Poranek w Jalnie. Część 2

Okładka książki Poranek w Jalnie. Część 2 Mazo de la Roche
Okładka książki Poranek w Jalnie. Część 2
Mazo de la Roche Wydawnictwo: Amber Cykl: Saga Rodu Whiteoaków (tom 2) literatura piękna
Saga Rodu Whiteoaków (tom 2)
Morning at Jalna
Amber
2012-02-09
2012-02-09
Sa

Ocena zbiorcza wszystkich 16 tomów sagi.

Przedstawiająca dzieje starej kanadyjskiej rodziny opowieść, bardzo szybko się czytająca i to chyba największy plus. Rodzina przedstawiona jest dośc hermetyczna i na tym bazuje całość - pojawiają się przez wszystkie tomy outsajderzy i albo są zaakceptowani/wpasowują się w to grono (bodajże tylko 1 osobie się to udało, jeśli dobrze pamiętam, druga męczyła się cały czas),albo odfruwają szybko niczym paproszek po zderzeniu z potężną masą. A masa ta jest niemrawa, zatwardziała, hołdująca swym tradycjom wbrew rozsądkowi, zapleśniała wręcz ze starości i na dodatek spoglądająca na wszystko z góry. Dodatkowo wredna i toksyczna, okrutna dla własnych członków, nawet najmłodszych, a czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starośc trąci. Okropna, okropna rodzina, oszalałabym gdyby przyszło mi mieszkać z nimi choćby parę miesięcy.
Ostatnie tomy dość wysilone, najprzyjemniej czytało się do około 8.-10. tomu.

Ocena zbiorcza wszystkich 16 tomów sagi.

Ostatnie tomy dość wysilone, najprzyjemniej czytało się do około 8.-10. tomu.

Ocena zbiorcza wszystkich 16 tomów sagi.

Uwielbiam sagi rodzinne, więc nie zastanawiałam się ani sekundy, gdy zobaczyłam Sagę Rodu Whiteoaków autorstwa Mazo de la Roche. Nie przeraziła mnie też ilość tomów, ponieważ każda dobra saga opowiada o wielopokoleniowych dziejach członków rodziny.

Saga Roda Whiteoaków to wspaniała opowieść o życiu pierwszych osadników Ameryki Północnej, której akcja zaczyna swój bieg w XIX wieku, tuż przed wojną secesyjną. Drugi tom pt. „Poranek w Jalnie” to jak sam tytuł wskazuje pierwsze lata Adeliny i Filipa w ich wspólnym domu. Niestety w ich sielankowe do tej pory życie, wielkimi krokami wkraczają wydarzenia związane ze zbliżającą się wojna secesyjna.
Mimo, że polityka dominuję w życie Whiteoaków to ich dzieci, dorastająca Augusta, Mikołaj i Ernest wraz z ukochanym psem cieszą się każdym dniem. Często wścibsko wtrącają się w tzw. „sprawy dorosłych” ale to tylko wywołuje sympatyczny uśmiech na twarzy czytelnik.

Saga mnie wciągnęła na dobre, ponieważ autorce udało się wykreować cudownie ciepłą i rodzinną opowieść, przez którą przeplatają się różne wątki przygodowo, romantyczno historyczne. Czyli dla każdego coś miłego.
Zatem, niezmiennie polecam wszystkim a zwłaszcza teraz na nadchodzące długie zimowe wieczory.

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych „Pod hasłem” i „Z półki”

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych „Pod hasłem” i „Z półki”

Również bardzo przyjemna opowieść. Tutaj wątek wojny secesyjnej jest widoczn ponieważ wojna już wybuchła -to najbardzeij zachęciło mnie do przeczytania tej części wymiana pogladów kto jest za kim kto przeciwko... Może to nie jest wybitne dzięło literackie ale bardzo przyjemnie poczytać...

Kontynuacja życia Filipa i Adeliny na Jalnie. W tym tomie do naszych bohaterów przyjeżdżają znajomi z USA, gdzie toczy się właśnie wojna secesyjna. Ponieważ mężczyzna nie jest zdolny do walki "ucieka" do Kanady, gdzie budzi wielkie kontrowersje ze względu na przywiezionych niewolników. Poznajemy też tutaj bliżej trójkę dzieci państwa Whiteoaków, Augustę, Mikołaja i Ernesta. Trudno mi ocenić, która część podobała mi się bardziej, ta czy poprzednia, jednak Budowa Jalny jakoś bardziej mnie wciągnęła. Mimo to tą też czytałam z zainteresowaniem ze względu na wątek historyczny. Możemy poznać trochę historii w fajny sposób, gdyż nie suchy i nudny, jak w szkole, lecz wczuwając się w bohaterów, żyjących w tamtych czasach. Naprawdę miła kontynuacja poprzedniej części, więc jeżeli już zaczęliście tą serię i podobał wam się pierwszy tom, to zachęcam do sięgnięcia po kontynuację.

Długo czekałam zanim sięgnęłam po drugi tom "Rodziny Whiteoaków" jednak z niecierpliwością czekam na możliwość wypożyczenia trzeciej części, bo ta podobała mi się znacznie bardziej niż pierwsza, można byłoby powiedzieć, że wszystko się "rozkręciło".

Udana kontynuacja pierwszej części. Polecam obydwie.

Udana kontynuacja pierwszej części. Polecam obydwie.

Wojna secesyjna, stały element amerykańskich sag, tu też niesie niepokój i zmiany.

Wspaniała opowieść.

Wspaniała opowieść.