Martha Quest

Okładka książki Martha Quest
Doris Lessing Wydawnictwo: Albatros Cykl: Dzieci przemocy (tom 1) literatura piękna
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Dzieci przemocy (tom 1)
Tytuł oryginału:
Martha Quest
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2008-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-06-01
Data 1. wydania:
1997-01-01
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373596801
Tłumacz:
Magdalena Słysz
Tagi:
bunt Afryka Południowa rasizm nietolerancja
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
210 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
498

Na półkach: , , ,

Portret młodej kobiety osadzony w latach 30. w Afryce Południowej. Opowieść o rebelii, wewnętrznym buncie.Pierwsza z pięciu książek z cyklu Dzieci Przemocy, połączonych postacią bohaterki – Marthy Quest. Nastoletnia Martha dorasta w brytyjskiej Rodezji. Niepokorna, wrażliwa, obdarzona zmysłem obserwacji patrzy krytycznie na swoich rodziców i otoczenie. Usiłuje znaleźć swoje miejsce w życiu. Chce się podobać, chce kochać i być kochana. Chce wyzwolić się z ram konwenansów i niekończących się powinności. Jej bunt jest skazany na niepowodzenie. Nawet ucieczka z prowincji nie oznacza dla niej wyzwolenia. Pracując jako sekretarka w kancelarii prawnej odkrywa, że wciąż obraca się w świecie obcych sobie ludzi, których nie potrafi zrozumieć, że pod pozorami przyjaźni i deklaracjami uczuć kryją się rasizm i nietolerancja. Tyle opisu z okładki.
Ten opis przekonał mnie do sięgnięcia po tę książkę. Zapowiadało się ciekawie, wielowątkowo i barwnie, czyli tak jak lubię. I na tym niestety się skończyło. Książka ma 415 stron, mnie udało się doczytać do 225, dalej naprawdę nie dałam rady. Główna bohaterka Martha jawi się, przynajmniej mnie, jako nieporadna uczuciowo i życiowo bohaterka z przerostem ambicji, za którą nie idą żadne czyny. Martha, chodź urodziła się w ubogiej kolonialnej rodzinie, uważa się za kogoś lepszego niż jej rówieśnicy. Nienawidzi i pogardza swoimi rodzicami. Obwinia ojca za biedę w rodzinie, matce zarzuca służalczość wobec dużo lepiej sytuowanych sąsiadów, którzy w niej budzą pogardę i niechęć, choć przyjaźni się z ich córkami. Martha ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, ale nie idą za tym żadne dokomania. Uważa się za mądrzejszą i oczytaną, ale nie zdaje egzaminów na studia, dzięki którym mogłaby wyrwać się do miasta ze znienawidzonej kolonii. Nie zdaje na studia, bo zapada na chorobę oczu, mimo, że po jakimś czasie zdrowieje, egzaminy pozostają niezdane, "bo jakoś się nie składało". pracę w miasteczku załatwia jej kolega. Martha zostaje maszynistką w kancelarii prawnej. Okazuje się, że nic nie umie. Musi nauczyć się przede wszystkim pisania na maszynie, prawidłowego czytania i formułowania pism prawniczych. Mimo, że wyprowadziła się z domu rodzinnego, pozostaje pod silnym wpływem matki, która nawet z doskoku próbuje kierować jej życiem. Odwiedza ją w wynajmowanym pokoju, który natychmiast krytykuje. Wskazuje Marcie z kim powinna się przyjaźnić i jakie dzięki temu osiągnie korzyści. wreszcie wybiera jej narzeczonego, można powiedzieć, bez porozumienia z córką. Donovan okazuje się chłopakiem zupełnie nie z jej bajki. Typowy jedynak, synek bogatych (z pozoru), snobistycznych rodziców. W niedziele lansuje się w klubie sportowym, a soboty rezerwuje na politykowanie w gronie partyjnej młodzieżówki. Czasami zabiera Marthę do klubów w towarzystwie swoich jeszcze bardziej zblazowanych przyjaciół lub do kina, ale tylko na ambitne filmy. Ta para ewidentnie do siebie nie pasuje. Mają inne zainteresowania, inne oczekiwania, czytają inne książki lubią inne filmy, Martha źle się czuje się w towarzystwie nachalnych znajomych swojego chłopaka. No ale mama powiedziała, że to dobra partia...dotąd dotarłam, nie powiem, że bez wysiłku. Fabuła ciągnie się niewyobrażalnie, dialogi drętwe i nic niewnoszące. Narracja w ogóle nie posuwa fabuły, wszystko jest mdłe, rozmyte i strasznie sztywne. Zaciekawienia brak, rozbudzenia wyobraźni brak, ciekawości dalszego czytania brak.
Jakoś nie dostrzegłam w tej książce ani piękna obrazów przyrody, ani realizmu w opisie życia bohaterów. Dostrzegłam za to nudę, rozwlekanie akcji, której główna bohaterka prezentuje bardzo niski poziom dostosowania do otaczającego ją życia.
Do tej pory ukazały się trzy części przygód Marthy, z pięciu zapowiadanych. Biorąc pod uwagę rozwlekły "wkołomaciejowy" styl pisania autorki, nie dziwię się, że tego jest tak dużo. Ja niestety w kolejne części zagłębiać się nie zamierzam. Jutro bez żalu i bez wyrzutów, niedoczytania do końca, oddam ksiązkę do biblioteki i zapomnę o niej jak najszybciej.
Kolejne moje rozczarowanie jesli chodzi o twórczość Noblistów...Albo jestem za mało wyrobionym czytelnikiem, albo mam za duże oczekiwania.

Portret młodej kobiety osadzony w latach 30. w Afryce Południowej. Opowieść o rebelii, wewnętrznym buncie.Pierwsza z pięciu książek z cyklu Dzieci Przemocy, połączonych postacią bohaterki – Marthy Quest. Nastoletnia Martha dorasta w brytyjskiej Rodezji. Niepokorna, wrażliwa, obdarzona zmysłem obserwacji patrzy krytycznie na swoich rodziców i otoczenie. Usiłuje znaleźć swoje...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    296
  • Chcę przeczytać
    236
  • Posiadam
    94
  • Teraz czytam
    8
  • Nobliści
    6
  • 2012
    5
  • 2013
    4
  • Literatura angielska
    4
  • Afryka
    3
  • Domowa biblioteczka
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Martha Quest


Podobne książki

Przeczytaj także