Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant32
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tomasz Toborek
Źródło: http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/o-stanislawie-sojczynskim-na-grocie
6
7,2/10
historyk, kierownik Referatu Badań Naukowych w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Zajmuje się historią Polski po 1945 r. oraz naukami pomocniczymi historii. Autor wielu cennych publikacji m.in.: ""Goniec Częstochowski" (1906) 1907-1918. Studium z prasoznawstwa historycznego"; "Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie"; "Edward Pfeiffer ps. „Radwan”. Harcerz, legionista, oficer"; "Warszyc. Wyklęty bohater". Współredaktor tomu "Mity i stereotypy w dziejach Polski i Ukrainy w XIX i XX wieku". Interesuje się także kulturą młodzieżową. Współautor książki "Jarocin w obiektywie bezpieki" oraz autor albumu "Niezależna Muzyka Rockowa".
7,2/10średnia ocena książek autora
94 przeczytało książki autora
54 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie
Tomasz Toborek
8,0 z 2 ocen
6 czytelników 0 opinii
2007
Tadeusz Wyrwa – partyzant z natury
Paweł Spodenkiewicz, Tomasz Toborek
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Warszyc. Wyklęty bohater Tomasz Toborek
6,9
Świetna pozycja. Postać Stanisława Sojczyńskiego zainteresowała mnie podczas lektury dodatku z Rzeczpospolitej poświęconego Wyklętym, teraz dzięki tej książce mogłem dowiedzieć się jeszcze więcej.
Autor nie jest może mistrzem lekkiego pióra, ale przecież pozycji historycznej to nie dyskwalifikuje. Dużo faktów, dokumentów źródłowych, wspomnień uczestników zdarzeń.
Najważniejsze jest to, że autor docieka tego, jaki Sojczyński był, a nie jakim chcieliby go widzieć przeciwnicy bądź zwolennicy.
Warszyc. Wyklęty bohater Tomasz Toborek
6,9
Urodziłam się w Radomsku i tu mieszkałam, zanim wyjechałam na studia i tu zostawiłam moje serce. Brzmi sentymentalnie, ale to część mnie, a w mojej subiektywnej ocenie tej książki musiało to wybrzmieć. Co mnie łączy ze Stanisławem Sojczyńskim? Radomsko.
Jego życie w mniejszym lub większym stopniu orbitowało wokół tego miasta. Tu tkwiło serce organizacji, którą powołał do życia - KWP (Konspiracyjne Wojsko Polskie). Niedaleko stąd się urodził.
W pierwszej klasie liceum wybrałam się na konkurs o Żołnierzach Wyklętych - zupełnie niezwiązany z moim profilem biologiczno-chemicznym, ale trzeba poszerzać horyzonty, prawda? To wtedy poznałam wielu, przeczytałam mnóstwo materiałów o Niezłomnych (oni już nie są "wyklęci", dlatego preferuję to określenie),ale "Warszyca" tam nie było, jego biografii nie czytałam.
Minęło jakieś 5 lat, przyszła pandemia, a ja w końcu znalazłam czas, żeby poznać mojego rodaka. Zrobił na mnie gigantyczne wrażenie - był nauczycielem, co później wykorzystywał w pracy nad swoimi żołnierzami. Całe życie miał od górkę od urodzenia się w chłopskiej rodzinie na początku XX wieku aż po walkę o wolność w czasach, kiedy przecież byliśmy po "wyzwoleniu"... Dziękuję autorowi za rzetelne opracowanie życia Stanisława Sojczyńskiego - za wnikliwe oddzielenie kłamstw, oszczerstw, ale i gloryfikacji - od prawdy.
Jedyne, czego mi zabrakło to wątek życia prywatnego "Warszyca": jego żony, dzieci - może nie ma wielu informacji o nich albo ta książca w zamyśle miała być krótka.
Chciałabym, żeby chociaż mieszkańcy mojego Radomska poznali bliżej tego Niezłomnego - mamy, co prawda mural w centrum miasta jemu poświęcony, ale myślę, że to nadal za mało.
A tak potrzeba pamiętać - jeśli my zapomnimy to kto będzie pamiętał?