rozwiń zwiń

Pani Bovary

Okładka książki Pani Bovary
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Sic! Seria: Wielcy pisarze w nowych przekładach klasyka
419 str. 6 godz. 59 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Wielcy pisarze w nowych przekładach
Tytuł oryginału:
Madame Bovary
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2014-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-10
Liczba stron:
419
Czas czytania
6 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361967675
Tłumacz:
Ryszard Engelking
Tagi:
literatura francuska XIX wiek
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Sta viator, heroem calcas*



4220 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2711 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1055
552

Na półkach: ,

Rozpoczynając czytanie, miałam w głowie obraz Emmy jako słodkiej, płochej wieśniaczki a jej męża z kolei jako prostego, niezbyt bystrego mężczyznę który godzi się na wszystko co mu ktoś (szczególnie rodzice) rozkaże. Widzimy to w kilku miejscach, że generalnie jego życie płynie torem skleconym przez innych ludzi, nie przez niego samego. Zaczęłam się zatem zastanawiać o czym ta książka właściwie ma być, z takimi dwoma postaciami głównymi. Okazało się jednak że prawdziwa natura Pani Bovary szybko dała o sobie znać. Właściwie nie była to natura tylko jej charakter, którego nic tak naprawdę oprócz romansideł i odrealnionych “historycznych” powieści nic nie kształtowało. I to chyba jedyny przypadek w którym czytanie książek faktycznie może komuś zaszkodzić- kobieta zaczęła bowiem porównywać nierealny, wyidealizowany świat z książek ze swoją codzienną rzeczywistością. I cóż, różnica była niestety ogromna, przez co wpadła ona w coś w rodzaju depresji z domieszką szaleństwa i strachu przed nadciągającym życiem, które jawiło się przed nią jak ciemna i zimna studnia bez dna. Zgadza się, jej mąż nie był najbardziej fascynującym człowiekiem ale gdyby dobrze podeszła do ich relacji mogliby być całkiem szczęśliwi bo Bovary naprawdę ją ubóstwiał całym sercem, a już szczególnie po narodzinach ich córki. Emma jednak nie potrafiła odróżnić fikcji od rzeczywistości, dlatego uciekła w romans, który dawał jej mnóstwo szczęścia i emocji. To jednak jak można przypuszczać nie skończyło się zbyt dobrze, jak zresztą każda jej kolejna decyzja. Zaczęła staczać się na dno, przez swój brak zdolności do chłodnego i bezemocjonalnego myślenia a także, moim zdaniem spore problemy psychiczne. Jej oczekiwania, wyobrażenia i decyzje, na przykład zakupowe, były coraz większe, tak że stała się toksyczna i odpychająca w swoich żądaniach.

Historia ta jest smutna i przytłaczająca. Pani Bovary była niesamowicie nieszczęśliwą i zagubioną młodą osobą, której nikt nie potrafił pomóc. Wiele osób bezczelnie ją wykorzystywało, widząc w jej słabości czysty interes. A ona świadomie krzywdziła najbliższe jej osoby, doprowadzając tym samym do lawiny tragedii. Flaubert ukazuje nam tutaj zatem kobietę upadłą, według niego na jej własne życzenie. Ponoć autora niezwykle intrygowały takie zachowania płci pięknej, dlatego też często nawiązywał do nich w swoich dziełach.Bo faktycznie, wiele kobiet od wieków po dziś dzień decyduje się na taki układ (w sensie romanse), jednak w przypadku Emmy nie był on ani świadomy ani przemyślany, mógł się zatem zakończyć tylko nieszczęściem. Powieść zatem może być ostrzeżeniem dla kobiet, oczywiście nie w stylu “nie zdradzaj swojego męża bo nie wolno”. Raczej podejmując ważne, życiowe decyzje myśl o sobie, o tym co tobie to przyniesie i da, ale nie krzywdź nikogo po drodze bo nie ma nic bardziej gorzkiego i toksycznego niż realizowanie swoich celów po trupach.


Jeśli spodobała Ci się powyższa recenzja, serdecznie zapraszam na mojego bloga www.myownikigai.wordpress.com

Rozpoczynając czytanie, miałam w głowie obraz Emmy jako słodkiej, płochej wieśniaczki a jej męża z kolei jako prostego, niezbyt bystrego mężczyznę który godzi się na wszystko co mu ktoś (szczególnie rodzice) rozkaże. Widzimy to w kilku miejscach, że generalnie jego życie płynie torem skleconym przez innych ludzi, nie przez niego samego. Zaczęłam się zatem zastanawiać o czym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11 133
  • Chcę przeczytać
    6 833
  • Posiadam
    1 797
  • Ulubione
    304
  • Teraz czytam
    225
  • Klasyka
    209
  • Lektury
    146
  • Literatura francuska
    118
  • 100 książek BBC
    91
  • Chcę w prezencie
    76

Cytaty

Więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także