Jeśli czytasz te słowa

Okładka książki Jeśli czytasz te słowa Sian Price
Okładka książki Jeśli czytasz te słowa
Sian Price Wydawnictwo: Wydawnictwo RM reportaż
reportaż
Wydawnictwo RM
2014-01-01
2014-01-01

Relacje żołnierzy bezpośrednio z pola bitew to sól wiadomości na temat wszystkich konfliktów wojennych. Z nich dowiemy się, co tak naprawdę dzieje się na pierwszej lini frontu. W tej publikacji znajdziemy też psychologiczny aspekt - temat śmierci i przebywania w trudnych warunkach. Listy żołnierzy, które przytacza tutaj autor książki, poruszają oraz dają do myślenia nad bezsensem wojny. Z listów dowiadujemy się również o charakterystyce danego konfliktu zbrojnego, czego nie znajdziemy w wielu suchych leksykonach oraz encyklopediach wojskowości.

Książka robi wrażenie jeśli znajdziemy czas na refleksję nad życiem żołnierzy, których życiorys i prywatne, emocjonalne listy pożegnalne czytamy. Ja sam zacząłem się zastanawiać kiedy i co napisałbym w takim liście. Książka opowiada tylko historie autentyczne, nie podlegają więc one sugestywnej ocenie czytelnika, bo nikt z Nas też nie chciałby zostać 'ocenionym' pod kątem ciekawej historii życia albo treści pożegnalnego listy z żoną lub rodzicami. Książka ciekawa, wartościowa w swojej tematyce.

Wzruszające, piękne.

Wzruszające, piękne.

Bardzo dobra i niezmiernie poruszająca książka opowiadająca o tych, o których historycy, badacze często wspominają tylko jako o jakimś rządku cyfr poległych, rannych, zaginionych. A za tymi danymi kryją się przecież ludzie, tacy, jak każdy z nas. Na ogół w domu, w kraju rodzinnym zostawili kogoś kto na nich czeka, kto za nimi tęskni, kto w najgorszym wypadku będzie po nich rozpaczał. Na ogół rzadko który żołnierz na przestrzeni wieków szedł na wojnę dobrowolnie. owszem, zdarzali się tacy, ale z reguły byli oni w zdecydowanej mniejszości. Zetkniecie z wojenną codziennością było dla większości żołnierzem koszmarem, a sam udział w walkach gehenną nie do opisania. Co czuli, jak sobie radzili z codziennością, o czym marzyli stojąc u progu potencjalnej śmierci, co czuli konając (niektóre listy zostały podyktowane sanitariuszom [przez osoby umierające w okopie lub szpitalu polowym)? Tego wszystkiego dowiemy się z niniejszej książki. Jest ona bardzo dobrze opracowana pod względem merytorycznym i niezwykle ciekawie napisana. Na jej przygotowanie autorka poświęciła ponad 3 lata badań, przekopywania się przez tysiące materiałów historycznych.
Przytaczane listy pochodzą z okresu od wojen napoleońskich poczynając, a na ostatnich misjach w Iraku i Afganistanie kończąc. niezależnie jednak od tego kto był ich adresatem czy autorem, kiedy żył, w jakiej wojnie brał udział, tekst, uczucia jakie z każdej notatki, każdego listy wyzierają są takie same.
Price świetnie ukazuje dramat jednostki, dramat zwyczajnych ludzi, zarówno tych walczących, jak i tych, do których dany list był adresowany. Ukazuje także okrucieństwo i bezsens całkowity większości konfliktów zbrojnych, a czyni to przez pryzmat człowieka nie suchych historycznych opisów. Każdy z tych listów to fragment historii jakieś człowieka, utrwalenie najgorszego z możliwych koszmarów. Nie macie pojęcia ile ja się napłakałam w trakcie tej lektury. Trudno bowiem pozostać obojętnym na tak przejmujące listy.
Gorąco zachęcam do lektury, która jak rzadko która uświadamia jak kruche i cenne jest ludzkie życie.

www.pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com

• Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • Wojenne
  • Kolejka
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Jeśli czytasz te słowa