rozwiń zwiń

Ptasiek

Okładka książki Ptasiek
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Ptasiek (1984) literatura piękna
317 str. 5 godz. 17 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Birdy
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
317
Czas czytania
5 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
8371207581
Tłumacz:
Jolanta Kozak
Ekranizacje:
Ptasiek (1984)
Tagi:
wojna kanarki trauma wojenna choroba psychiczna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
479
428

Na półkach: , ,

Dawno temu, gdy byłam jeszcze nastolatką obejrzałam pewien film. Nie pamiętam w tej chwili, jakie miałam przemyślenia po seansie, ale pamiętam dobrze, że mi się podobał. Wryła mi się wtedy w pamięć najbardziej charakterystyczna scena z tegoż obrazu: kucający na poręczy łóżka, nagi mężczyzna, wpatrzony w okno.

To tytułowy Ptasiek – pacjent szpitala psychiatrycznego. Co go tam zawiodło? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że pasja, która z czasem zaczęła przeradzać się w chorobę, ale to jednak nie do końca prawda.
Jego przyjaciel Al, przychodząc do niego, usiłuje nawiązać z nim jakikolwiek kontakt, bo Ptasiek z nikim nie rozmawia, nie robi w zasadzie nic po za świdrowaniem wzrokiem obranego przez siebie celu i spełnianiem często z pomocą personelu szpitalnego, swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych. Al, wraca w swych opowieściach do historii ich wspólnej przyjaźni, przygód z młodych lat, do czasów, gdy ten pasjonat ptaków dopiero zaczynał swoją przygodę z nimi – fascynacja dość szybko zaczęła przybierać niezdrową formę, przesłoniła mu świat i zatarła granicę między rzeczywistością, a wyimaginowanym światem marzeń.
Opowieści Ala, o ich życiu, dzieciństwie, brutalności świata, wojnie, przeplatają się z dość monotematycznymi, ale kojącymi opisami z życia jego ptasich podopiecznych, kanarków – niesamowite, jak początkowo niepozorna pasja może przeistoczyć się w mistrzostwo hodowli. Ptasiek wie o kanarkach niemal wszystko, obserwuje je całymi godzinami, uczy się ich życia, systemu porozumiewania się. Próbuje też posiąść sztukę latania…

„Ptasiek” Williama Whartona to bardzo specyficzna opowieść. Mówi nie tylko o spełnianiu marzeń graniczącym z szaleństwem, opowiada także o pragnieniu bycia wolnym i niczym nieskrępowanym, o ucieczce ze świata zła i brutalności, o miłości szeroko pojętej i pięknie. Może sprawić, że zaczniemy trochę inaczej postrzegać rzeczywistość, zwracać uwagę na wartości, których dotychczas nie widzieliśmy (albo nie chcieliśmy widzieć).

Czy to książka dla każdego? Myślę, że tak, ale nie na każdy moment życia i nie na każdą chwilę czytelniczej drogi. Dlaczego? Bo czytając ją w niewłaściwej chwili można jej nie zrozumieć i przez to źle ocenić, a to już krótka droga do wyrządzenia krzywdy tej bardzo dobrej psychologicznej powieści.

Na koniec taka mała refleksja…Najprawdopodobniej, ile by się nie napisało słów o debiucie Whartona – czy stronę czy pięć – to chyba nigdy i tak nie odda się w pełni tego, co chciałoby się o nim powiedzieć. Polecam osobiste zmierzenie się z ubraniem myśli w słowa po zakończonej lekturze „Ptaśka”.

**http://ksiazkowka.blox.pl**

Dawno temu, gdy byłam jeszcze nastolatką obejrzałam pewien film. Nie pamiętam w tej chwili, jakie miałam przemyślenia po seansie, ale pamiętam dobrze, że mi się podobał. Wryła mi się wtedy w pamięć najbardziej charakterystyczna scena z tegoż obrazu: kucający na poręczy łóżka, nagi mężczyzna, wpatrzony w okno.

To tytułowy Ptasiek – pacjent szpitala psychiatrycznego. Co go...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15 690
  • Chcę przeczytać
    5 630
  • Posiadam
    2 217
  • Ulubione
    767
  • Teraz czytam
    168
  • Chcę w prezencie
    116
  • Literatura amerykańska
    81
  • 2013
    41
  • William Wharton
    35
  • 2014
    32

Cytaty

Więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
William Wharton Ptasiek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także