rozwiń zwiń

Dlaczego narody przegrywają

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają
Daron AcemogluJames A. Robinson Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
579 str. 9 godz. 39 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Why nations fail
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2014-04-28
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-28
Liczba stron:
579
Czas czytania
9 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377852842
Tłumacz:
Jerzy Łoziński
Tagi:
polityka gospodarka historia gospodarcza
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Wąski korytarz. Państwa, społeczeństwa i losy wolności Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,8
Wąski korytarz... Daron Acemoglu, Jam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
160 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
509
14

Na półkach:

Przyznam, że teoria kładąca nacisk na znaczenie instytucji dla rozwoju państwa jest bardzo zgrabna, przy czym ma pewne znaczące słabości. Po pierwsze, powstaje tu dylemat jajka i kury. Według autorów to instytucje kreują wzrost, ale przecież zależność może być odwrotna. Najpierw powiększa się tort do podziału, co umożliwia tworzenie bardziej inkluzywnych instytucji. Po prostu ludzie nie muszą już walczyć o przetrwanie, mogą więc sobie pozwolić na bardziej uczciwe traktowanie innych. Po drugie, teoria nie uwzględnia faktu, że każde państwo jest częścią mechanizmu naczyń połączonych i jego instytucje są przedmiotem oddziaływania zewnętrznych sił, które nie zawsze są życzliwie nastawione. Oczywiście autorzy przyznają negatywny wpływ kolonializmu i handlu niewolnikami na rozwój państw trzeciego świata, jednak sprawiają wrażenie, jakoby miał on charakter statyczny. Kiedyś był jakiś tam Cecil Rhodes, król Leopold w Kongo czy inny hiszpański wicekról Peru, ale później nabroili tubylcy, którzy zgodnie z żelaznym prawem oligarchii Roberta Michelsa odtwarzali na własną zgubę ekstraktywistyczne instytucje. Nie ma w ogóle mowy o wpływie neokolonializmu Stanów Zjednoczonych, Europy - a ostatnio również Chin - na utrzymywanie instytucji wyzysku. Co więcej, to właśnie te instytucje wyzysku mogą umożliwiać podtrzymywanie bardziej demokratycznych instytucji w krajach centrum globalnej gospodarki kapitalistycznej. Może o tym świadczyć kryzys "amerykańskiego snu" i tamtejszej demokracji w dobie rodzącej się potęgi Chin, które zdobywają kolejne przyczółki w różnych częściach świata. Tyle jeśli chodzi o teorię. W warstwie czysto informacyjnej książka spełnia swoje zadanie, a miejscami zawiera ciekawe smaczki. Czy wiecie, że jeszcze w XIX wieku, zanim Afrykanerzy stworzyli instytucje apartheidu, czarni rolnicy z Afryki Południowej urządzali zbiórki w funtach szterlingach na pomoc charytatywną dla biednych, białych robotników w Anglii?

Przyznam, że teoria kładąca nacisk na znaczenie instytucji dla rozwoju państwa jest bardzo zgrabna, przy czym ma pewne znaczące słabości. Po pierwsze, powstaje tu dylemat jajka i kury. Według autorów to instytucje kreują wzrost, ale przecież zależność może być odwrotna. Najpierw powiększa się tort do podziału, co umożliwia tworzenie bardziej inkluzywnych instytucji. Po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    986
  • Przeczytane
    195
  • Posiadam
    57
  • Teraz czytam
    25
  • Do kupienia
    6
  • Ekonomia
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Chcę kupić
    3
  • 2020
    3
  • 2023
    3

Cytaty

Więcej
Daron Acemoglu Dlaczego narody przegrywają Zobacz więcej
Daron Acemoglu Dlaczego narody przegrywają Zobacz więcej
Daron Acemoglu Dlaczego narody przegrywają Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także