Finanse dla każdego

Wydawnictwo: Złote Myśli
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Finanse dla każdegoSamodzielnie obliczaj swoje zyski i nie daj się zwodzić reklamom banków! Finanse dla każdego w zamyśle autora, czyli Marcina Krzywdy (który wydał serię książek o inwestowaniu na GPW) ma być publikacją pomocną dla tych wszystkich, którzy mają do czynienia z pewnymi prostymi instrumentami finansowymi, takimi jak lokaty czy kredyty, a nie są profesjonalistami. Dzięki wiedzy zawartej w tym poradniku łatwo będzie można sprawdzić na przykład, czy oprocentowanie kredytu, jakie podaje bank, jest prawdziwe albo czy zysk z lokaty, którą bank nam proponuje, będzie faktycznie tak wysoki, jak mówi reklama. Okazuje się bowiem, że oprocentowanie 6% przy lokacie na 3 miesiące wcale nie oznacza, że wkładając tam 100 000 zł na kwartał, otrzymamy zwrot w wysokości kapitału początkowego + 6000 zł odsetek. Niestety, ale tak to nie działa. Podawana w reklamach stopa zwrotu z inwestycji jest w skali rocznej. Co oznacza, że najpierw musimy ją podzielić przez 12 (bo tyle jest w roku miesięcy), a następnie pommnożyć przez liczbę miesięcy na którą lokata jest zakładana. W naszym hipotetycznie postawionym przykładzie obliczenia będą więc następujące: (6% : 12 miesięcy) * 3 miesiące = 1.5%Jak widać z powyższego przykładu, nasz zwrot z inwestycji owych 100 000 zł przyniesie nam jedynie 1500 zł odsetek, a więc czterokrotnie mniej, niż się spodziewaliśmy. Wiele osób tego nie wie, nie rozumie, a później zastanawiają się oni, dlaczego ten zysk do cholery jest taki małya! Co więcej, od tych 1500 zł z naszego przykładu musimy jeszcze odprowadzić podatek 19% (przynajmniej na chwilę obecną). To będzie nas kosztowało prawie 300 zł! Banki stosują mnóstwo podobnych sztuczek. Większości osób wydaje się, że tak naprawdę dzięki tym instytucjom zarabiają one dodatkowe pieniądze. Nie jest to prawdą... Prawda jest znacznie bardziej brutalna, ponieważ to banki zarabiają na nas klientach. Wszakże nie są to instytucje charytatywne. I z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Lokaty, to jedna z kwestii poruszanych w ebooku Marcina Krzywdy. Drugą są kredyty. Sytuacja odwrotna do lokat. W przypadku kredytów, to my pożyczamy pieniądze od banku, aby później oddać je z odpowiednio wysokimi odsetkami. Oczywiście na kredytach banki zbijają kokosy uwielbiają wręcz zadłużonych klientów! Nie wyobrażasz sobie nawet, jak wiele pieniędzy pożera Tobie wzięcie takiego kredytu. Fakt, że istnieją tak zwane dobre długi oraz złe długi. I czasami taka sytuacja może być dla Ciebie bardzo korzystna, ale tym nie będziemy się zajmować w tej publikacji.

Kaja_K | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Krótka i treściwa pozycja.
Spodobało mi się omówienie stóp procentowych z uwzględnieniem inflacji (jest także wspominanie o hiperinflacji i deflacji), omówienie funduszu OFE.
Wzory, wzory i jeszcze razy wzory matematyczne - proste, ale moim zdaniem niezbędne przed każdorazowym wzięciem kredytu, założeniem lokaty czy jakimkolwiek innym działaniem bankowym, które może wyglądać korzystnie, ale z punktu widzenia Banku, a nie z naszego. Nie lubię poczucia, że dałam się zrobić w finansowego balona, dlatego u mnie na kindlu ta pozycja zostaje forever :)

Chaoticreader | 2016-12-08
bukamimi | 2014-08-10