Hotel Bertram

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
At Bertram's Hotel
Agatha Christie
Ann

Hotel „Bertram” to miejsce staroświeckie, podobnie jak jego goście. Codzienne rytuały bywalców zakłóca ciąg niezwykłych zdarzeń: zamach na dziedziczkę fortuny, powtarzające się kradzieże, napad na pociąg, wypadek roztargnionego kanonika. Podejrzanych przybywa, a wszystkie ślady prowadzą do hotelu, który pogrąża się we mgle... także mylnych tropów! Panna Marple jest wprawdzie w podróży sentymentalnej, ale pilnie obserwuje, a zdarza się, że i podsłuchuje... Jej intuicja oraz celne wnioski pomogą policji rozwikłać skomplikowaną intrygę.
Thriller z przenikliwymi obserwacjami dotyczącymi postępu oraz nieuniknionych zmian pokoleniowych i obyczajowych.

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Panna Marple przybywa na kilka dni do hotelu "Bertram". Od samego początku czuje, że coś jest w tym miejscu nie tak. Tymczasem, Scotland Yard ma problemy ze zorganizowaną grupą przestępczą. Po pewnym czasie te dwie sprawy zaczynają się w dziwny sposób przeplatać...

Rzadko Agatha Christie mnie rozczarowuje, ale tutaj troszkę się zawiodłam. Niewiele się dzieje przez większą część opowiadania, dopiero pod koniec akcja przyśpiesza. Bardzo ciekawy i kreatywny sposób organizacji grupy przestępczej - to mi się podobało. Także kanonik Pennyfather zaskarbił sobie moją sympatię swoją nieporadnością. Jednak szkoda, że panna Marple miała tak mało udziału tutaj. Wątek Elwiry również jakoś tak mniej mnie zachwycił. Ale ogólnie książka OK, chociaż po Christie zawsze spodziewam się czegoś spektakularnego, jakiejś wisienki na torcie! Tutaj niestety tego nie dostałam.

Finkla | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

Dość długa, jak na tę Autorkę, powieść. Nietypowa o tyle, że to niezupełnie panna Marple rozwiązuje zagadkę. Niezmordowana staruszka jest tylko obecna na miejscu zbrodni i dostarcza Scotland Yardowi kilku kluczowych informacji. Sama również sporo wie, ale to nie jej wiadomości i przemyślenia najbardziej popychają fabułę do przodu.

Z kart wylewa się tęsknota za minioną epoką. Już nigdzie nie ma takich wygodnych foteli, takich smacznych ciasteczek, tak dobrze wyszkolonej służby... Tylko w jednym londyńskim hotelu człowiek odnosi wrażenie, że czas się zatrzymał we wspaniałych, przedwojennych czasach. Miejscu straszliwie drogim, ale i tak zbyt pięknym, aby mogło być prawdziwe.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/05/hotel-bertram-nostalgicznie.html

Kalissa | 2014-07-12
Przeczytana: lipiec 2014

..."Czasem widzimy ludzi, którzy robią coś niemądrego, nawet niebezpiecznego. Ale czy mamy prawo interweniować? Jestem zdania, że z reguły nie"...

Dobra powieść, w której cały wątek kryminalno-sensacyjno-przestępczy łączy się w Hotelu "Bertram" - jakby na wielkiej scenie, gdzie spotykają się wszystkie osoby dramatu.

Nadinspektor Davy w parze z panną Marple byli cudowni. I jak od razu się polubili i zrozumieli - ich rozmowy były najlepsze! Albo świetna jest opinia nadinspektora o pannie Marple: "Ona ma długoletnie życiowe doświadczenie w dostrzeganiu zła, wyobrażeniu zła, podejrzewaniu zła i ruszaniu do bitwy ze złem".

Zakończenie imponujące i zaskakujące! A zdanie, że dzieci Lucyfera rosną jak wawrzyny - przenikające!

Początek powieści nie zapowiadał się ciekawie, było dość nużąco i nudno. Ale warto było się chwilę pomęczyć, gdyż później Christie już mnie porwała swoją kryminalną zagadką i intrygą. Polecam.

Nicość | 2016-08-14

Jestem tym kryminałem bardzo rozczarowana. Rozwiązanie było zaskakujące, ale reszta bardzo nijaka, nudziłam się i nie mogłam się wciągnąć. Odradzam.

Ann | 2014-05-21
Przeczytana: 14 maja 2014

"Kiedy ktoś us­ta­mi wy­powiada kłam­stwa, często prawdę mówi oczami."~ Agatha Christie

Poznaj historię pewnego hotelu, którego losy zaskoczyły miliony!

Witaj w Hotelu Bertram, szczycącego się nienaganną opinią, ciepłym wystrojem, i smakiem dzieciństwa. Znajdziesz tu wszystko czego potrzebujesz. Zadbamy o Twoje wszelkie wygody.

Hotel Bertram każdemu staremu Anglikowi kojarzy się z domem. Jedzenie według przepisów sprzed wojny, pokój umeblowany jak za czasów Henryka VIII, i ta atmosfera nadająca mu całe ciepło. Przemili i znani kanonicy, porucznicy na emeryturze wraz z samotnymi, bogatymi wdowami.

Nie czytałam zbyt dużo opinii tej książki, dlatego też jeszcze z większą chęcią sięgnęłam po nią!

Bohaterów było tu całkiem sporo. "Hotel Bertram" zaliczany jest do historii panny Marple, drugiej po Herckulesie Poirot, znanej postaci stworzonej przez Christie. Szkoda, że główna bohaterka występowała tak niewiele.

Dziedziczka fortuny- Elwira, była ciekawą postacią. Wszyscy myśleli,...

Versinn | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Ach, zionie duch klasycyzmu z tej książki! Hotel "Bertram" to miejsce na swój sposób magiczne. Starano się go utrzymać w dawnym stylu, nie zaopatrywać w technologiczne nowinki, a wszystko po to, by sędziwi goście mogli z nostalgią i łezką w oku powrócić do tych czterech ścian jakie pamiętali z lat młodości.
Książka jest moim zdaniem bardzo nierówna. Pierwsza połowa bardzo ciekawa, potem z kolei robi się mało interesująco i dopiero pod koniec akcja znów nabiera tempa. Mimo że zakończenie jest satysfakcjonujące to jednak nie jest ono zbyt zaskakujące. Rozwiązania można się domyślić uważnie śledząc poczynania bohaterów.

Magdalena | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Książka mi się średnio podobała, ale może dlatego, że najpierw obejrzałam ekranizację. Ciekawa historia, która wolno się toczy, natomiast zakończenia można się domyślić.

Renax | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Szczerze mówiąc, oceniłam ten kryminał jako przeciętny. Za dużo wielkiego świata i za mało zwykłego życia. Na plus w tej książce jest dla mnie postać kanonika, zapominalskiego i w ogóle skonstruowanego z wielkim humorem.
Bardzo podoba mi się to, że Agatha Christie docenia życie starszych ludzi - zauważa ich ciekawość - wciąż - świata, i tą afirmującą chęć do życia.

Świetny kryminał, z doskonałą intrygą, mimo nużącego początku.