Dwie Diany 1-2

Les deux Diane
klasyka
Arek

Inne wydania

"...Nagle koń stanął dęba przestraszony błyskawicą i widmem białych krzewów, w które obfituje las Fontainebleau, a które pojawiły się za ścieżką. Uderzenie pioruna jeszcze bardziej zatrwożyło konia, tak dalece, że zerwały się cugle i król nie był już w stanie zapanować nad wierzchowcem. Wówczas to zaczął się bieg okropny, szalony: koń uniósł go jakby w powietrzu. Gdyby ktoś spotkał w tej...

Gdyby ktoś spotkał w tej chwili jeźdźca i rumaka, sądziłby, że to jakieś piekielne widmo i przeżegnał się. Lecz nie było tam nikogo, żadnej żywej duszy, żadnej nawet zamieszkałej chaty. Koronowany jeździec wśród grożącego niebezpieczeństwa pozbawiony był jakiejkolwiek szansy ratunku. A ulewny deszcz i coraz mocniejszy huk piorunów wzmagały jeszcze niesłychany galop konia. Henryk II z obłędem w oczach starał się rozpoznać drogę i zorientował się po niektórych drzewach, że prowadzi ona na wierzchołek skalistej góry, u stóp której była głeboka przepaść".

(fragment powieści)

Miłość i nienawiść - najbardziej wzniosłe i niszczące uczucia zostały opisane przez Aleksandra Dumasa w powieści "Dwie Diany". W otoczeniu intryg królewskiego dworu, wojen pomiędzy panującymi i wojen religijnych samotny bohater usiłuje odnaleźć swoje przeznaczenie zapisane w tajemniczej przepowiedni Nostradamusa.

[Somix, 1991]

zbysek | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Miłość i nienawiść !

Dwa najpotężniejsze uczucia przeznaczone dla człowieka. Jest to siła napędowa tej książki. Dodatkowo zemsta wykonana i wyrażona w iście epicki sposób czynią Dwie Diany powieścią na miarę Hrabi Monte Christo. Co prawda punkt kulminacyjny książki następuje na wiele stron przed jej zakończeniem, to geniusz intrygi Dumasa towarzyszy czytelnikowi do samego końca.

Jest to jedna z wielu powieści Aleksandra Dumasa o wiernych giermkach, będących przyjaciółmi swoich panów, okrutnych i przebiegłych kobietach,którym zależy na władzy i sprawowaniu kontroli, zagmatwanych intrygach wprowadzających w zdumienie czytelnika i patetycznym bohaterstwie młodzieńców obdarzonych wszelkimi przymiotami ducha i ciała. Niekiedy ma się wrażenie, że wątki układają się zbyt idealnie, pasują do siebie jak puzzle.

Rozliczne intrygi tak potrafią pobudzić czytelnika, że czasem może się on mocno denerwować, że wie więcej niż główny bohater, który nie domyśla się podłości. Prowokuje to do...

alexa | 2011-09-18
Przeczytana: wrzesień 2011

Historyczna opowieść o walkach, intrygach, szpiegostwie,miłościach, zemście i dążeniu do władzy i tronu we Francji szesnastego wieku.Niezwykle barwny język, dziś już niemalże zapomniany zafascynował mnie. Pamiętam, że książkę czytałam 30 lat temu i dziś kiedy znowu zetknęłam się z nią postanowiłam przypomnieć sobie co tak dawno temu mi się podobało. Nie zawiodłam się i teraz! Postać Gabriela, poczciwej Alojzy, intrygantki Diany de Poitiers, Diany de Castro czynią akcję tak wartką, że czytałam z wypiekami na twarzy.Dreszczyk emocji i powikłane tajemnice przedstawione jednak przez autora w prosty sposób sprawiają, że książkę polecam bardzo gorąco właśnie dla tych , którzy nigdy nie sięgają po książki historyczne.Ta powieść sprawi, że je polubicie.

JUREK | 2016-08-13

Wydawnictwo Łódzkie
Łódz-1980r.
Dwa tomy

Osiemnastoletni Gabriel de Montgomery (postać historyczna, mimowolny zabójca Henryka II) dowiaduje się, że jego ukochana, młodsza od niego Diana, została wbrew swojej woli poślubiona staremu księciu de Castro. By zapomnieć, młodzieniec udaje się na wojnę, gdzie służy pod przybranym nazwiskiem wicehrabiego d'Exmes i wyróżnia się swoją odwagą. Zapomniawszy prawie o pierwszej miłości, nieoczekiwanie dowiaduje się, że owdowiała Diana, jak się okazuje uznana córka Henryka II i jego metresy Diany de Poitiers ma zostać małżonką Franciszka de Montmorency. Powraca do Paryża, gdzie wyróżniwszy się dodatkowo na turnieju, otrzymuje stanowisko dowódcy królewskiej gwardii. W ramach jego obowiązków jest także dozór nad więzieniami miejskimi; w czasie ich obchodu Gabriel spotyka w więzieniu Chatelet więźnia, któremu zabroniono mówić i który przetrzymywany jest w najcięższym lochu. Zaintrygowany jego historią, nie dowiaduje się jednak niczego o...

Francuska intryga :)

Kasia | 2016-12-01