klasyczna ksiązka przedstawiajaca wydarzenia historyczne, krok po kroku, bitwa po bitwie. Owszem, opis krucjaty i związanych z nia wydarzeń przedstawiony jest chronologicznie i jak sadzę rzetelnie (ponad sto pozycji w bibliografi). Na tej osnowie autor snuje opowieść o czasach, miejscach, ludziach popadając co i rusz w krótsze lub dłuższe dygresje, próbuje spojrzeć na wydarzenia oczami bohaterów, mimo to, jasno wiemy kiedy przedstawia fakty a kiedy swoje domysły i interpretacje.
Rzecz napisana lekko, ze swadą i inteligentnym humorem kojarzącym się raczej z mrużeniem oka niż śmiechem sal kabaretowych, naturalnie. Czyta się swietnie. Polecam.

JolantaKG | 2013-12-04
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam