Cywilni wojownicy

Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Kamil Misztal

Książka przedstawia dzieje i najsłynniejsze operacje bojowe, przeprowadzone przez najbardziej chyba kontrowersyjną formację militarną naszych czasów – okrytą nimbem tajemnicy jednostkę Blackwater. Jej historię opisał sam jej twórca, były komandos Eric Prince. Ogółem „cywilni żołnierze” z Blackwater, rekrutujący się spośród weteranów formacji specjalnych i innych najemników, wyróżniający się umiejętnościami i odwagą, gotowi do udziału w misjach w najbardziej zapalnych punktach globu, wzięli udział w ponad stu akcjach, głównie w Iraku i Afganistanie.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/182...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/182...»

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

więcej recenzji na

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o firmie „Blackwater”
I dla każdego ta firma jest personifikacją czegoś innego.
Dla pacyfistów, lewicowców i innych postępowców – to kolejne wcielenie Szatana.
Dla ludzi o bardziej realistycznym lub i nawet cynicznym podejściu do otaczającej nas rzeczywistości – logiczną konsekwencją polityki zagranicznej USA.
Z kolei dla militarystów – „Blackwater” to symbol powrotu do armii najemnych, które były, są i będą.
Jest takie państwo, które ma jedynie armię najemną i nie służy w niej ani jeden jego obywatel.
To.... Watykan i jego Gwardia Szwajcarska :-)
Podobne skojarzenia pewnie miałby i Autor, ale wolał się skoncentrować na tym, że kontraktorzy czy najemnicy w U.S Army to nihli novi sub Sole.
Za pierwszych kontraktorów w USA uznaje się między innymi….. Tadeusza Kościuszkę czy Marie Josepha Paula Yvesa Rocha Gilberta du Motier markiza de la Fayette.
I z perspektywy, z jakiej patrzy na...

ampH | 2014-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2014

Chwilę mi zajęło przeczytanie “Cywilnych wojowników”, jednak nie ze względu na ich dłużyznę czy monotonię, tylko ogrom informacji zawartych w książce, wraz z przypisami zajmującymi osobne kilkadziesiąt kartek na końcu tomiszcza. Po przeczytaniu tej lektury jednego jestem pewien - można literaturę faktu sporządzić w przystępny sposób, tworząc książkę zarówno dla poszukiwaczy sensacji i realistów, jak i zwykłych czytelników czytających jedynie dla przyjemności.

Firma Blackwater to znane przedsiębiorstwo militarne, świadczące usługi ochroniarskie między innymi rządowi Stanów Zjednoczonych. Na kontynencie amerykańskim budzące mnóstwo kontrowersji, przez jednych kochane, przez innych tępione. Erik Prince, jego pomysłodawca i założyciel opowiada w książce “Cywilni Wojownicy” całą historię swojej firmy, od pobudek, które nim kierowały, przez dynamiczny rozwój firmy, aż po jej problemy kilka lat temu. Oprócz tego czytelnicy mogą zapoznać się z życiorysem autora oraz problemami, z którymi...

Rybka | 2016-03-20
Przeczytana: 14 marca 2016

Dziękuję autorowi za tę książkę. Pozwoliła spojrzeć na Irak ze strony jego organizacji i obnażyła działania polityków. Jak łatwo zniszczyć człowieka i nawet dużą organizację za pomocą mediów, rzucając fałsze oskarżenia. Dwa punkty mniej za biznesowe spojrzenie na ludzi, którzy stracili bliskich. Rozumiem niskie odszkodowania, żeby żyjący w trudnych warunkach zdesperowani ludzie dla wysokiego odszkodowania nie wystawiali się na strzał, aby pomóc rodzinie. Ale tysiąc i kilkaset dolarów...? To ma być duża kwota za życie człowieka? Bo urodził się w Iraku, a nie Stanach? I moim zdaniem, owszem, wojna usprawiedliwia użycie broni, kiedy pojawia się zagrożenie, ale spaprana akcja, to spaprana akcja. A firma odpowiada za szkody zrobione przez swoich zleceniobiorców. Tak to jest w biznesie i o tym autor zapomniał. Czyżby prawo w Stanach było w tej kwestii inne niż to w Polsce?

| 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Prince zmaga się na łamach książki z wieloma problemami. Śmiało można napisać, że toczy wręcz batalię o dobre imię firmy. Walcząc jednocześnie o ideały jakie mu wpojono i w jakie sam wierzył. Nie jestem ekspertem, ale nie mam powodu, aby nie wierzyć autorowi. Który stara się przedstawić bieg wydarzeń w sposób obiektywny. Nie tworząc na siłę obrazu skrajnie pozytywnego.

Współpraca ze znienawidzonym Departamentem Stanu USA oraz paradoksalnie głównym płatnikiem zleceń i beneficjentem starań formacji Blackwater. A przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie.

Znienawidzonym z powodu jawnego "wycierania sobie twarzy" ewentualnymi błędami, czy niedociągnięciami kontrahenta. Tak istotnego w płynnych działaniach standardowej US Army. Szczególnie w dalszej części opowieści widać to aż za dokładnie. Co zbudowało wówczas nieprzychylną reputację. A co posłużyło za oręż w walce właśnie z tą firmą.

Po ten tytuł warto sięgnąć z jeszcze jednego powodu. W jednym z rozdziałów pojawia się Polski...

Symonides | 2017-01-11
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Książka bardzo ciekawa, można dowiedzieć się bardzo wiele o działalności Blackwater. Jedyne, co troszkę mnie razi, to fakt, że Prince pokazuje swoją firmę w świetle niewiniątka, chłopca do bicia, na którego wszysy się uwzieli. Zapewne ma częściowo rację, ale nie wierzę też, że Blackwater jest nieskazitelnie czyste, a absolutnie wszystko co o nim było słychać to tylko oszczerstwa i kłamstwa. Takie czarnobiałe przedstawienie sprawy ujmuje książce wiarygodności. Nadal jednak jest to kopalnia wiedzy.

WujekGruby | 2016-10-18
Przeczytana: 17 października 2016

#3
Książka ciężka do przeczytania. Nie ze względu na mnogość akcji, lecz nagminną
ilość informacji o jednostce i jej sojusznikach. Czyta się ją z zapartym tchem. Według mnie, warto poznać historię jednostki Blackwater.

Grzegorz M | 2016-08-21

Armia najemników opisana z perspektywy jej twórcy. Blackwater od podszewki, ze sporą dawką wglądu nie tylko w sposób finansowania, rekrutowania, zakres kontraktów, ale także w funkcjonowanie amerykańskiego systemu militarnego i finansowania kontraktów rządowych. Profesjonalizm w ogniu walki i krytyki poprawnie politycznych mediów. Dochodowy biznes z twardym lądowaniem.

zajec6 | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

Pierwsza książka w tej tematyce, którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia. Bardzo fajnie się czyta pomimo niesamowitej ilości faktów, dat i nazwisk nie można się w niej "zgubić" Zdecydowanie polecam nie tylko dla fanów gatunku

scirus | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Ciekawa książka opisująca historię firmy z perspektywy właściciela. W mojej opinii ważny element układanki w celu wyrobienia sobie w miarę obiektywnej oceny. Sama książka napisana w łatwym do czytania językiem.

Mateusz Kłosowski | 2014-12-08

Jeśli poszukujesz historii firmy Blackwater z naciskiem na historię batalii sądowych właściciela - polecam, w przeciwnym wypadku nie kupuj.