Warszyc. Wyklęty bohater

powieść historyczna
Demart
2013-11-19
2013-11-19
II wojna światowa historie niezwykłe historia

Okładka książki Tadeusz Wyrwa – partyzant z natury Sławomir M. Nowinowski, Paweł Spodenkiewicz, Tomasz Toborek
Tadeusz Wyrwa ... Sławomir M. Nowinow...
Okładka książki Jarocin w obiektywie bezpieki Krzysztof Lesiakowski, Paweł Perzyna, Tomasz Toborek
Jarocin w obie... Krzysztof Lesiakows...

Urodziłam się w Radomsku i tu mieszkałam, zanim wyjechałam na studia i tu zostawiłam moje serce. Brzmi sentymentalnie, ale to część mnie, a w mojej subiektywnej ocenie tej książki musiało to wybrzmieć. Co mnie łączy ze Stanisławem Sojczyńskim? Radomsko.
Jego życie w mniejszym lub większym stopniu orbitowało wokół tego miasta. Tu tkwiło serce organizacji, którą powołał do życia - KWP (Konspiracyjne Wojsko Polskie). Niedaleko stąd się urodził.
W pierwszej klasie liceum wybrałam się na konkurs o Żołnierzach Wyklętych - zupełnie niezwiązany z moim profilem biologiczno-chemicznym, ale trzeba poszerzać horyzonty, prawda? To wtedy poznałam wielu, przeczytałam mnóstwo materiałów o Niezłomnych (oni już nie są "wyklęci", dlatego preferuję to określenie),ale "Warszyca" tam nie było, jego biografii nie czytałam.
Minęło jakieś 5 lat, przyszła pandemia, a ja w końcu znalazłam czas, żeby poznać mojego rodaka. Zrobił na mnie gigantyczne wrażenie - był nauczycielem, co później wykorzystywał w pracy nad swoimi żołnierzami. Całe życie miał od górkę od urodzenia się w chłopskiej rodzinie na początku XX wieku aż po walkę o wolność w czasach, kiedy przecież byliśmy po "wyzwoleniu"... Dziękuję autorowi za rzetelne opracowanie życia Stanisława Sojczyńskiego - za wnikliwe oddzielenie kłamstw, oszczerstw, ale i gloryfikacji - od prawdy.
Jedyne, czego mi zabrakło to wątek życia prywatnego "Warszyca": jego żony, dzieci - może nie ma wielu informacji o nich albo ta książca w zamyśle miała być krótka.
Chciałabym, żeby chociaż mieszkańcy mojego Radomska poznali bliżej tego Niezłomnego - mamy, co prawda mural w centrum miasta jemu poświęcony, ale myślę, że to nadal za mało.
A tak potrzeba pamiętać - jeśli my zapomnimy to kto będzie pamiętał?

Kapitan Sojczyński "Warszyc" Legendarny Żołnierz Wyklęty. On i jego Konspiracyjne Wojsko Polskie byli symbolem oporu wobec sowietyzacji Polski. Obrósł legendą, ale był po prostu żołnierzem, oficerem Wojska Polskiego. Dobrze, że takie książki powstają. Koniecznie!!

Znałem paszkwile Nienackiego. I m.in. dlatego nie ciągnęło mnie do Pana Samochodzika.

Tej książki nie ocenię ilością gwiazdek. Warszyc to postać tragiczna i bohaterska. Był do ostatnich chwil wierny i mimo wszystko wolny. Nie zgadzał się z nową sowiecką okupacją i zapłacił za to własnym życiem.
Książka konkretna. Rzeczowy życiorys żołnierza, który walczył do końca.
Polecam.

Książka konkretna. Rzeczowy życiorys żołnierza, który walczył do końca.
Polecam.

Świetna pozycja. Postać Stanisława Sojczyńskiego zainteresowała mnie podczas lektury dodatku z Rzeczpospolitej poświęconego Wyklętym, teraz dzięki tej książce mogłem dowiedzieć się jeszcze więcej.
Autor nie jest może mistrzem lekkiego pióra, ale przecież pozycji historycznej to nie dyskwalifikuje. Dużo faktów, dokumentów źródłowych, wspomnień uczestników zdarzeń.
Najważniejsze jest to, że autor docieka tego, jaki Sojczyński był, a nie jakim chcieliby go widzieć przeciwnicy bądź zwolennicy.

Historia dowodcy, mało znana. Podaje fakty i mity, demaskuje fałszywe opinie. Krotko, zwięźle i na temat. Polecam.

• II wojna światowa
  • Dostałam w prezencie
  • Polska
  • 2015
  • Historia,2 wojna światowa.

Dodaj cytat z książki Warszyc. Wyklęty bohater