Fatamorgana

W.A.B.
2014-04-23
2014-04-23
Maja Porczyńska

To jest bardzo ważna książka, podejmująca temat handlu kobietami i całego mechanizmu wykorzystywania tragicznej sytuacji ekonomicznej i braku perspektyw, manipulacji, kultury gwałtu, wciąż obecnej też na Zachodzie. Opowiedziana przez kobietę doskonale znającą i rozumiejącą te realia (Nigeryjkę żyjącą w Europie),z perspektywy kobiet.
Zupełnym przypadkiem czytanie "Fatamorgany" zbiegło mi się z oglądaniem na dwa razy "Dziewczyn z Dubaju" i ten zgrzyt wiarygodności i sposobu podania obu historii aż zabolał.
Unigwe nie ocenia swoich bohaterek w kategoriach etycznych, w ich świecie ucieczka z Afryki, nawet by zarabiać ciałem, nie jest decyzją o drodze na skróty, ocenia cały mechanizm, który przez pokolenia odzierał kobiety z godności, seksualizujqc do tego stopnia, że zarabianie ciałem, połączone z totalną izolacją od rodziny, życiem w obcej kulturze, będąc totalnie uzależnionym od mafii, oddając większość pieniędzy, stał się i tak lepszą, bezpieczniejszą alternatywą. I wreszcie opowiada o tym jak znikają kobiety, właściwie bez tożsamości, często z fałszywym paszportem, w kraju, w którym nikogo nie obchodziły. Mocna, smutna, otwierająca oczy.

Zupełnym przypadkiem czytanie...

Temat lekko skandalizujący, bo prostytucja zawsze ciekawi i nieco szokuje. Spodziewałam się jednak czegoś mocniejszego. Zamysł na książkę dobry, fabuła też, warsztat pisarski w zasadzie również bez zarzutu. Jednak odniosłam wrażenie, że pomimo pozorów, ta opowieść pozbawiona jest ludzkich uczuć. Główne bohaterki są w tej książce przedstawione w jakiś mało wrażliwy sposób.

Świetna książka, bardzo polecam. Kilka młodych kobiet szukając łatwiejszego życia podejmie dramatyczne w skutkach decyzje. Ale czy droga na skróty okaże się łatwiejsza?

"Fatamorgana" to książka, która zapada w pamięć. Brutalnie pokazuje, że marzenia, ciężka praca, odwaga i działanie wcale nie muszą prowadzić do szczęśliwego i dobrego życia. Chika Unigwe porusza bardzo trudny temat handlu żywym towarem, ale robi to w wyjątkowy sposób. Odkrywa motywacje bohaterek, ich uczucia, pokazuje, co dla nich ważne i w jaki sposób udaje im się chronić siebie w brutalnej rzeczywistości. Bohaterki "Fatamorgany" potrafią wzbudzić sympatię w czytelnikach, sprawiają, że człowiek bardziej chce zrozumieć niż oceniać.

Nie wiem tak na prawdę jak ocenić tą książkę. Traktowałabym ją raczej jako przestrogę dla dziewczyn, które chciałyby mimo wszystko dążyć do realizacji marzeń. Przedstawione w książce postaci spotkały odmienne sytuacje, a wszystkie cztery spotykają się w Belgii. Znalazły się w tym miejscu, ponieważ chciały osiągnąć dobrobyt za wszelką cenę, nawet kosztem swojej godności.

Fantastyczna książka, jestem pewna, że jeszcze kiedyś do niej wrócę!

Fantastyczna książka, jestem pewna, że jeszcze kiedyś do niej wrócę!

Piękna powieść! Inna, ciekawa, wciągająca. Egzotyczna,ale też i swojska - bo emocje są tym, co nas wszystkich łączy! Polecam bardzo, bardzo!

Książka dla wszystkich którzy nie wiedzą skąd te wszystkie dziewczyny biorą się na ulicy. Piękne, mądre, wykształcone. dlaczego? czasami życie się tak układa. Proste i skomplikowane zarazem. Fatamorgana to wzruszająca książka o pragnieniu lepszego życia, ucieczce od biedy i beznadziei. cztery młode kobiety, każda ze swoją własną historią, połączone przez tłustego alfonsa. wszystkie spotkały go na swojej drodze i pozwoliły by odmienił życie każdej z nich.

Chika Unigwe opisuje historię czterech prostytutek. Poznajemy je, gdy już zarabiają na życie swoim ciałem, a gdy umiera jedna z nich to dziewczyny zaczynają zwierzać się ze swojej przeszłości, zaczynają sobie ufać i być dla siebie jak siostry. Jednak chociaż teoretycznie powinniśmy skończyć znajomość z Sisi, to dopiero po jej śmierci poznajemy ją i jej historię. Opowieść o czterech kobietach, które w trudnej sytuacji postanawiają wyjechać za granicę i pracować na utrzymanie siebie i rodziny własny ciałem, jednak autorka książki pokazuje nam je w taki sposób, że zaczynamy je lubić, współczuć im, może nawet zastanawiać się jakbyśmy my postąpili w ich sytuacji.

Książka o kobietach, które chciały mieć lepsze życie, a trafiły do domów publicznych.

• Afryka
  • Literatura piękna