Fatamorgana

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
On Black Sisters’ Street
venicet5

Przełamująca tabu opowieść o kobietach, które za wszelką cenę postanowiły spełnić swoje marzenia. Losy czterech kobiet z Nigerii łączą się w Antwerpii, która ma stać się ich przepustką do lepszego życia. Sisi po studiach nie mogła znaleźć pracy, Efe urodziła dziecko w wieku szesnastu lat. Ama była gwałcona przez konkubenta matki, a Joyce ocalała z rzezi w sudańskim mieście. Każda z nich...

Losy czterech kobiet z Nigerii łączą się w Antwerpii, która ma stać się ich przepustką do lepszego życia. Sisi po studiach nie mogła znaleźć pracy, Efe urodziła dziecko w wieku szesnastu lat. Ama była gwałcona przez konkubenta matki, a Joyce ocalała z rzezi w sudańskim mieście. Każda z nich została zwerbowana przez Delego, któremu oddała swoją wolność w zamian za możliwość ucieczki. Desperacka decyzja o sprzedaży własnego ciała i godności wydaje się dziewczynom jedynym wyjściem. Jednak ponura rzeczywistość i nieoczekiwana śmierć jednej z nich sprawiają, że marzenia o lepszym życiu oddalają się coraz bardziej.

Unigwe decyduje się pokazać czytelnikom gorzką prawdę o świecie, bez moralizatorstwa czy pouczania. Fatamorgana to poruszająca historia, która zdobyła uznanie czytelników, recenzentów i pisarzy na całym świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Monika | 2015-05-31
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Nie przekonała mnie ta "Fatamorgana".

Beza | 2018-02-28

Świetna książka, bardzo polecam. Kilka młodych kobiet szukając łatwiejszego życia podejmie dramatyczne w skutkach decyzje. Ale czy droga na skróty okaże się łatwiejsza?

Karolina | 2015-06-26

Jestem pozytywnie zaskoczona. Co prawda nie miałam jakiś sprecyzowanych wymagań odnośnie tej książki, jednak to co otrzymałam przebiło najśmielsze oczekiwania.

Prostytucja- temat wielokrotnie poruszany, przedstawiany, wydawałoby się, że wręcz wyeksploatowany w literaturze. "Fatamorgana" zaskakuje zupełnie innym podejściem. Brak tu drastycznych opisów, brutalnych scen, brudu i wszechogarniającej brzydoty.

Powieść pomimo, że porusza trudne tematy jest przepełniona swoistym ciepłem, harmonią, specyficznym klimatem. Język jest prosty i piękny, opisy subtelne. Powieść utkana jest z historii kilku kobiet, ich wspomnień, teraźniejszości i marzeń. Bohaterki wydają się niezwykle autentyczne, wzbudzają sympatię, wydają się nam bliskie. Bez trudu można się z nimi zżyć, utożsamiać, dzielić przeżycia, trzymać kciuki za realizację marzeń.

Fabuła rozwija się stopniowo, harmonijnie; wciąga, hipnotyzuje, wprowadza czytelnika w trans.

Książkę czytałam z nieukrywaną przyjemnością. Dodatkowo...

Nola | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Prawdziwe realia ludzi dążących do poprawy swojego życia...nader aktualna w swoim przekazie

Hania | 2017-11-15

"Fatamorgana" to książka, która zapada w pamięć. Brutalnie pokazuje, że marzenia, ciężka praca, odwaga i działanie wcale nie muszą prowadzić do szczęśliwego i dobrego życia. Chika Unigwe porusza bardzo trudny temat handlu żywym towarem, ale robi to w wyjątkowy sposób. Odkrywa motywacje bohaterek, ich uczucia, pokazuje, co dla nich ważne i w jaki sposób udaje im się chronić siebie w brutalnej rzeczywistości. Bohaterki "Fatamorgany" potrafią wzbudzić sympatię w czytelnikach, sprawiają, że człowiek bardziej chce zrozumieć niż oceniać.

WeronikaRead | 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane, 📚skarby📚
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

To jedna z tych książek do której chce się wracać na nowo...i na nowo. Nie rozumiem tak niskiej oceny. Od bardzo dawna nie miałam w ręku tak ciekawej książki, to ona zapoczątkowała passę samych najlepszych tytułów na mojej półce. Słowa w nie zawarte się są rzucane na wiatr. Pokazuje jak trzeba walczyć o przetrwanie na świecie i ile trzeba poświęcić aby odnaleźć zwykły spokój w XXI wieku.

Weronika | 2014-08-15

Szczerze, nie rozumiem dlaczego ma tak niską opinie. Ta książka bardzo mnie wciągnęła i otworzyła oczy. Polecam.

Emoonia | 2016-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2016

My, ludzie, uwielbiamy oceniać. Bardzo łatwo jest, szczególnie z pozycji zadowolonego, najedzonego i posiadającego dach nad głową człowieka, wydawać sądy na temat życia innych ludzi. "Ja bym tak nigdy nie zrobiła", "lepiej umrzeć z głodu, niż się puszczać", "człowiek powinien mieć swój honor". Otóż dopóki życie nas w ten sposób nie doświadczy, nie dowiemy się, co my byśmy zrobili w takiej sytuacji. Opowieść o czterech kobietach, mieszkających w Antwerpii i zarabiających ciałem na życie, bez zbędnych upiększeń pokazuje życie takim, jakie jest. Nie jest przesadnie melodramatyczna i nie atakuje czytelnika wizją biednych, oszukanych dziewczyn. Żadna z nich nie została porwana, wywieziona z kraju i przemocą zmuszona do prostytucji - to był ich świadomy i przemyślany wybór, ponieważ uznały, że to jest dla nich najlepsze wyjście. Oczywiście dla żadnej z nich nie jest to wymarzone życie, toteż możemy się dowiedzieć także, o czym marzą i jakie mają plany na później. Niestety, nie każda z...

Katarzyna Figurska | 2014-10-27

Antwerpia. Belgijskie miasto sztuki i diamentów. Sławna Amtwerpska Akademia Sztuki, oraz międzynarodowa dzielnica diamentów. Na ulicy różnorodność kultur i języków. To w tym mieście rozgrywa się akcja książki Unigwe Chika " Fatamorgana". Książka ta opowiada historię kobiet, emigrantek z Nigerii, które w poszukiwaniu lepszej przyszłości, przybywają do tego miasta i zaczynają pracować jako prostytutki. Autorka łamie stereotypy jakie mamy na temat emigrantów. Dla wiekszości emigrują ludzie z małych maisteczek, niewykształceni. Nasze bohaterki są różne, neiktóre są z dużych miast, niektóre skończyły studia. Łączy je jedno, brak perspektyw w ojczyźnie, oraz odwaga. Tytułowa fatamorgana, to nadzieje tych dziewczyn na lepsze jutro, na to że mogą zmienić swoje życie, a Antwerpia pomoże im te oczekiwania zrealizować.

Książka ta nie opowiada o mieście, tylko o przeżyciach emigrantek, ich nadziejach i obawach, oraz tęsknocie za ojczyzną. Jest to książka o samotności. Polecam ją wszytkim...

Katarzyna | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Nie wiem tak na prawdę jak ocenić tą książkę. Traktowałabym ją raczej jako przestrogę dla dziewczyn, które chciałyby mimo wszystko dążyć do realizacji marzeń. Przedstawione w książce postaci spotkały odmienne sytuacje, a wszystkie cztery spotykają się w Belgii. Znalazły się w tym miejscu, ponieważ chciały osiągnąć dobrobyt za wszelką cenę, nawet kosztem swojej godności.