Szelmostwa Lisa Witalisa

Wydawnictwo: Glob
Ula

Znano różne w świecie lisy:Był więc lis Ancymon Łysy;Pospolity lisek rudy,Pełen sprytu i obłudy;Lis niebieski - wielka sknera;Zezowaty lis - przechera;Czarny lisek ogoniasty;Lis Patrycy Jedenasty;Srebrny lis niezwykle szczwany;Lis Mikita spod Oszmiany;Lis Telesfor farbowany,Niebezpieczny i zawzięty;Lis Wincenty, lis Walenty,Lecz nie było w świecie lisaPonad lisa Witalisa.Miał Witalis taki ogon,Że nie było wprost nikogo,Kto nie stanąłby zdumiony:Taki ogon nad ogony!I falisty, i puszysty,I niezwykle zamaszysty,I ruchliwy na kształt kity -Niezrównany, znakomity!Gdy Witalis kroczył drogą,Wpierw widziano jego ogon,Co jak ruda chmura zwisa,A dopiero potem - lisa.

źródło opisu: Matras

Wojciech Gołębiewski | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Dwa Lesmany stworzyły mój dziecięcy zaczarowany świat: Jan Brzechwa wł. Jan Wiktor Lesman (1898 – 1966) i jego stryjeczny brat Bolesław Leśmian, wł. Bolesław Lesman (1878 – 1937), a pierwszą książką, którą samodzielnie przeczytałem mając 6 lat były "Szaleństwa Lisa Witalisa" z ilustracjami Jana Marcina Szancera (1902 – 1973), wydane w 1948 roku, przez Wydawnictwo Eugeniusza Kuthana.

I o to wydanie mnie chodzi, bo znalazłem ryciny z niego na:

I ta strona, którą ze względu na Szancera gorąco Państwu polecam, zadecydowała o napisaniu tej notki.
A ja, po 69 latach pamiętam:

"..Był Witalis maści rudej, niezbyt gruby, niezbyt chudy, miał na prawym oku bielmo i był szelmą. Strasznym szelmą!..."

Oczywiście zanudzałem rodziców i starszą siostrę, co to jest szelma i chyba z tej przyczyny ten fragment zapamiętałem. I ...

diff86 | 2017-12-29
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Wydawnictwo Wilga wydało niedawno serię z Niezapominajką, dzięki czemu lis Witalis otrzymał nową piękną szatę graficzną. Również dzięki temu nowemu wydaniu miałam okazję poznania tej bajki, bo w dzieciństwie nie wpadła w moje rączki, nie czytali mi jej rodzice, w związku z czym mogłam się nią zachwycić w całkiem pierwotny sposób ;) Jestem teraz mamą, więc będę poznawała coraz więcej dziecięcej literatury :)
Ilustracje są piękne, zachęciły mojego syna do wysłuchania opowieści, bo on zawsze zwraca na to uwagę i lubi oglądać, nie tylko słuchać.
Oj, szelma z tego lisa...super zostały wymyślone przez Brzechwę jego intrygi i podstępy, a prezydentura to już mistrzostwo i proroctwo :)

Organoleptyczna | 2016-10-05
Przeczytana: 1990 rok

Z cyklu Sentymenty Z Dzieciństwa ;)

Joanna | 2015-12-19

Jeden z wielu dowodów na to, że Brzechwa to geniusz rymu, rytmu, humoru i świetnych historii. I bajka mojego dzieciństwa. Zaczytaliśmy ją z tatą prawie na śmierć, aż do mimowolnego nauczenia się na pamięć. Do tej pory czasem znienacka rzucamy fragmentem i na zmianę recytujemy kolejne wersy tekstu.

Evik | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lipca 2015

Jakbym czytała obietnice wyborcze polityków i obserwowała ich późniejszą realizację...

Scena 1.
"Nie namawiam, ale radzę,
Jeśli dziś otrzymam władzę
Daję słowo, że zasadzę [...]
Drzewa mego wynalazku
Już nie szyszki i żołędzie
Ale rosnąć na nich będzie
Schab wędzony i pieczony
Boczki, szynki, salcesony..."

Scena 2.
"Już nazajutrz na polanie
Zaczął lis urzędowanie [...]
I ustawę za ustawą
Jął wydawać z wielką wprawą
- Zarządzamy, by zwierzęta
Do użytku prezydenta
Oddawały prócz okupu,
Czwartą część swojego łupu"... itd.

Powiem jeszcze tylko, ze zwierzęta zmądrzały i zrobiły porządek w lesie.

Moja ukochana książka z dzieciństwa... miałam ją dodatkowo na kasecie i słuchałam w drodze w samochodzie :)

Ella | 2015-04-02

"Szelmostwa.." to kolejny dowód na to, że mój ukochany Brzechwa był niedoścignionym mistrzem poezji dla dzieci, do którego nikt już potem nie zbliżył się nawet o centymetr. Bogate słownictwo, znajomość ludzkich charakterów, którymi obdarzał swoich zwierzęcych bohaterów, celne pointy i ten kunszt w samej konstrukcji wiersza - mistrz, po prostu mistrz!
A ponadto opis wyboru lisa na zwierzęcego prezydenta natychmiast przywodzi na myśl współczesne kampanie wyborcze - obłudę, fałsz i cynizm polityków. Brzechwa przewidział to jak najlepszy jasnowidz :)
Szkoda tylko, że w prawdziwym życiu politycy nie kończą tak jak w finale List Witalis...
Wspaniała klasyka poezji dziecięcej, na której mam nadzieje będzie wychowywać się jeszcze wiele pokoleń dzieciaków.
Kunszt, klasa, mistrzostwo świata!

Grażyna | 2015-01-07
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 14 lutego 2015

mimbla5 | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, Dziecinne
Przeczytana: 20 października 2014

Bardzo, bardzo fajna bajka do usypiania. Po wyjaśnieniu kilku trudnych słów (szelma, kita, bielmo, itp.) można wspólnie z dzieckiem delektować się przezabawną historią niegodziwca, który zostanie na koniec srogo ukarany.

Agatka | 2013-04-01
Przeczytana: 1997 rok

Jedna z ulubionych książek dzieciństwa. Chyba pierwsza, którą przeczytałam :)