Listy do pisarzy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
stachura, poezja, listy

Edyta Bujnowska | 2011-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Edward Stachura nie był wybitnym epistolografem. Jego listy to nie zbiór refleksji na temat życia, wartości literatury, potrzeby pisania itp. To korespondencja bardzo często utylitarna i tylko miejscami poetycka. Co nie znaczy, że toporna i bezwartościowa. Osobiście bardzo się cieszę, że listy Stachury zostały zebrane i opublikowane w jednym, dość obszernym tomie. Wcześniej można je było przeczytać w wielu czasopismach literackich, do których, bądźmy szczerzy, niewielu ma dostęp. „Listy do pisarzy” zostały opatrzone obszernym komentarzem edytorskim, pozwalającym na scalenie i uporządkowanie powtarzających się informacji oraz zrozumienie niektórych niejasnych momentów. Niestety kolejny raz (czyniłam to wcześniej pisząc o „Dziennikach. Zeszytach podróżnych 1”) zmuszona jestem zauważyć, że choć Dariusz Pachocki wykonał olbrzymią i zasługującą na pochwałę pracę tekstologiczno-edytorską, to jednak jest ona niedokładna. Być może to tylko szczegóły, ale jak mówi przysłowie – sam diabeł w...

krasnylud | 2015-06-20

Tego typu wydania otwierają mi oczy na jedno - strasznie gloryfikujemy w dzisiejszych czasach listy i pocztówki. One często pełniły funkcję naszych smsów, czy maili - miały coś przekazać i to wszystko. Czasem pomagają nam uzyskać pełen obraz człowieka, ale tak naprawdę to nie jest jakaś wielka literatura. Przynajmniej nie w tym przypadku.

pericardium | 2016-10-29
Bleaktree | 2016-06-17