Osaczony

Okładka książki Osaczony Petru Popescu
Okładka książki Osaczony
Petru Popescu Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Proza Współczesna
Prins
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Zbigniew Szuperski

Niestety mało znana i niewystarczająco doceniona pozycja, a niesłusznie, bo porusza tematy ważne i aktualne, choć każdemu czytelnikowi życzę, aby nie został pozostawiony w sytuacji głównego bohatera, który otrzymuje hiobową wieść o nieuleczalnej chorobie trawiącej jego ciało i niedługim czasie, co mu pozostał do rozliczenia się ze życiem, jak i śmiercią. Motyw trudny i bolesny, mimo to, czytanie tej książki nie przynosiło mi trudności. Jest pięknie napisana. Po raz kolejny, zmierzyłam się z pozycją, która ze śmiercią, traumą i bólem rozprawia się w iście poetycki i filozoficzny sposób. Główny bohater pragnie pojąć sens śmierci i zrozumieć dlaczego go - młodego dorosłego mężczyznę, który nawet nie przekroczył trzydziestki - czeka pożegnanie ze światem, którego nawet nie zdążył dobrze poznać i zasmakować. Odpowiedzi będzie szukał w relacjach międzyludzkich, sztuce, nauce, literaturze i religii.
Powieść dusząca, niekomfortowa, a równocześnie zmysłowa i rozkochująca, a to wszystko dzieje się na ulicach Bukaresztu. Oby więcej czytelników miało możliwość ją poznać.

Śmierć. Tak, wcześniej lub później każdego z nas dopadnie. Nie mamy wyjścia, nie można jej ominąć. Nie znamy dnia ani godziny jej nadejścia. A może jest tuż za rogiem? Może już na nas czyha i jest blisko? Książkowy bohater odczuł to na własnej skórze i śmierć zastawiła na niego swe sidła. Osaczony przez śmierć spróbuje ją poznać i się z nią zmierzyć.
Główny bohater tajże książki to niespełna trzydziestoletni inżynier z Bukaresztu. Dostał diagnozę wyrok. Śmiertelna, nieuleczalna choroba doprowadzi do jego zgonu w bardzo niedługim czasie. Zostało mu najwyżej około roku życia. Co teraz począć? Jak się zachowywać? Jak o tym myśleć? Bohater szuka odpowiedzi na te ważkie pytania u intelektualistów, księdza, artystów, w książkach. Przeżyje kilka przygód, kilka wzlotów i upadków oraz u schyłku swego krótkiego życia przeżyje niezwykłą miłość.
To jest bardzo ciekawa, interesująca książka ze śmiercią w roli głównej i jest stanowczo warta polecenia. Warto poświęcić trochę czasu na jej przeczytanie. Nie będzie to czas zmarnotrawiony.

Główny bohater tajże...

• Zbiblio
  • Poszukiwane
  • Starość
  • Współczesna proza światowa
  • 2023 - TO READ
  • Literatura rumuńska
  • Dzieła ulubione i wielce wysublimowane

Dodaj cytat z książki Osaczony