Happy Marriage?! 2

Okładka książki Happy Marriage?! 2 Maki Enjōji
Okładka książki Happy Marriage?! 2
Maki Enjōji Wydawnictwo: Viz Media Cykl: Długo i szczęśliwie (tom 2) komiksy
komiksy
Długo i szczęśliwie (tom 2)
はぴまり
Viz Media
2013-10-01
2013-10-01
Tetsuichiro Miyaki
manga josei

Ta manga miała potencjał, ale go nie wykorzystała. Mam z nią kilka problemów i pozwolę je sobie najzwyczajniej w świecie wymienić.

Zacznę od pytania: Po co te wątki tak biegną? Po co są tak szybko zakańczane? W tym tomie pojawia się wątek wielkiego szoku wywoływanego słowami mmc (main male character),lecz tak na prawdę mfc (main female character) zapomina o tym już na koniec tomiku. Zupełnie jakby one zupełnie znikły z jej pamięci. Zabieg, który został tutaj zastosowany jest bardzo popularny i częsty w mangach, lecz stanowi zazwyczaj finał, albo przynajmniej furtkę do znacznego zbliżenia się bohaterów. Tym czasem tutaj zostaje on wrzucony, owszem reakcja mfc na niego jest bardzo wiarygodna i podobała mi się, ale potem się to kompletnie olewa. Dzięki czemu? Zwykłej kłótni. Choć jest to tak fatalnie rozplanowane, że ostatecznie sama nie wiem co się tutaj odjaniepawliło. Zmarnowany potencjał.

Przechodząc od razu płynnie do następnego tematu, czemu ta mfc tak szybko o wszystkim zapomina? Zapomina o tym, jak mmc się do niej zwraca, jak się zachowuje, jak ją obraża, jak ją lekceważy. Ale też zapomina jego dobre gesty i słowa, które faktycznie mają znaczenie. Już pozwolę sobie nie poruszać tematu kompletnego zidiocenia bohaterki. Kurde, jak można mieć we współczesnych czasach ponad dwadzieścia lat i nie wiedzieć co facet ma na myśli, kiedy mówi ,, Wrócę do tematu, kiedy będziesz chciała zostać prawdziwą kobietą"? A no posłowiem ci, dziącha. Ma na myśli ru-cha-nie. Chce cię najzwyczajniej ROZDZIEWICZYĆ!

I tu przejdę do ostatniej kwestii. Typu mówi o czynieniu z niej ,,prawdziwej kobiety" i nie jest to jedyny chamski tekst z jego strony, jaki pada z ust mmc na przestrzeni tych dwóch tomów. Stary ma przebłyski seksistowskie, uprzedmiatawia ją, obraża, uderza w jej i tak już niskie poczucie własnej wartości i w ogóle zdarza się, że traktuje jak pierwszą lepszą wywłokę. Czasami mfc zareaguje na te teksty, ale jest to co najwyżej krótkie odwarknięcie lub mało znacząca kłótnia. Na prawdę? Nie zapalają ci się żadne czerwone alarmy? Bo jakby mnie mój facet przywarł do biurka w pracy, zaczął całować, rozbierać, wkładać mi dłoń w majtki, a potem nagle wszystko przerwał i rzucił jedynie tekstem ,,Idź już sobie, mam ważny telefon. Chyba, że nie chce ci się ubierać, to możemy kontynuować", podczas gdy ja, zaznaczmy, siedzę praktycznie z piersiami na wierzchu, poczułabym się, jakby traktował mnie jak tanią dziwkę/pierwszą lepszą kochanicę z biura. Zatem powtarzam: Gdzie jakakolwiek reakcja ze strony mfc!? Ja podziękuję za takie wzorce w tekstach kultury.

Po drugi tom sięgnęłam pchana niezdrową ciekawością i kończę go nadal nią motywowana. A niezdrową dla tego, że ta manga choć z ładna kreską zostawia mnie z mocno mieszanymi uczuciami.

Hokuto jest dupkiem, a Chiwa trochę rozchwianą emocjonalnie osobą która choć przekroczyła próg dorosłości nadal ma w sobie więcej z nastolatki niż kobiety. I choć romanse z TYM złym bywają całkiem smaczne tu odnoszę wrażenie jakby obie postacie nie do końca zostały "dorobione" - wciąż mi coś w nich zgrzyta. Może to brak mocnego charakteru dziewczyny, który wprowadziłby jakąś równość w tym "związku", a tak chwilami jest fajnie i ciekawie by za chwilę sprawić, że odnoszę wrażenie jakiegoś rozmemłania całej tej historii.

Na minus tez brak fajnych, znaczących postaci pobocznych.

Czy sięgnę po trzeci tom?
Tak. Masochizm we mnie ma jakąś potrzebę dowiedzenia się co będzie dalej i czy jest szansa na ewolucję charakterów.

Historia rozwijającej się miłości Chiwy i Hokuto. Fajna, trochę śmieszna i naprawdę dobrze narysowana. Polecam.

Czerwone flagi

Trochę toksyczny robi się ten związek. Tu widzę największe problemy tej relacji, niby coś tu nie gra ale i mnie i bohaterce.

Na pocieszenie manga jest dość zabawna za co w głównej mierze ją lubię. Poza tym w tym tomie było za dużo szybkiego wprowadzania postaci męskich i nagłego urywania ich wątków. Mam wrażenie, że jest szansa tylko na to, że jeden z trzech nowo wprowadzonych bohaterów pojawi się w kolejnym tomie. Reszta raczej w świętym nigdy, chyba, że w okolicach 8-9 tomiku. Abstrahując od tego wszystkiego mam niedosyt scen dotyczących czułości między naszymi bohaterami, mam wrażenie jakby przez cały tom się tylko kłócili.

Liczę na to, że w przyszłych tomach się to poprawi, a mimo tego wszystkiego co tu napisałam chciałabym powiedzieć, że ja naprawdę lubię tę serię i liczę, że w przyszłości się rozkręci.

Czerwone flagi

• Manga