Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie

Okładka książki Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie Kristine Barnett
Okładka książki Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie
Kristine Barnett Wydawnictwo: Bukowy Las biografia, autobiografia, pamiętnik
The Spark: A Mother's Story of Nurturing Genius
Bukowy Las
2014-09-19
2014-09-19
Magdalena Ziomek
psychologia autyzm chłopiec geniusz fizyka

Zamieszkać w domku na drzewie

Autorka książki "Błysk" Kristine Barnett jest mamą Jake'a - głównego bohatera.
A historia przedstawiona w książce jest prawdziwa*.
To opowieść o tym, jak matka wychowywała i wspierała swojego autystycznego syna,
by mógł normalnie funkcjonować, ale też by odkrył i rozwinął swoje zdolności.

Wcześniej prawidłowo rozwijający się malec w wieku 2 lat nagle cofnął się w rozwoju,
przestał się uśmiechać i unikał kontaktu wzrokowego.
U chłopca zdiagnozowano autyzm, a specjaliści sugerowali, że prawdopodobnie
nigdy nie będzie mówić, czytać, trzymać kredki, wiązać butów.

Książka jest o drodze, jaką Jake pokonał od tej druzgocącej diagnozy,
do studiowania astrofizyki jako genialne dziecko.
Matka, wbrew radom ekspertów, postanowiła zaufać swojej intuicji
i przerwała jego edukację specjalną, skupiającą się na tym, czego jej dziecko nie umiało.
Poszła za głosem serca i postanowiła dać synowi prawdziwe dzieciństwo
i znaleźć to, co interesowało jego.

Ta książka jest wyrazem miłości i oddania rodzinie, którą autorka założyła,
ale i hołdem dla rodziny, w której się wychowała.

"Sądzę, że to właśnie matka nauczyła mnie, że każdy ma w sobie jakiś wrodzony talent, coś do dania od siebie, choć niekiedy przybiera to bardzo nieoczekiwana postać. Był to początek rosnącego we mnie przekonania, że wszyscy mamy w sobie potencjał, aby dokonać rzeczy wielkich, a jego zrealizowanie zależy to tylko od tego, czy uda nam się dotrzeć do źródła tego talentu w dzieciństwie."

Autorka nie tylko pomaga swojemu synowi, kierując się intuicją i sercem.
Otwiera też bezpłatne miejsce zajęć dla dzieci z autyzmem,
a potem centrum sportowe dla takich dzieci.

"Wyobraź sobie, że żyjesz w pięknym lesie, w domku na drzewie, który jest jedynym miejscem dającym ci poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Tymczasem pojawiają się ludzie, którzy krzyczą: "Hej, zejdź z tego drzewa! Mieszkanie na drzewie to szalony pomysł! Musisz zejść na ziemię!". Pewnego dnia do lasu przychodzi ktoś, kto na ciebie nie krzyczy i nie żąda, żebyś się zmienił, lecz wspina się do twojego domku i pokazuje ci, że kocha go tak bardzo jak ty. Czy relacja z tą osobą nie byłaby zupełnie inna? Gdyby powiedziała ci, żebyś zszedł na chwilkę z drzewa, bo ma ci coś ciekawego do pokazania, czy nie byłbyś bardziej skłonny jej posłuchać?"

Życie nie rozpieszczało autorki, ale nie narzekała, tylko brała się z życiem za bary.
Patrzyła przede wszystkim na innych, dostrzegała głównie to, co warte zauważenia.
Czułam podziw! A wzruszenie nie raz łapało mnie za gardło.

Książkę bardzo polecam wszystkim rodzicom!

Autorka książki "Błysk" Kristine Barnett jest mamą Jake'a - głównego bohatera.
A historia przedstawiona w książce jest prawdziwa*.
by mógł normalnie funkcjonować, ale też by odkrył i rozwinął swoje zdolności.

Wcześniej prawidłowo rozwijający się malec w wieku 2 lat nagle cofnął się w...

Mimo, że nie przysłowiowych ma wybuchów i pościgów książka "wciąga" w trudną historię wychowywania autystycznego dziecka. Autorka i zarazem matka to taka "supergirl" która się nie poddaje co owocuje rozwojem u skazanego na niedorozwinięcie syna.
Polecam zobaczyć jego przemowę w TEDx na yt (Jacob Barnett).

Polecam zobaczyć jego przemowę w TEDx na yt (Jacob Barnett).

Książka, która pokazuje, że na autyzm można patrzeć zupełnie z innej perspektywy. Zamiast skupiać się na brakach dziecka, należy wzmacniać jego pozytywne strony. To piękna historia o sile matczynej miłości do dzieci.

Kristine jest matką Jacoba - chłopca ze zdiagnozowanym autyzmem. Metodą prób i błędów, stara się wspomagać dziecko, tworząc mu optymalne środowisko do rozwoju. Nie boi się podejmować ryzyka. To daje początek pięknej i wzruszającej historii. Gdy widzi, że jej działania mają sens, okazuje się, że jest światełkiem nadziei dla innych rodziców dzieci z podobnymi zaburzeniami. Kristine osiąga sukces zarówno jako matka jak i nauczyciel. A jej dziecko okazuje się geniuszem, które miało nigdy nie czytać i pisać...

Temat super. Natomiast ta amerykańska narracja spłyca tekst. Poza tym matka po wylewie preferująca menu typu fast-food, colę i milion cukru, serwująca to swoim dzieciom ze szczególnymi potrzebami. Serio? Reszta jak dla mnie ogólnie nawet w porządku. :)

Brawo! Brawo! Brawo!
Gratulację za wytrwałość, za siłę, za kreatywność!
Fenomenalna historia... :)
Moje pokłony!

Brawo! Brawo! Brawo!
Gratulację za wytrwałość, za siłę, za kreatywność!
Fenomenalna historia... :)
Moje pokłony!

Od samego początku bardzo podobała mi się ta książka.
Nie jest napisana ciężkim, niezrozumiałym językiem, ale językiem płynącym prosto z serca. Poznajemy losy Jake'a, u którego rozpoznano autyzm. Życie całej rodziny przewraca się do góry nogami.
Niesamowite jest jak dużo może poświęcić kochająca matka dla dobra swoich dzieci. Podziwiam jej oddanie.

Polecam

Od samego początku bardzo podobała mi się ta książka.

Polecam

CUDOWNA I ELEKTRYZUJĄCA! Jeżeli bohater książki ma szanse na Nagrodę Nobla, to zdecydowanie jego matka powinna dawno już ją otrzymać. Niesamowita kobieta, która nigdy nie poddała się. Jej wiara w świat i ludzi aż poraża ale i fascynuje. Autorka największy dar jaki może otrzymać rodzic - własne dziecko pieczołowicie otoczyła troską, opieką i nieskończoną miłością. Jak wielu z nas traktuje dzieci jako kolejny etap w życiu, nie poświęcając im w ciągu dnia dostatecznej uwagi, pozwalając, aby własne potrzeby i zachcianki przewyższały prawdziwe relacje z najbliższym nam człowiekiem. Dziecko to dar i my rodzice mamy ogromne szczęście, że są z nami. Obyśmy zawsze dali im odczuć jak ważni są dla nas i że zawsze miłość nasza jest z nimi i dla nich. Przede wszystkim i ponad wszystko.

Kupiłam ją całkiem okazyjnie jako, że lubię książki oparte na faktach, byłam jej strasznie ciekawa.
Powieść z początku może i ciekawa, jednak im dalej tym gorzej, wiało nudą, miałam wrażenie, że w kółko czytam to samo.
Być może dla osób, które mają dzieci z autyzmem ta powieść będzie bliska i jakoś się z nią utożsamią, jednak mnie ona się nie podobała, i potem kolejne strony już tylko przeskakiwałam.

Tematyka autyzmu aktualnie jest jedną z coraz częściej poruszanych, a świadomość społeczna dotycząca tego zagadnienia powoli staje się coraz większa.

Osoby z tego typu zaburzeniami z jednej strony nie mają łatwego życia, gdyż są one bardzo wrażliwe na bodźce płynące z otaczającego świata, które są dla nich niezwykle silne, a ich natłok powoduje poczucie wewnętrznego chaosu oraz strachu i przytłoczenia względem otaczającego świata.
Z drugiej strony jednak autyści obdarzeni są zwykle ponadprzeciętnymi zdolnościami umysłowymi, dzięki którym, posiadają umiejętności, jakie nie mieszczą się w naszych głowach. Zaznaczyć jednak należy, że ich odkrycie i wydobycie na światło dzienne wymaga czasu i ogromnego nakładu pracy zarówno od osoby autystycznej jak i całego jej otoczenia.

Książka autorstwa Kristine Burnett jest biograficzną historią jej rodziny. Autorka przedstawiła w niej historię walki o własnego syna, który zmaga się z autyzmem.

Historia Jake’a oraz wielu innych osób zmagających się z autyzmem, które również zostały opisane w tej książce, jest do bólu prawdziwa. Kristine opisuje w niej różnego rodzaju wzloty i upadki nie tylko z perspektywy matki, lecz również osoby niosącej pomoc innym ludziom znajdującym się w podobnej jak jej własna sytuacji. Mimo, iż w książce nie brak opisów batalii z terapeutami, urzędnikami etc nie jest ona przygnębiająca, a wręcz przeciwnie tchnie nadzieją pokazując, iż przy ogromnym nakładzie pracy i wynajdywaniu indywidualnych sposobów można dokonać wyrwy w murze, jaki stanowi autyzm. A osoby, które się z nim borykają, choć napotykają w codziennym życiu bardzo wiele trudności to są również w stanie spełniać się na wielu polach dzięki ich szczególnym predyspozycjom oraz wsparciu, pomocy i zrozumieniu ze strony otoczenia.

Jeśli macie ochotę na głęboką i poruszającą lekturę to gorąco polecam Wam opowieść o niezwykłym chłopcu, posiadającym niebagatelne zdolności, oraz jego równie niezwykłej rodzinie, która pokazuje, iż wzajemna miłość, wiara w sukces, mimo wielu napotykanych trudności i chwil zwątpienia oraz ciężka i wytrwała praca mogą zdziałać prawdziwe cuda!

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Ta książka może dawać nadzieję rodzicom dzieci z głębokim autyzmem. Przedstawia też ciekawe spojrzenie na sprawę terapii i indywidualnych umiejętności oraz pasji dziecka. Zdecydowanie warto przeczytać, szczególnie jeśli jest się rodzicem dziecka z zaburzeniami ze spektrum autystycznego.

• 2016
  • 2015

Dodaj cytat z książki Błysk. Opowieść o wychowaniu, geniuszu i autyzmie