Oskar i Mimi

2008-02-01
2008-02-01
48 min.
Maria Marjańska-Czernik

Książeczka dla przedszkolaków. Twarda oprawa, większy format, kredowy papier. Ilustracje jakby rysowane ołówkiem, a następnie pociągnięte akwarelą wewnątrz konturów i w tle. Wyrażają one emocje dodatkowe poza swoją kolorystyką i wizerunkami postaci. A mianowicie martwa natura jak np. czajniczek do herbaty, czy buty okazują swoje uczucia. Ten pierwszy potrafi się uśmiechać, a buty z kolei wystawiają języki, temu kto chce je założyć, jak niech chcą wyjść z domu.

Temat książki ukryty jest głębiej za pomocą symboli. Akcja toczy się w Tęczowym mieście.
Mała dziewczynka czuje się bardzo osamotniona, nie ma się z kim bawić.
Nosi cały czas czarną sukienkę, co jest symbolem żałoby. Mamy się tego domyślić sami.
Mieszka z kotem Profesorem , który cale dnie przesiaduje w swoim czerwonym fotelu ,zawalonym książkami i publikacjami w innych formach. Kot , który symbolizuje zapracowanego ojca dziewczynki, okularów z nosa wcale nie zdejmuje, spod papierów ledwo go widać i często zapada w sen , znużony swoją pracą naukową.
Dziewczynka przebywa w swoim wyimaginowanym świecie fantazji. Uwielbia marzyć i wyobrażać sobie różne rzeczy.
Tęczowe miasteczko związane jest z nastrojem dziecka i przybiera najróżniejsze kolory .
Niebieski kot schodzący z nieba i sterujący kolorem chmur nad miastem , to opiekuńcza nieżyjąca mama dziewczynki.
Pewnego dnia dziewczynka spotyka na ulicy biegnącego psa od strony dworca. Oboje wpadają na siebie. Pies uciekł ze schroniska , jest głodny , przyjechał pierwszym lepszym pociągiem, do którego udało mu się wskoczyć niepostrzeżenie.
Dziewczynka zaprasza go do siebie i od tej pory już nic nie jest takie samo. Zostają przyjaciółmi.
Ich przyjaźń wystawiona jest na różne próby. Te lepsze i te gorsze.

Czy przyjaźń wszystko zwycięża?
Czy piesek Oskar zostanie z dziewczynką na zawsze?

O tym wszystkim dowiecie się z lektury, jak przeczytacie sami dzieciakom . Zastanowicie się ,czy stosownie do ich wieku wyjawiać symbolikę książki, czy też nie. Można przeczytać im tylko powierzchownie i skupić się ewentualnie na bieżących emocjach, nie wchodząc w znaczenie.
Decyzję pozostawiam wam.

Pięknie zilustrowana opowieść o przyjaźni.

Pięknie zilustrowana opowieść o przyjaźni.

• Dla szkrabów
  • Szymelka