Małżeństwo? 77xTAK! Małżeńskie historie o przebaczeniu

Okładka książki Małżeństwo? 77xTAK! Małżeńskie historie o przebaczeniu Sylwester Szefer
Okładka książki Małżeństwo? 77xTAK! Małżeńskie historie o przebaczeniu
Sylwester Szefer Wydawnictwo: Esprit poradniki
poradniki
Esprit
2010-01-01
2010-01-01
9788361989325
małżeństwo

Okładka książki Kobieta i mężczyzna. Boska miłość Joachim Badeni OP, Sylwester Szefer
Kobieta i mężc... Joachim Badeni OP, ...

1970

"Wtedy Piotr zbliżył się do Niego i zapytał: "Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?". Jezus mu odrzekł: "Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy"."
(Mt 18, 21–22)

Do sporu czy poważniejszej kłótni nie trzeba wiele. Nawet jedna mała iskierka wystarczy, by wzniecić ogień, który błyskawicznie może spowodować pożar. Doprowadzić do awantury nie jest trudno - to wręcz banalnie proste. Jednak pogodzić się i przebaczyć to zdecydowanie trudniejsza sztuka. Człowiek jest stworzony do przebywania w stadzie i nawet jeśli lubi samotność, to nie potrafi trwać w niej zbyt długo, ponieważ zaczyna go to męczyć. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i kłócimy się, częściej bądź rzadziej, przecież to nic złego. Poza tym nieraz kłótnia ma zbawienny wpływ, ponieważ oczyszcza atmosferę i pozwala na zbudowanie czegoś trwalszego. Jedną zasadniczą, a zarazem najtrudniejszą, umiejętnością jest... przebaczenie.

Małżonkowie przysięgając sobie dozgonną miłość, wierność i uczciwość małżeńską, powinni przez całe życie pamiętać o tym, aby dbać o siebie nawzajem. Nieważne, czy staż małżeński trwa pół roku, dziesięć czy trzydzieści lat - należy nieustannie przypominać sobie, dlaczego kochamy tę drugą osobę, z jakiego powodu jest dla nas ważna i wyjątkowa. Nawet jeśli para zna się na wylot, nie powinna zapominać o okazywaniu sobie bliskości, czułości oraz troski. Małżonkowie muszą pamiętać o tym, że najmniejsza drobnostka potrafi ożywić związek, pomagając ponownie zachwycić się sobą. W związku należy nauczyć się swojej drugiej połówki - to nie przychodzi od razu, ale krok po kroku można to osiągnąć. Partnerstwo polega na dopełnianiu się, bezwzględnej akceptacji i pielęgnowaniu swojej odmienności oraz różnorodności. Nie wolno zmieniać drugiej osoby na siłę, a kiedy przebaczamy to całkowicie, bez stawiania warunków.

Sylwester Szefer udziela rad, w jaki sposób można uniknąć zupełnie zbędnego konfliktu, który nie doprowadzi do niczego dobrego. Na podstawie doświadczeń własnych, a także świadectw wielu małżonków, autor opowiada, jak radzić sobie z kryzysem małżeńskim, jak również przedstawia różnice pomiędzy damskim a męskim punktem widzenia na identyczne sprawy. Zapewniam, że owa lektura pozbawiona jest sztucznego moralizatorstwa czy bezsensownego bełkotu. Na przykładzie własnym oraz znajomej mogę stwierdzić, iż ten poradnik otwiera oczy, pozwalając spojrzeć na swoją drugą połowę z zupełnie innej perspektywy, tej zdecydowanie łagodniejszej i przepełnionej ogromem miłości. Nie należy sugerować się tytułem książki, bo zaręczam, że będzie ona idealną lekturą także dla par niezwiązanych przysięgą małżeńską. A co więcej, rady zawarte w "Małżeństwo? 77xTAK!" mogą bez problemu zostać wprowadzone w życie także przez osoby niewierzące, ponieważ są niezwykle uniwersalne. Jeżeli pragniesz jeszcze mocniej wejść w relację ze swoim partnerem, to bez zastanowienia rozejrzyj się za pozycją Sylwestra Szefera. Jest tego warta.

(Mt 18, 21–22)

Do sporu czy poważniejszej kłótni nie trzeba...

• 2015
  • Dawno, dawno temu