Czy krowy mogą schodzić po schodach?

Okładka książki Czy krowy mogą schodzić po schodach? Paul Heiney
Okładka książki Czy krowy mogą schodzić po schodach?
Paul Heiney Wydawnictwo: Czarna Owca literatura piękna
Can Cows Walk Down Stairs?
Czarna Owca
2014-06-24
2014-06-24
Elżbieta Smoleńska
literatura dziecięca dla dzieci ciekawostki odpowiedzi na pytania Elżbieta Smoleńska

Książka o niebieskiej okładce z rysunkową krową oraz napisem: „Czy krowy mogą schodzić po schodach?”. Czego moglibyśmy się spodziewać? Oczywiście odpowiedzi na kłopotliwe pytania, zadawane naukowcom przez Brytyjczyków! Na ponad trzystu stronach mieliśmy otrzymać wiedzę na temat przyczyn swędzenia, istnienia czarnych dziur i podgrzewania kawy w mikrofalówce. Jak wyszło to w praktyce?

Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że całość składa się ze wstępu, indeksu haseł (moim zdaniem raczej zbędnego) i dziesięciu rozdziałów, które prezentują nam budowę ciała człowieka, tajemnice wszechświata, sekrety zwierząt itd. Czcionka użyta w tekście jednoznacznie sugeruje, że mamy tu do czynienia z dziełem przeznaczonym dla młodszego osobnika, choć już nie dziecka. Podobnie, jeśli chodzi o humor, styl i same objaśnienia pewnych zjawisk. I nie ma tutaj dużej rozbieżności między tym, co miało powstać oraz tym, co powstało. Odpowiedzi są zwięzłe, niekiedy zabawne i pobudzające wyobraźnię, jednak pozostają przy tym całkowicie zrozumiałe. Nie miałem wrażenia, że autorzy zapędzają się nagle w meandry nauki, z których trudno potem wyjść bądź które trudno wyjaśnić przy pomocy prostych słów. Jest to na pewno plusem.

Zgrzytał mi za to niekiedy dobór pytań. Niekiedy jedno zagadnienie jest przedstawiane za pomocą kilku z nich, ale zadanych w innym kontekście, co – choć zapewne pozwala lepiej zrozumieć dane zjawisko i zainteresować się nim – odbiera uczucie zaskoczenia i zainteresowania tym, jaką nową zagwozdkę naukowcy zaraz dla nas rozwiążą. Czytając, trzeba mieć też na uwadze fakt, że książka powstała przez Brytyjczyków dla Brytyjczyków, a więc wskazuje na pewne przedmioty i produkty, które nie zyskały w Polsce zainteresowania, przez co w przypisach często zetkniemy się z tłumaczeniami, o czym tak właściwie jest dane pytanie.

Książka pozostaje jednak ciekawa. Przybliża pewne zagadnienia, które nie do końca były jasne chociażby dla mnie, za co należy jej się spory plus. Niemniej, dobór pytań mógłby być znacznie bardziej różnorodny. To wszystko sprawia, że dla tak lekkiej i przyjemnej lektury mogę wystawić ocenę ośmiu na dziesięć gwiazdek.

Bardzo ciekawa książka dla ciekawych świata dzieciaków zadających 1001 pytań na minutę, ale też dla osób dorosłych, którzy wyniosą z niej sporo ciekawostek o których bardzo często nie zdawali sobie sprawy. Doskonała lektura do relaksu :)

Świat jest pełen tajemnic. Pytania rodzą się na każdym kroku. Odpowiedzi nie są wcale take łatwe w znalezieniu. Niektóre rzeczy są oczywistą oczywistością, a inne wymagają długoletnich badań oraz obserwacji.
Najwięcej pytań zadają chyba dzieci. To one są chłonne wiedzy. Chcą wiedzieć wszystko. Tu i teraz. A kogo najczęściej pytają? Otóż dorosłych.
Stale słyszę , jak z każdej strony, w każdej niemal sytuacji "atakują" mnie moje pociechy i pytają "Mamo a czemu...?; "Mamo a dlaczego...?". I tak w koło Macieju.

I choć, i ja próbuje zawsze i chętnie poszerzać swoją wiedzę, to nie jestem w stanie wszystkiego niestety ogarnąć. Nic innego mnie nie pozostaje, jak posiłkować się publikacjami popularnonaukowymi.

Publikacji popularnonaukowych jest sporo, lecz nieliczne nadają się dla czytającego już dziecka. Chciałabym, by i moja córka mogła podczytywać i sama rozwijać swój intelekt. Myślę, że znalazłam taką wszechstronną książkę, ale i taką, która zachwyci starszego, jak i młodego czytelnika. Mianowicie taką lekturą jest publikacja, która została wydana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, a nosząca tytuł "Czy krowy mogą schodzić po schodach?".

Tytuł może i rzecze o krowach, lecz nie jest to książka przyrodnicza. Książka podzielona jest na takie działy jak: tajemnice wszechświata, zwierzęta, natura, ciało człowieka, zmysły, w kuchni i domu i matematyka.
Moją rodzinę najbardziej wciągnęły pytania i odpowiedzi z działu- zwierzęta. Ciekawiło nas dlaczego pingwiny chodzą tak prosto, jakby zamiast nóg miały dwa trzonki. Teraz już wiemy, ze pingwin zgina nogi, ma stawy kolanowe, ale jak to się dzieje , że tego nie widać? Poczytajcie.

Wszystkie działy łączy jedno Mianowicie, wielkie poczuciem humoru. Pytania bywają tak zwyczajne, ze aż absurdalne. Bo czyż wiemy na jaką odległość widzą mrówki? Albo dlaczego bąki tak brzydko pachną? Bądź, czy to prawda, ze przy zimnej pogodzie oddajemy więcej moczu?

Jak sami widzicie nie jest to zwyczajna książka popularnonaukowa. Jest to pozycja dla ciekawych świata ludzi. Dla ludzi podchodzących z dystansem do otaczającej ich rzeczywistości, którzy w zwyczajności dnia dostrzegają ciekawostki warte uwagi

Najważniejsze, że grupka naukowców, z całego świata zgromadzili informacje w sposób bardzo przystępny, zabawny, frapujący i tak napisali tekst, że każdy znajdzie coś dla siebie, a nie raz się uśmieje do łez.

Chcesz wiedzieć dlaczego tubki nigdy nie są do końca napełnione i czy to oszustwo ze strony producenta, kto wynalazł zero, czy ptaki kichają, czym żywił się mól ubraniowy zanim człowiek wymyślił ubrania? To koniecznie przeczytaj "Czy krowy mogą schodzić po schodach, albo podsuń książkę młodszemu czytelnikowi Niech uczy się od najmłodszych lat. Lekkość, przystępność sprawi, ze nauka stanie się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem.

Polecam gorąco.

Stale słyszę , jak z...

Kto pyta nie błądzi. Dla osób lubiących zadawać pytania naukowe lub zahaczające o naukowe rząd Wielkiej Brytanii stworzył kiedyś tak zwaną Science Line. Każdy mógł sobie do Science Line zadzwonić, lub napisać i na jego pytanie odpowiedzi szukało stadko naukowców. Chyba, że pytał o coś całkowicie idiotycznego, albo rozwiązywał zadania domowe.

Paul Heiney postanowił wyłowić i wyselekcjonować część pytań. I tak powstała książka "Czy krowy mogą schodzić po schodach?". Schemat: pytanie i odpowiedź. Podział: działy tematyczne np. "ludzkie ciało", "liczby" itp. Nagromadzenie: dość duże, pytanie i odpowiedź zajmują średnio coś koło 3/4 strony, znalazło się też miejsce na okazjonalne rysuneczki. Oznacza to, że na 180 stronach książki znajdziemy odpowiedź na całkiem sporą liczbę pytań.

Problem w tym, czy te pytania i odpowiedzi nas obchodzą/interesują? Osobiście odczuwałem prawdziwą kolejkę górską nastrojów przy czytaniu tego e-booka. Niektóre tematy chłonąłem i czytałem po parę razy, by je zrozumieć i zapamiętać (np. seria pytań o czarne dziury). Inne nudziły mnie do tego stopnia, że czytanie tej niedługiej ksiażki rozciągnęło się w czasie znacząco. Miałem w paru miejscach wrażenie, że czytam podręcznik do chemii lub, że czytam za karę, z przymusu. Część odpowiedzi została mi w głowie, część wyparowała 3 sekundy po ich poznaniu, tak więc daję ocenę 5/10. Polecam czytać w małych ilościach, jako odpowiednich licznych stron internetowych o tematyce ciekawostek/wiedzy bezużytecznej. Aha, brytyjscy naukowcy potrafią wykazać się brytyjskim poczuciem humoru, co pomaga w czytaniu zawiłych czasem odpowiedzi :) Jeszcze parę przykładowych pytań: "Czy czas istniał w momencie, gdy czas się rozpoczął?" "Czy światło przestanie kiedyś istnieć?" "Po co roślinom liście?" Jaki związek chemiczny wywołuje wrażenie pieczenia?" "Dlaczego człowiek upija się alkoholem?"

Paul Heiney postanowił wyłowić...

"Prawdziwie naukowy umysł nie tyle udziela właściwych odpowiedzi, ile zadaje właściwe pytania."
Claude Levi- Strauss

Moje dzieci są w wieku, w którym głód wiedzy jest ogromny. Pytania dlaczego, jak, kiedy, gdzie, czy są na porządku dziennym, a oczekiwanie na wyjaśnienie wspomagane błagalnym wyrazem oczu, typu tych w wykonaniu Kota w butach z filmu Shrek. Nie znam wszystkich odpowiedzi, a nie chciałabym pozostawiać moich dociekliwych maluchów w zawieszeniu, z poczuciem żalu, pustki. Dlatego wszelkie książki popularnonaukowe są dla mnie doskonałym narzędziem i partnerem w codziennym bycie.

Najnowszą pozycją w tym gatunku jest "Czy krowy mogą schodzić po schodach?", którą znajdziecie w ofercie wydawnictwa Czarna Owca. Paul Heiney ocalił od zapomnienia bazę danych i wiedzy specjalnej amerykańskiej ale nieczynnej już linii telefonicznej Science Line, w której to eksperci wielu dziedzin odpowiadało na pytania wszystkich dociekliwych, od teorii Wielkiego Wybuchu po bardziej prozaiczne np. dotyczące niezastygającej galaretki na świeżym ananasie, kiwi, figi czy mango. O co jeszcze pytano: Dlaczego czas płynie szybciej gdy jesteśmy starsi, czy można wypić za dużo wody, czy brak snu zabija, ile warte jest ludzkie ciało, czy rośliny czują ból, czy kangury potrafią pływać, czy zwierzęta popełniają samobójstwo, dlaczego pingwiny są biało- czarne i ponadczasowe, co było pierwsze jako czy kura?

"Czy krowy mogą schodzić po schodach?" podzielona jest na działy: tajemnice wszechświata, zwierzęta, natura, ciało człowieka, zmysły, w kuchni i domu i matematyka. Pytania są fascynujące, czasami niezwykłe i zaskakujące tak jak ich odpowiedzi. Podobało mi się, że wyjaśnienie jest zrozumiałe, wyczerpujące i łatwo je zapamiętać. Zasługą tego jest dowcipny ton, prosty język z zachowaniem całkowitej rzetelności.
Sam układ, konstrukcja publikacji porządna i schludna. Pytania są wyraźnie odznaczone, wyłuszczone. Tekst został wzbogacony zabawnymi obrazkami zgrabnie nawiązującymi do omawianych kwestii. Indeks zagadnień pozwala powrócić do problemu, który najbardziej nas interesuje, znaleźć odpowiedź na konkretne pytanie bądź ustalić umykające szczegóły.

Paul Heiney pozwolił mi na moc rozrywki w bądź co bądź bardzo poważnej rozprawie na tematy życia i świata, który nas otacza. Moim zdaniem warto ją mieć w swojej biblioteczce dla wzbogacenia własnej wiedzy lub z uwagi na dzieci, których pytania, naprawdę, mogą zaskoczyć nawet najbardziej statecznego, oczytanego i inteligentnego człowieka :)

aleksandrowemysli.blogspot.com

Claude Levi- Strauss

Zabawne i zarazem przydatne pytania i odpowiedzi. Wielu rzeczy można dowiedzieć się z tej książki.

Książka niestety już ma swoje lata, i cześć wiedzy się zdeaktualizowalo, mimo to czyta się świetnie, niektóre rzeczy będą aktualne długo, np temperatura palenia się diamentów.

Naprawdę ciekawie napisana książka :) POLECAM.

Odpowiedzi napisane są prostym językiem, a co za tym idzie są zrozumiałe.

Naprawdę ciekawie napisana książka :) POLECAM.

Odpowiedzi napisane są prostym językiem, a co za tym idzie są zrozumiałe.

Recenzją dzielę się na mym blogu:

Recenzją dzielę się na mym blogu:

• Kindle
  • Rok 2014
  • 2017
  • 🗝️ Kredens Mgłą Osnuty

Dodaj cytat z książki Czy krowy mogą schodzić po schodach?