Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918

Okładka książki Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918
Andrzej Chwalba Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
656 str. 10 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2014-01-29
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-29
Liczba stron:
656
Czas czytania
10 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308053034
Tagi:
literatura polska walka I wojna światowa Wielka Wojna
Inne
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Ocena 7,4
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Ocena 8,5
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
454 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
585
571

Na półkach: , , ,

W sierpniu 1914 roku jeden z brytyjskich dziennikarzy napisał, że Europa "postradała zmysły". Niestety było to w tamtym okresie ekstrawaganckie przekonanie. Młodzi ludzie, ich rodziny, politycy i dowództwo armii ochoczo przystępowali do samobójstwa. W cztery lata wyprodukowano ponad miliard pocisków artyleryjskich, czyli tyle, że można by obdarować nimi 2/3 Ziemian wtedy żyjących, a każdy z tych pocisków był w stanie zabić co najmniej kilka osób. Szaleństwo braku wyobraźni stworzyło piekło.

Książka "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918" Andrzeja Chwalby to fascynująca opowieść o porażającej historii, nie tak przecież odległej. Praca podzielona jest wyraźnie na dwie niemal równe części. Pierwsza, jest klasycznym opisaniem przyczyn wybuchu wojny, przebiegu działań zbrojnych i bezpośrednich konsekwencji. Druga, stanowi genialne w formie i treści, skupienie się na wymiarze ludzkim i mniej oczywistych następstwach wywołanego konfliktu.

Część z dostępnych o wojnie publikacji, cierpi na przerost faktów. Ich autorzy skupiają się na tej właśnie warstwie, wyliczając mrowie detali, zakładając po prostu, że uzyskają wreszcie pożądany obiektywizm. Chwalba postanowił bardzo umiejętnie zrównoważyć i ograniczyć natłok faktów, pozwalając dojść do głosu własnym przemyśleniom, budując obraz zbiorowego zjawiska, jakim jest wojna totalna. Początkowa głupota i zbiorowy amok zapału militarnego udzieliły się niemal wszystkim w 1914. Elity intelektualne podkreślały wtedy, że:

"wojna jest afirmacją witalności, energii, siły ducha, cnoty, że „uczyniła świat pięknym”. Głosili, że wojna to akt stworzenia, „wschodzący kształt nowej ery”, „cudowna niespodzianka”, „święta chwila”, początek „nowego życia”, „jedyny żywot [...], dreszcz podniecenia, który nie ma sobie równego na całym świecie”, „godzina triumfu najświetniejszych wartości”, „godzina młodości”. Pisali o niej jako o „wojnie oczyszczającej”, a także o tym, że „tylko ludzie małego ducha chcieliby się wyrzec w niej udziału”. Modlono się o to, by odegrać ważną rolę w jej tworzeniu, by wreszcie zrzucić cywilne ubrania na rzecz wojskowych mundurów."

Historyk sporo miejsca poświęcił na przeanalizowanie takiej właśnie zdumiewającej krótkowzroczności, której źródła upatruje w długim wojennym spokoju ponapoleońskim, naiwnej wśród cywili wizji wojny światowej i w nacjonalistycznym rozemocjonowaniu narodów przez polityków i ideologów. Wojna miała być kilkumiesięcznym 'spacerkiem' naprawiającym krzywdy realne i wydumane.

Do mojej wyobraźni, bardziej niż realizacja taktyki sztabowej, przemawia narracja, w której historyk przytacza listy zwykłych żołnierzy, takich jak ten, opisujący flandryjskie okopy:

„Światła gasną. Teraz szczury i wszy pokazują, kto tu rządzi. Słychać chrupanie, tupanie, skakanie szczurów biegających od deski do deski, wydających z siebie ciche piski.”

Podobnie dojmujących i głęboko prawdziwych wspomnień w drugiej części pracy dostajemy sporo. Wielka Wojna wywróciła nie tylko cesarstwa, nie tylko powołała do życia dużo krajów, ale i wpłynęła na świadomość narodów kolonialnych i chyba ożywiła społeczne zrozumienie, że wojna w XX wieku może w krótkim czasie doprowadzać do hekatomby na poziomie globalnym. Jednocześnie wzbudziła gargantuiczne frustracje, które znalazły ujście dwie dekady później.

Chwalba pięknym językiem, który nie jest suchym zrelacjonowaniem kawałka historii, sprawił że nie mogłem się oderwać od lektury. Poza licznymi mało znanymi faktami różnej natury (np. że w wyniku lawin śnieżnych na froncie alpejskim zmarło więcej żołnierzy, niż w wyniku ataków gazowych na froncie zachodnim) dostałem grozę, ofiarność społeczeństw, manię wielkości i kompletnie niekompatybilne światy – z jednej strony generalicji skupionej nad mapami, z drugiej żołnierzy zdegradowanych do mięsa armatniego. Literacka wizja Ericha Remarque nie mogła być bardziej realna.

„Samobójstwo Europy” warto przeczytać, nawet jeśli czytelnik ma za sobą lektury innych monografii. Nowe syntetyczne spojrzenie historyka, bardzo trafne potraktowanie wszelkich statystyk (Chwalba podaje liczby w pewnym zakresie, słusznie zakładając, że pozwoli to odbiorcom zorientować się w niejednoznacznościach ilościowych kalkulacji) to kolejne atuty książki. Życie codzienne cywili, w lazaretach, w niewoli i oczywiście w okopach, musi poruszać każdego.

Gorąco zachęcam do lektury. Wspaniała praca, która przypomina nasze dziedzictwo - niestety wstyd i porażkę ideałów humanizmu i humanitaryzmu.

W sierpniu 1914 roku jeden z brytyjskich dziennikarzy napisał, że Europa "postradała zmysły". Niestety było to w tamtym okresie ekstrawaganckie przekonanie. Młodzi ludzie, ich rodziny, politycy i dowództwo armii ochoczo przystępowali do samobójstwa. W cztery lata wyprodukowano ponad miliard pocisków artyleryjskich, czyli tyle, że można by obdarować nimi 2/3 Ziemian wtedy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 049
  • Przeczytane
    545
  • Posiadam
    198
  • Historia
    90
  • Teraz czytam
    44
  • Chcę w prezencie
    13
  • Historyczne
    12
  • I wojna światowa
    11
  • Ulubione
    9
  • Do kupienia
    8

Cytaty

Więcej
Andrzej Chwalba Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918 Zobacz więcej
Andrzej Chwalba Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne