Afery III RP

Wydawnictwo: Słowa i Myśli
SłowaiMyśli

Fascynujące odkrywanie tajemnic polskiego świata przestępczości zorganizowanej, afer na styku polityki i korupcji. Autor w rozmowach z najlepszymi polskimi dziennikarzami śledczymi - Sumlińskim, Gadowskim, Miterem, Pyzą i Zielke – ujawnia arkana reporterskich prowokacji, dzięki którym odkryte zostały największe afery III RP. Sceny niemal jak z filmu sensacyjnego, mrożące krew w żyłach,...

Autor w rozmowach z najlepszymi polskimi dziennikarzami śledczymi - Sumlińskim, Gadowskim, Miterem, Pyzą i Zielke – ujawnia arkana reporterskich prowokacji, dzięki którym odkryte zostały największe afery III RP. Sceny niemal jak z filmu sensacyjnego, mrożące krew w żyłach, czytając aż trudno uwierzyć, że to nie literacka fikcja.
Mafia paliwowa, Amber Gold, afera FOZZ – to tylko niektóre skandale, które bez zapału, odwagi i żmudnej detektywistycznej pracy reporterów, nie ujrzałyby światła dziennego.

źródło opisu: www.slowaimysli.pl

źródło okładki: www.slowaimysli.pl

Roman Dłużniewski | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Można, choć dziś nie wnosi zbyt wiele do powszechnie dostępnych informacji.

jarr74 | 2014-10-02
Przeczytana: 2014 rok

”Mam wrażenie, że istnieje drugie państwo, jakiś tajny silnik antypaństwa napędzany już tylko interesem, powiązaniami i korzyściami, zaprojektowanymi już wcześniej”.

Pięć różnych historii, pięć rożnych ludzkich losów, pięć bardzo emocjonalnych a miejscami intymnych wywiadów udzielonych Aleksandrowi Majewskiemu przez najwybitniejszych polskich dziennikarzy śledczych: Witolda Gadowskiego, Pawła Mitera, Marka Pyzę, Wojciech Sumińskiego i Mariusza Zielke.

Książka jest zatytułowana „Afery III RP” i choć naturalnie przewijają się one w toku przeprowadzonych rozmów ( FOZZ, Amber Gold, Alumetal, spółka maklerska WGI, Interbrok, przemyt paliwa i spirytusu oraz szereg spraw i nieprawidłowości dotyczących katastrofy smoleńskiej, traktowanej tu trochę oddzielnie) to tak naprawdę głównym i przewodnim wątkiem tej publikacji jest spojrzenie na polskie dziennikarstwo, a szczególnie dziennikarstwo śledcze, ze wszystkimi konsekwencjami i zagrożeniami jakie ono za sobą niesie. To bardzo...

Laik76 | 2014-05-23

To dobra książka. Ciekawe wywiady z ciekawymi ludźmi. Bardzo cenię zarówno Gadowskiego, Zielke i Wojciech Sumlińskiego. Troszkę słabiej znam Pana Mitera i Pana Pyzę. Wieża komunistów, czy Wyrok to znakomite powieści, zwłaszcza Wyrok znakomicie pokazuje mechanizmy działania biznesu, giełdy, reklamy, przy jednoczesnej niewydolności państwa polskiego mającej swoje źródło zarówno w jego nieudolności, jak i czasem zwykłej patologii. Niemniej jednak to nie jest książka o Aferach III RP. W moim odczuciu to książka o dinozaurach polskiego dziennikarstwa śledzczego, kryzysu jaki ten zawód przechodzi, mechanizmów, które powodują, że dzisiaj prasa rzadko decyduje się na dziennikarskie śledztwa bo to się jej po prostu nie opłaca, bo uderzy to w reklamodawcę, czy wreszcie bo łatwiej dostać gotowca od służb, które mają swój interes do zrealizowania. To także książka o tym z czym musi liczyć się osoba, która zdecyduje się na ten zawód, szczególnie widoczne jest to na przykładzie Wojciech...

Kasia | 2017-01-18
ToJa | 2016-12-01