Poranek w Jalnie cz. II

Cykl: Saga Rodu Whiteoaków (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Morning at Jalna
Sa
Joana

"Saga rodu Whiteoaków" to wzruszająca opowieść o dziejach rodziny, której losy śledzimy na przestrzeni stu lat. Pomimo sympatii dla państwa Sinclairów rodzina Whiteoaków odetchnęła z ulgą, gdy goście opuścili Jalnę. Znowu zaczęli zapraszać swoich sąsiadów i przyjaciół, pana Wilmotta i państwa Lacey, nie martwiąc się, że dojdzie do nieprzyjemnych dyskusji o wojnie secesyjnej. Nadeszła jesień....

Pomimo sympatii dla państwa Sinclairów rodzina Whiteoaków odetchnęła z ulgą, gdy goście opuścili Jalnę. Znowu zaczęli zapraszać swoich sąsiadów i przyjaciół, pana Wilmotta i państwa Lacey, nie martwiąc się, że dojdzie do nieprzyjemnych dyskusji o wojnie secesyjnej. Nadeszła jesień. Adelina i Filip Whiteoakowie baczniejszą uwagę zwrócili na edukację dzieci. Postanowili wysłać je na naukę do Anglii.

źródło opisu: www.gandalf.pl

źródło okładki: www.gandalf.pl

Joana | 2014-11-10
Przeczytana: 30 września 2014

Uwielbiam sagi rodzinne, więc nie zastanawiałam się ani sekundy, gdy zobaczyłam Sagę Rodu Whiteoaków autorstwa Mazo de la Roche. Nie przeraziła mnie też ilość tomów, ponieważ każda dobra saga opowiada o wielopokoleniowych dziejach członków rodziny.

Saga Roda Whiteoaków to wspaniała opowieść o życiu pierwszych osadników Ameryki Północnej, której akcja zaczyna swój bieg w XIX wieku, tuż przed wojną secesyjną. Drugi tom pt. „Poranek w Jalnie” to jak sam tytuł wskazuje pierwsze lata Adeliny i Filipa w ich wspólnym domu. Niestety w ich sielankowe do tej pory życie, wielkimi krokami wkraczają wydarzenia związane ze zbliżającą się wojna secesyjna.
Mimo, że polityka dominuję w życie Whiteoaków to ich dzieci, dorastająca Augusta, Mikołaj i Ernest wraz z ukochanym psem cieszą się każdym dniem. Często wścibsko wtrącają się w tzw. „sprawy dorosłych” ale to tylko wywołuje sympatyczny uśmiech na twarzy czytelnik.

Saga mnie wciągnęła na dobre, ponieważ autorce udało się wykreować...

Joana | 2014-11-10
Przeczytana: 27 września 2014

Saga mnie wciągnęła na dobre, ponieważ autorce udało się wykreować...

GarnekKapusty | 2011-08-26
Przeczytana: 2011 rok

Kontynuacja życia Filipa i Adeliny na Jalnie. W tym tomie do naszych bohaterów przyjeżdżają znajomi z USA, gdzie toczy się właśnie wojna secesyjna. Ponieważ mężczyzna nie jest zdolny do walki "ucieka" do Kanady, gdzie budzi wielkie kontrowersje ze względu na przywiezionych niewolników. Poznajemy też tutaj bliżej trójkę dzieci państwa Whiteoaków, Augustę, Mikołaja i Ernesta. Trudno mi ocenić, która część podobała mi się bardziej, ta czy poprzednia, jednak Budowa Jalny jakoś bardziej mnie wciągnęła. Mimo to tą też czytałam z zainteresowaniem ze względu na wątek historyczny. Możemy poznać trochę historii w fajny sposób, gdyż nie suchy i nudny, jak w szkole, lecz wczuwając się w bohaterów, żyjących w tamtych czasach. Naprawdę miła kontynuacja poprzedniej części, więc jeżeli już zaczęliście tą serię i podobał wam się pierwszy tom, to zachęcam do sięgnięcia po kontynuację.

Inaures | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Długo czekałam zanim sięgnęłam po drugi tom "Rodziny Whiteoaków" jednak z niecierpliwością czekam na możliwość wypożyczenia trzeciej części, bo ta podobała mi się znacznie bardziej niż pierwsza, można byłoby powiedzieć, że wszystko się "rozkręciło".

joyce | 2016-10-02

Udana kontynuacja pierwszej części. Polecam obydwie.

Lionel | 2012-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Również bardzo przyjemna opowieść. Tutaj wątek wojny secesyjnej jest widoczn ponieważ wojna już wybuchła -to najbardzeij zachęciło mnie do przeczytania tej części wymiana pogladów kto jest za kim kto przeciwko... Może to nie jest wybitne dzięło literackie ale bardzo przyjemnie poczytać...

dem___olka | 2018-01-15
Przeczytana: 11 stycznia 2018