Wiedźma. Prawdziwa historia złej królowej

Okładka książki Wiedźma. Prawdziwa historia złej królowej Serena Valentino
Okładka książki Wiedźma. Prawdziwa historia złej królowej
Serena Valentino Wydawnictwo: Dream Books Cykl: Disney (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Disney (tom 1)
Dream Books
2014-10-08
2014-10-08
2009-08-18
Jakub Polkowski

"Wydaje się, że doskonale znamy historię Królewny Śnieżki i Złej Królowej.
Królewna oczarowała wszystkich mieszkańców królestwa, poza jedną osobą... swoją macochą.
Zazdrosna o urodę Śnieżki, zła władczyni okrutnie i bezwzględnie traktowała niewinną dziewczynę.
Nikt jednak do tej pory nie opowiedział historii Królowej. Czemu piękna niegdyś władczyni stała się złą wiedźmą? Jak się zrodziła nienawiść do Śnieżki?
Czy zawsze Królowa była zazdrosna o urodę Królewny? Skąd wzięło się magiczne lustro?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w tej książce."

Historia o tym jak coś zasiane u człowieka za młodu może go zniszczyć w dorosłym życiu.
Warto pamiętać, że słowa mają moc.

"Wydaje się, że doskonale znamy historię Królewny Śnieżki i Złej Królowej.

Fajna książka. Szybko się czyta. Krótkie rozdziały.

Fajna książka. Szybko się czyta. Krótkie rozdziały.

Jako osoba wychowana na bajkach Disney nie mogłam się oprzeć pokusie sięgnięcia po tę książkę. Jak dla mnie osobiście rewelacja. Podoba mi się przedstawienie przemiany głównej bohaterki. Tego jak z cudownej, ciepłej kobiety staje się znanej nam z bajki o Śnieżce antagonistkom.
cudowna opowieść pokazująca jak bardzo nasze dzieciństwo, brak miłości i akceptacji ze strony rodziców oraz pragnienie akceptacji potrafi pchnąć nas do zaburzeń psychicznych. A do tego szczypta magii.

Pamiętacie bajkę Disneya pt. „Królewna Śnieżka”? Jeśli tak to na pewno pamiętacie też Złą Królową, macochę Śnieżki. W filmie została przedstawiona jako czarownica dążąca do bycia najpiękniejszą kobietą na świecie. Książka ukazuje zupełnie inne oblicze tej kobiety. Zła Królowa jaką znamy, w przeszłości była piękną, młodą dziewczyną, jednak jej matka umarła podczas jej narodzin, za co znienawidził ją ojciec, który z zawodu był mistrzem luster i wmawiał córce, że jest okropnie brzydka, w co w końcu przyszła królowa uwierzyła. Jednak jej urodą zachwyca się król, który czyni z niej swoją żonę. Jednak życie kobiety zmienia się dzięki Magicznemu Zwierciadłu. Duch z niej mówi jej, że jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Królowa uzależnia się od słów ducha w zwierciadle, chce cały czas słyszeć, że jest najpiękniejsza na świecie. Jednak czy to dokładnie przez ducha w zwierciadle królowa stała się zła? Skąd w ogóle ono się wzięło? Czy relacje między królową, a Śnieżką zawsze były złe? Dowiecie się tego jeśli przeczytacie tę książkę.
Cała opowieść autorstwa Sereny Valentino bardzo mocno nawiązuje do filmu Disneya, potrafi wciągnąć i idealnie przedstawia życie Złej Królowej. Ma też drobne elementy horroru. Ja w tę książkę się tak wciągnąłem, że przeczytałem ja w ciągu dwóch dni z przerwami na podstawowe czynności życiowe.
Jednak to nie jedyna książka Sereny o czarnych charakterach Disneya. Pisarka napisała również prawdziwą historię Złej Czarownicy ze „Śpiącej Królewny” oraz Bestii z „Pięknej i Bestii”. Pisarka napisała również o Urszuli z „Małej Syrenki”, Cruelli, siostrach króla pojawiających się w części o Złej Królowej, Złej Macosze z Kopciuszka oraz Gertrudzie z „Roszpunki”, jednak te dwie książki nie są dostępne w Polsce, a szkoda, bo chętnie bym je przeczytał.
W każdym bądź razie ,,Wiedźma. Prawdziwa historia Złej Królowej” to moim zdaniem książka warta przeczytania.
Polecam.

W końcu mogłam uzupełnić sobie wiedzę, co się stało przedtem ze "Złą królową". Wiele książek mówi, że była odtrącona, porzucona i tak dalej... a tu historia przedstawia się zupełnie inaczej!

Zdecydowanie popieram tę wersję wydarzeń. Uwielbiam Złe Siostrzyczki, wyobrażam je sobie z obłędem w oczach, czające się na życie każdego kogo napotkają.... Ilekroć wspomni mi ktoś o "Królewnie Śnieżce", będę miała nadzieję, że nie wygadam się na temat fabuły "Wiedźmy". Zakochałam się w niej po prostu od pierwszego zdania!

"Fairest of them all" Sereny Valentino jest pierwszym tomem retellingow znanych bajek Disney'a z perspektywy złoczyńców.

W tej odsłonie poznajemy historię Królowej - macochy Królewny Śnieżki. Jak to się stało, że kobieta która kochała swojego męża i chciała być dobrą matka dla jego córki, stała się okrutną macochą?

Muszę przyznać że dla mnie był to typowy guilty pleasure read - ta książka ma wiele wad, ale i tak świetnie mi się ją czytało. Myślę że po polsku bym się bardziej przyczepiła do ciągłych powtórzeń słowa Queen - autorka nie nadała naszej bohaterce imienia, więc trudno było ich uniknąć.

To co mi się podobało to stylizacja właśnie na taką trochę baśń - świat jest ledwie zarysowany, język jest stylizowany, dialogi są proste - w sumie nadawało to pewien klimat.

Na plus zasługuje także obłędne wydanie - twardą oprawa z obwolutą - dzięki czemu mamy dwie wersje Królowej na okładce.

Jedyne co mnie nie przekonało to sama przemiana Królowej - nie uwierzyłam, że z dobrej osoby nagle stała się tak zła. Pomimo tego - co może wydawać się ogromną wadą - jestem zadowolona z lektury. Każdemu fanowi bajek Disney'a na pewno się spodoba jako taka ciekawostka.

Muszę przyznać że dla mnie był to typowy guilty pleasure...

*** http://ratowniklektur.blogspot.com/ ***

Historia odnosi się do bajki o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. W książce poznajemy znaną wszystkim historię z perspektywy Złej Królowej. Historia zaczyna się w momencie zaślubin Króla i nowej Królowej, będącej macochą Śnieżki. Królową poznajemy jeszcze jako niewinną i kochającą osobę, która jest dobra i otacza tym dobrem wszystkich obywateli królestwa. Królowa ma za sobą ciężkie patologiczne życie, o którym chyba nikomu nie opowiadała. Dwórka Verona to jedyna powierniczka tajemnic Królowej, lecz i jej nie opowiada ona złych przejść z ojcem, które wspomina w retrospekcjach. To wówczas nie złamało Królowej i była w stanie trwać w usposobieniu osoby kochanej i kochającej. Trudno sobie wyobrazić bohaterkę w życzliwych stosunkach z rodziną i podwładnymi, lecz nam dane jest ją taką poznać.
Wszystko zaczyna się psuć, gdy wieści o Królu mówią o jego śmierci na polu bitwy. Śmierć męża i ojca Śnieżki sprawiają, że Królowa wpada w depresję. Odsuwa od siebie swoją pasierbicę, zamyka się w komnatach i nie raczy wyściubić nosa pogrążona w rozpaczy i stopniowo odmieniana przez swój ukryty egoizm i próżność co napędza prześladujące ją lustro, otrzymane w prezencie od męża. W odwrotności do Królowej postawa Śnieżki zmienia się za to na życzliwszą niż zwykle. Młoda dziewczyna jest wciąż silna, kochająca i życzliwa, nawet kiedy macocha zarzuca jej stare łachy i wysyła na ciężkie roboty porządkowe na rzecz zamku. Co do lustra, w którym mieszka straszny ojciec Królowej, nie daje się ono usunąć z zamku nawet na rozkaz Króla. Magiczne lustro jak się okazuję, nie jest prezentem od Króla, a od jego kuzynek czarownic. Te od samego początku ujawniają prawdziwe "ja" i poznajemy ich ingerencję w życie Królowej jeszcze sprzed poznania Króla. Wychodzą na jaw intrygi kuzynek i ich sugestywne sygnały traktowania Śnieżki. Poznajemy właściwą drogę, po której Zła Królowa stąpała aby stać się Złą Królową. Dowiadujemy się skąd jej fascynacja czarną magią, aż w końcu witamy Złą Królową odmienioną, złego charakteru, zazdrości, zawiści i chęci zemsty, chociaż zemsty nie na tych, którzy dopuścili śmierci jej ukochanego, a zemsty na najbliższych.
Resztę historii znamy z bajki i choć koniec jest lekko nieokreślony, uważam, że sama baśń jest napisana bardzo przystępnie i nikt nie będzie mieć problemów ze zrozumieniem. Książkę czyta się bardzo szybko i można ją zakończyć w jedną noc. Takie alternatywne spojrzenia to świetna zabawa dla wyobraźni, a historie Valentino pozwalają nam jeszcze bardziej zżyć się z antagonistą, a co najciekawsze zrozumieć ich chore wybory, a nawet współczuć.

*** http://ratowniklektur.blogspot.com/ ***

"Wiedźma. Prawdziwa historia złej królowej", jak sama nazwa wskazuje, to historia macochy królewny Śnieżki.
Sama powieść jest lekka i przyjemna, czyta się ją bardzo szybko. Zdecydowanie jest skierowana do młodszych czytelników, może nastolatek w wieku 12-15 lat.
Niestety mnie jako już... powiedzmy delikatnie, "starszego" czytelnika (żeby nie mówić już staruchy :P ) nie do końca przekonała. Nie kupuje motywów, które nią kierowały i powodów dlaczego stała się tą złą.
Jest to historia, którą jest ciekawa i można ją pochłonąć w kilka godzin. Wątpię jednak czy zostanie ze mną na dłużej.

Ogromnie podoba mi się sam pomysł przedstawienia historii drugiej strony. Tutaj na przykład mamy przepiękną, lecz okropnie niedowartościowaną kobietę, dręczoną przez całe życie przez swojego ojca, a kiedy w końcu zaznała prawdziwego szczęścia... Szybko je utraciła....

1931

Jak na moje fajna seria, szkoda że nie została wydana do końca w Polsce.
Jak na moje głównymi bohaterkami są trzy siostry. Zawsze się pojawiają.

Jak na moje fajna seria, szkoda że nie została wydana do końca w Polsce.
Jak na moje głównymi bohaterkami są trzy siostry. Zawsze się pojawiają.

Fajna przygoda na jedne wieczór. Możemy ponownie zagłębić się w słynną historię Królewny Śnieżki, ale zupełnie od innej strony, od strony złej Królowej. Polecam.

• 2016