Oni cię nie zawiodą

Okładka książki Oni cię nie zawiodą Sylwester Szefer
Okładka książki Oni cię nie zawiodą
Sylwester Szefer Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2014-01-01
2014-01-01
modlitwa święci św. Rita św. Antoni św. Juda Tadeusz dobra śmierć

Okładka książki Kobieta i mężczyzna. Boska miłość Joachim Badeni OP, Sylwester Szefer
Kobieta i mężc... Joachim Badeni OP, ...

Na chrzcie otrzymujemy swojego niebiańskiego orędownika, którego imię odtąd nosimy. Jednak w historii Kościoła są święci, zajmujący się wstawiennictwem w określonych problemach. Troje z nich otrzymało miano Świętych od spraw trudnych i beznadziejnych. Właśnie o nich traktuje niniejsza pozycja. Zawiera również modlitwy do nich.

Święty Juda jest krewnym Pana Jezusa, jednym z 12 apostołów. Głosił Ewangelię w Mezopotamii i Persji. To on w odpowiedzi na prośbę króla Abgara V z Edessy o uzdrowienie, odwiedził go z Dobrą Nowiną. Przyniósł mu również odbity na płótnie wizerunek Zbawiciela. W czasie kontemplacji Cudownego Obrazu władca został uleczony z trądu, zaś Edessa stała się I chrześcijańskim państwem.
Wspomnienie świętego Judy Tadeusza obchodzimy 28 października. Jest on patronem strażaków oraz pracowników służby zdrowia.

Święty Antoni Padewski urodził się w zamożnej, mieszczańskiej rodzinie w dwunastowiecznej Lizbonie. Wstąpił później do klasztoru i wyruszył jako misjonarz do Maurów ze Słowem Bożym. Z powodu złego stanu zdrowia musiał wrócić do Portugalii. Spotkał się potem ze świętym Franciszkiem z Asyżu i był pod ogromnym wrażeniem jego skromności i pokory. Antoni stał się później wędrownym duszpasterzem. Przemawiał do prostych ludzi w ich ojczystym języku na terenie: Hiszpanii, Francji oraz Italii. W czasie tych spotkań dochodziło do licznych uzdrowień. Słowo Boże głosił szczególnie w rejonach opanowanych przez heretyków. Jego kazania były tak wstrząsające, iż zaczęto go nazywać: "Młotem na heretyków".
Został obdarzony wieloma charyzmatami, w tym: leczenia, rozmnażania pokarmów, modlitwy o pogodę (zatrzymał ulewy niszczące plony),proroctwa, słowa oraz czytania w sercach ludzi. Często przedstawia się go z małym Panem Jezusem na ramieniu, gdyż w czasie snu przyszły święty został zapewniony przez Dzieciątko Jezus o Boskiej Miłości.

Święty Antoni założył również studium teologiczne w Bolonii. Z ambony walczył z nadużyciami władzy, sprzeciwiał się krzywdzie i przemocy społecznej,stanął w obronie bezprawnie więzionych w Weronie ludzi. W czasie jego rekolekcji w Padwie wielu się nawróciło, a samo miasto zamierało czekając na kazania świętego Antoniego. Dzięki niemu zmieniono prawo dot. zadłużenia. Odtąd to sąd decydował o winie dłużnika i zwrocie długu.

Już rok po śmierci Antoni Padewski został kanonizowany. Jest patronem: dobroczynności, młodych, a także narzeczonych. Dzięki niemu wielu osobom udało się odnaleźć zgubione przedmioty. Przed jego figurą składane są datki na rzecz ubogich. Tuż po śmierci świętego odnotowano 53 cudy, a wśród nich uzdrowienia z: paraliżu, padaczki, jadłowstrętu oraz zniekształceń ciała.

W niniejszej książce przybliżono nam również postać świętej Rity, prostej, niewykształconej kobiety, o której wstawiennictwo proszą wierni w sprawach beznadziejnych. Była wymodlonym dzieckiem bezpłodnej pary ubogich, ale pobożnych rolników. Mimo, iż osiągnęła zaledwie 150 centymetrów wzrostu wykazywała się niezwykłą energią i mocną osobowością. Wydaną ją za gwałtownego mężczyznę, który dzięki jej wpływowi zmienił się na lepsze. Mieli dwóch synów o iście południowym temperamencie. Gdy ich ojca zamordowano, przysięgli zemstę. Zaś ich matka błagała Boga, aby raczej zmarli, niż stali się mordercami. Nie zdążyli się zemścić, gdyż zmarli w czasie zarazy.
Rita gdy została sama w wieku zaledwie 30 lat, na nowo zapragnęła oddać swe życie Bogu. Chciała wstąpić do zakonu augustianek, ale tam jej nie przyjęto, ponieważ była wdową. Przyszła święta długo się modliła. W czasie snu została przeniesiona do klasztornej kaplicy. Natomiast siostry zakonne zrozumiały, iż ma zostać wśród nich. Wkrótce przeszła próbę posłuszeństwa, gdy przeorysza nakazała jej codzienne podlewanie uschniętej winorośli. Po kilku miesiącach martwy krzew zazielenił się i zaowocował. Zaś w czasie rekolekcji poświęconych Męce Pańskiej zapragnęła Rita ulżyć Panu Jezusowi w cierpieniu. Jeden z kolców korony cierniowej odłamał się i ranił ją w czoło. Rana zaczęła krwawić i nie chciała się goić. Rita nosiła ją do końca życia. Tylko w czasie pielgrzymki do Rzymu rana zasklepiła się, by umożliwić pobożnej zakonnicy udział w żmudnej wędrówce. Po powrocie do klasztoru rana otworzyła się na nowo. Na krótko przed śmiercią Rita poprosiła krewną o czerwoną różę ze swego dawnego ogrodu. Ku zdumieniu jej kuzynki spod śniegu wyrastały piękne kwiaty, podobnie było też z figami. Natomiast celę świętej Rity zaczęła wypełniać cudowna woń róż zamiast dotychczasowego smrodu wydobywającej się z jej rany ropy.

Wspomnienie świętej Rity obchodzimy w dniu jej śmierci - 22 maja. W wielu miejscach święci się też róże na jej pamiątkę. Jej pogrzeb nigdy się nie odbył, gdyż nie została pochowana w ziemi. Jej ciało nie uległo rozkładowi, dziś możemy je oglądać w szklanym sarkofagu.
Jest patronką: zgody i pokoju w małżeństwie, rodzinie i każdej społeczności. Jej atrybutem jest święta. Miejscem jej szczególnego kultu w Polsce jest kościół augustianek w Krakowie. Jak podkreślał Jan Paweł II jej świętość polega na gotowości przebaczania i pogodzeniu się z cierpieniem.

Podsumowując wspomniani wyżej święci byli autentycznymi świadkami wiary w Zbawiciela. Wskazują nam drogę, którą powinniśmy kroczyć zawierzając nasze troski i życie Bożemu Miłosierdziu. Dzięki przykładowi świętej Rity dostrzegamy również, iż dotrzeć do Raju możemy też wykonując sumiennie swoje codzienne obowiązki, gdyż każdy człowiek ma przygotowaną przez Pana inną ścieżkę wiodącą do Nieba.

Święty Juda jest krewnym Pana Jezusa, jednym...

Sylwester Szefer wziął pod lupę trzech świętych, którzy słyną ze swojego wstawiennictwa w sprawach szczególnie trudnych. Zaprezentował sylwetki św. Judy Tadeusza, św. Antoniego Padewskiego oraz św. Rity z Cascii. Oprócz skróconych żywotów oraz cudów, których dokonał Bóg za ich wstawiennictwem w książce znajdziemy także modlitwy do nich (zarówno te tradycyjne, jak i najnowsze).

Autor posługując się systematyką chronologiczną przedstawia najpierw św. Judę Tadeusza - apostoła, który był spokrewniony z Jezusem (nazywany jest nawet bratem Pańskim),a znajomość jego życia i działalności wśród wiernych ciągle nie zachwyca. Może to efekt tego, że orędownik nie pojawia się zbyt często na kartach Pisma Świętego. Został wymieniony tylko w spisach apostołów. Ponadto jeden z ewangelistów zanotował jego pytanie postawione Jezusowi w wieczerniku podczas ostatniej wieczerzy: Panie, cóż się stało, że nam się masz objawić, a nie światu?. Imię Juda oznacza "chwała Jahwe", Tadeusz zaś znaczy "odważny". W pełni zrealizował symbolikę swoich imion. Zginął śmiercią męczeńską, zabity pałkami (w tym samym czasie Szymona przecięto drewnianą piłą). Relikwie obu apostołów znajdują się w bazylice św. Piotra w Rzymie. Święty Juda Tadeusz jest patronem chorych, pracowników służby zdrowia, strażaków, policjantów, opiekunem i orędownikiem w szczególnie trudnych i nagłych sprawach.

Kto nie widział w żadnym kościele skarbony ze św. Antonim Padewskim? Wspominałem już kiedyś o nim przy okazji odwiedzin w sanktuarium w Radecznicy (przypomnę, że to jedyne miejsce na świecie, gdzie objawił się ten święty - 8 maja przypada 350 rocznica objawień, uroczysta msza święta w bazylice ojców bernardynów będzie sprawowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore). Św. Antoni Padewski czerpał inspirację z działalności św. Franciszka z Asyżu (był jego uczniem). Pochylał się nad ubogimi ostrzegając wiernych, że nie okazując miłosierdzia najbardziej potrzebującym zamykają swoją drogę do zbawienia (Kto zatyka uszy, by nie słyszeć głosu biedaka, sam będzie wołał, a nie zostanie wysłuchany - fragment z kazania św. Antoniego). Portugalski święty to także znakomity kaznodzieja, którego władze zakonne wyznaczały do najtrudniejszych zadań, teolog, charyzmatyk (posiadał dar uzdrawiania, dar rozmnażania pokarmów, dar proroctwa, dar czytania w ludzkich sercach, dar modlitwy o pogodę - zatrzymanie burzy i ulewy). Znany jest głównie dzięki darowi słowa. Z pomocą Ducha Świętego Antoni potrafił zmienić obyczaje całego miasta! Ceniony głównie jako patron rzeczy zagubionych.

Wreszcie autor przechodzi do św. Rity, która jest chyba najbardziej znana spośród trzech świętych zaprezentowanych w książce "Oni Cię nie zawiodą" jako orędowniczka w sprawach beznadziejnych, trudnych, po ludzku wydających się za nierozwiązywalne. Sama nie miała łatwego życia. Tradycyjnie rodzice nie pozwoli jej na wstąpienie do klasztoru mimo głębokiego pragnienia i poczucia powołania (ile razy powtarza się ta historia...?). Skłonili ją za to do małżeństwa, które okazało się dość trudne. Jakby tego było mało, mąż pewnego dnia nie wrócił do domu. Rita usilnie modliła się, że woli aby synowie zginęli niż zemścili się na zabójcach ojca (Panie Jezu Chryste, chroń ich od złego i raczej zabierz ich z tego świata, niżbyś miał dopuścić, by zgrzeszyli, przelewając krew). Modlitwa została wysłuchana - synowie zginęli w zarazie, która nawiedziła okolicę... Rita nie zwątpiła nawet przez chwilę i wstąpiła do zakonu. Jej wzrost (150 cm) był odwrotnie proporcjonalny do pokładów wiary, które w sobie znajdowała. A jej imię oznacza "perełka". Do dziś ciało św. Rity pozostało w stanie nienaruszonym.

Meritum książki nie są jednak skrócone życiorysy trzech świętych, ale zbiór modlitw do każdego z tych, którzy wstawiają się za nami u Boga w sprawach szczególnie trudnych, pozornie niemożliwych do rozwiązania. Cieszy mnie różnorodność modlitw. W "Oni Cię nie zawiodą" znajdziemy litanie, nowenny, pieśni oraz mnóstwo innych modlitw. Atutem jest także twarda oprawa i niewielki format pozwalający zabierać ze sobą zbiór opracowany przez Sylwestra Szefera.

Bardzo lubię myśl św. Ignacego Loyoli: Módl się tak jakby wszystko zależało od Boga. Działaj tak, jakby wszystko należało do ciebie. Szczera modlitwa i uczciwe działanie to siła nie do pokonania. Książka "Oni Cię nie zawiodą" wpisuje się w tę filozofię. Nikt przecież nie zachęca do bierności. Są jednak takie sytuacje, w których nasze siły zawodzą i żadnym sposobem nie możemy sami znaleźć rozwiązania. Wtedy dobrze mieć pod ręką zbiór modlitw przygotowany przez Sylwestra Szefera. Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.

• Religia

Dodaj cytat z książki Oni cię nie zawiodą