Paragraf 22

Okładka książki Paragraf 22
Joseph Heller Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Paragraf 22 (1970) literatura piękna
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Catch-22
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7359-803-4
Tłumacz:
Lech Jęczmyk
Ekranizacje:
Paragraf 22 (1970)
Tagi:
II wojna światowa bezsens wojny
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
3322 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
264
40

Na półkach: , ,

Jak nazwać zmieszanie z błotem, pseudo-patriotycznych, okraszonych patosem i martyrologią pobudek, które mają usprawiedliwiać coś bezsensownego? A może tak... "Paragraf 22"?

I tu trzeba uściślić, bo dla niektórych powyższy wstęp może okazać się haniebną, antypatriotyczną herezją. Walka o wolność nigdy dla nas Polaków nie była bezsensowna i wykpiwana. Wręcz przeciwne, podchodziliśmy do tego z wielką dumą i wzniosłością, niekiedy dorabiając ideologię kilkukrotnie przekraczającą faktyczny stan rzeczy. Wstęp ten nie tyczy się samej walki, a raczej pewnych mechanizmów wojskowych, jakie pięknie i z należytą ironią, na podstawie całkowicie zmyślonych sytuacji wyśmiał pan Heller. Zasady w wojsku są jasne i wszędzie podobne. Rozkaz jest rozkaz! Każą przywalić głową w mur? Należy przywalić i to kilkukrotnie bo zapewne ma to istotne znaczenie strategiczne. Zdanie przełożonego jest zdaniem niepodważalnym a decyzja święta. Niestety, przełożony może się okazać durniem i tu sytuacja się komplikuje. Cóż począć? Ślepo wykonywać rozkazy, czy też się sprzeciwić, narażając się na nieprzyjemne konsekwencję? Pewnego razu, podczas przedstawiania przez jakiegoś wojskowego karabinu, Jacek Kaczmarski - nasz rodzimy bard - spytał czy drewniana kolba może zostać wykonana z drzewa genealogicznego. Owszem - odpowiedział z pełną powagą pan wojskowy - lecz pod warunkiem, że będzie ono wystarczająco twarde. Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, by nieco wyjaśnić motywy jakimi - zakładam - kierował się Joseph Heller przy pisaniu Paragrafu 22.

Sama treść tytułowego paragrafu dwudziestego drugiego idealnie przedstawia pełną absurdu i ironii naturę książki. Mówi on o tym, iż każdy chory psychicznie żołnierz może poprosić o zwolnienie go z pełnienia służby i powrót do kraju. Jest jednak kruczek. Każdy kto prosi o zwolnienie ze służby kieruje się zdroworozsądkową obawą o swoje życie, więc jest zdrowy psychicznie. A gdy jest zdrowy, to musi walczyć. Prosta sprawa, prawda? Sam paragraf jest oczywiście zmyślony, podobnie jak postacie i sytuacje między nimi zachodzące, jednak gdyby się zastanowić i głębiej poszukać, to pewnie znalazłoby się kilka absurdów w rzeczywistych przepisach wojskowych (czy jak to się tam nazywa).

Kolejną cechą piętnowaną przez Hellera jest pseudo-patriotyzm. Propaganda amerykańska z Wujem Samem na czele prężnie działała przez cały okres II światowej sprawiając, że wyprawa na wojnę niejednokrotnie traktowana była jak wakacyjna przygoda. Poza ogromną rzeszą ludzi którzy wcale nie chcieli walczyć, pojawiali się i tacy, dla których była to... atrakcja. I z pewnością nie kierowali się odwagą ani patriotyzmem, lecz zwyczajną głupotą. Nieznajomością realiów wojny, gdzie śmierć ludzi stanowi codzienność.

Oprócz tej głównej osi książki - wojny - w "Paragrafie 22" znajdziemy mnóstwo anegdot, dygresji, opowiastek, które (przynajmniej mnie) powalają swym humorem. Dla wielbicieli absurdu, ironii i luźnego podejścia do różnych, niekoniecznie luźnych tematów, z pewnością ta pozycję będzie łakomym kąskiem. Dla mnie, choć z wieloma poglądami zawartymi w książce się nie zgadzam, jest to coś wspaniałego i właśnie tym pozamerytorycznym, emocjonalnym argumentem zaręczam, iż naprawdę warto przeczytać. Polecam.

Jak nazwać zmieszanie z błotem, pseudo-patriotycznych, okraszonych patosem i martyrologią pobudek, które mają usprawiedliwiać coś bezsensownego? A może tak... "Paragraf 22"?

I tu trzeba uściślić, bo dla niektórych powyższy wstęp może okazać się haniebną, antypatriotyczną herezją. Walka o wolność nigdy dla nas Polaków nie była bezsensowna i wykpiwana. Wręcz przeciwne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    14 039
  • Chcę przeczytać
    13 420
  • Posiadam
    3 140
  • Ulubione
    1 073
  • Teraz czytam
    605
  • Chcę w prezencie
    167
  • Klasyka
    125
  • Literatura amerykańska
    94
  • 100 książek BBC
    87
  • 2019
    76

Cytaty

Więcej
Joseph Heller Paragraf 22 Zobacz więcej
Joseph Heller Paragraf 22 Zobacz więcej
Joseph Heller Paragraf 22 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także