Tanatopedagogika w doświadczeniu wielowymiarowości człowieka i śmierci.

Okładka książki Tanatopedagogika w doświadczeniu wielowymiarowości człowieka i śmierci. Józef Binnebesel
Józef Binnebesel Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tanatopedagogika w doświadczeniu wielowymiarowości człowieka i śmierci.
Wydawnictwo Adam Marszałek
2013-01-01
2013-01-01
tanatopedagogika śmierć umieranie ciepienie człowiek

Okładka książki Jak rozmawiać z uczniami o końcu życia i wolontariacie hospicyjnym. Józef Binnebesel, Anna Janowicz
Jak rozmawiać ... Józef Binnebesel, A...
Okładka książki Podręcznik koordynatora wolontariatu hospicyjnego Józef Binnebesel, Piotr Krakowiak, Aleksandra Modlińska
Podręcznik koo... Józef Binnebesel, P...

Józef Binnebesel jest dr habilitowanym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace tego autora od dyplomu magisterskiego po habilitacyjny obejmowały zagadnienia związane z tanatopedagogiką. W swoich pracach dyplomowych badał głównie dzieci i młodzież. Józef Binnebesel to również trener psychoonkologii.

Książkę, którą miałam okazję czytać, pisząc pracę licencjacką nosi tytuł Tanatopedagogika w doświadczeniu wielowymiarowości człowieka i śmierci. Autor poszukując definicji tanatopedagogiki przeprowadza nas przez filozoficzną podróż poprzez cierpienie, śmierć i liczne wspomnienia. Publikacja opiewa w ontologiczny wymiar pojmowania człowieka i jego istoty. Czytając tą publikacje należy dozować sobie ilość przeczytanych kartek, bo każda z nich zawiera cenne informacje, które pobudzają do namysłu. Autor przedstawia zagadnienia tanatopedagogiczne z punktu widzenia wielu filozofów. Nie braknie również jego własnego zdania. Na podkreślenie zasługuje wprowadzenie do każdego rozdziału wypowiedzi osób dotkniętych cierpieniem: nauczycieli, rodziców, dzieci, młodzieży. Każdy rozdział zaczyna się od takiej wypowiedzi, przydając mu charakter praktyczności, uświadamiając, że informacje zawarte w tym rozdziale nie są suchymi faktami, ale rzeczywiście dziejącą się okolicznością wielu cierpiących ludzi. Tytuł publikacji trafnie określa jej zawartość, jest to zbiór cennych materiałów, mówiących o tym, że człowiek ma wiele wymiarów, a śmierć ma oblicza równie liczne co cierpienie. Całość monografii utrzymana jest w filozoficznym klimacie, przydając jej powagi i szacunku wobec czytanego tekstu. Kiedy uświadomimy sobie, że śmierć jest nieunikniona, książka nabiera nowego smaku, staje się drogowskazem, wrogiem i przyjacielem jednocześnie.

Publikacja mogłaby być podręcznikiem do tanatopedagogiki, porusza podstawowe zagadnienia, a zarazem uświadamia, że śmierć dotyka każdego człowieka i jest jego elementem, częścią bez, której byt człowieka nie miałby sensu. Mi osobiście zabrakło podejścia do tematu w bardziej pedagogicznym ujęciu. Miałam poczucie, że Tanatos zostało spełnione, a pedagogika została pominięta. Mimo to zachęcam do czytania, ponieważ jestem pewna, że publikacja ta otworzy nowe horyzonty myślowe, każdego kto ją przeczyta, budując przy tym nowe neurony i otwierając nowe szufladki umysłu.

Książkę, którą miałam okazję czytać, pisząc...

• Naukowe

Dodaj cytat z książki Tanatopedagogika w doświadczeniu wielowymiarowości człowieka i śmierci.