rozwińzwiń

Na śmierć, 1863

Okładka książki Na śmierć, 1863 Jan Łada
Okładka książki Na śmierć, 1863
Jan Łada Wydawnictwo: brak informacji filozofia, etyka
16 str. 16 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
brak informacji
Data wydania:
1916-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1916-01-01
Liczba stron:
16
Czas czytania
16 min.
Język:
polski
Tagi:
powstanie styczniowe opowiadanie polskie--I poł. 20 w.
Średnia ocen

5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3129
803

Na półkach: , , , , ,

Może i ośmioletni egoista nie wszystko jest w stanie zrozumieć, ale przecież ma oczy do patrzenia i uszy do słuchania, i potrafi stać cicho w kąciku, gdy zaaferowani dorośli mówią o ważnych rzeczach. Przecież dziecko wie, że starszy brat jest w więzieniu, że matka i ciotki płaczą, że przez dom przewija się procesja ludzi z ponurymi minami. To, że oni nie zwracają uwagi na małego chłopca, nie znaczy wcale, że chłopiec na nich nie zwraca uwagi.

Jan Gnatowski w opowiadaniu „Na śmierć. 1863” stworzył niezwykle emocjonalny obraz dramatu, który w okresie zaborów był udziałem nazbyt wielu polskich rodzin – najstarszy syn, zaangażowany w walkę z zaborcą, zostaje aresztowany i siedzi w więzieniu, czekając na wyrok. W walkę o niego angażuje się cała rodzina i wszyscy przyjaciele, co tak naprawdę oznacza tabuny kobiet, którym głównie duchowej pomocy udzielają księża. Czytelnik obserwuje te zmagania z zaborcą oczyma ośmioletniego Jańcia, który bardzo kocha Stasia i nie może pojąć, dlaczego ciotki całując go w czoło, mówią o nim biedny, skoro to Staś jest bardzo chory i do tego w więzieniu.

Autor w przejmujący sposób ukazuje cierpienie matki, której odmawia się widzenia z ukochanym, wyczekanym najstarszym synem, jej bunt wobec Boga, który pozwala, by działy się takie rzeczy, a przecież właśnie ten nieczuły Bóg jest jej jedyną nadzieją i źródłem sił.

W utworze Gnatowskiego nie ma nic, czego by wcześniej nie napisano w literaturze powstańczo – rozbiorowej, ale ten dziecięcy narrator zrobił na mnie ogromne wrażenie. Książka dostępna w ramach Projektu Gutenberg.

Może i ośmioletni egoista nie wszystko jest w stanie zrozumieć, ale przecież ma oczy do patrzenia i uszy do słuchania, i potrafi stać cicho w kąciku, gdy zaaferowani dorośli mówią o ważnych rzeczach. Przecież dziecko wie, że starszy brat jest w więzieniu, że matka i ciotki płaczą, że przez dom przewija się procesja ludzi z ponurymi minami. To, że oni nie zwracają uwagi na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Chcę przeczytać
    1
  • Klasyka
    1
  • 85-090-W140-N0V
    1
  • Historyczne
    1
  • Opowiadania
    1
  • Ebooki
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Przeczytane 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na śmierć, 1863


Podobne książki

Przeczytaj także